Poniedziałek 12 listopada dniem wolnym od pracy i handlu. Sejm zatwierdził ustawę

Najbliższy poniedziałek został uznany dniem wolnym. Tak zadecydowali posłowie. Zamknięte też mają być sklepy i placówki handlowe. Ustawa czeka tylko na podpis prezydenta.

Sejm przyjął ostatecznie ustawę o ustanowieniu poniedziałku 12 listopada dniem wolnym od pracy. Projekt ustawy został złożony przez posłów PiS w dniu 23 października, dzień później została ona uchwalona przez Sejm. Zamysłem autorów było wyznaczenie dodatkowego dnia wolnego z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, która to wypada w niedzielę.

Ustawa trafiła do senatu, który zgłosił trzy poprawki. Senatorom nie spodobało się sformułowanie, określające dzień 12 listopada 2018 r. „uroczystym Świętem Narodowym”, z uwagi, iż święto to wypada dzień wcześniej. Umieścili w tym miejscu zapis, że dzień ten jest „Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”. Skreślono również preambułę ustawy, oraz zaproponowano wprowadzenie w ten dzień zakazu handlu. Całość wróciła więc do sejmu.

Podczas dzisiejszego głosowania pierwsze dwie poprawki przyjęto bez większych problemów, najwięcej dyskusji wywołała trzecia z nich. Ostatecznie podczas głosowania 231 parlamentarzystów zgodziło się na ich wprowadzenie w życie. Przeciwko było 152 posłów zaś 8 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta, jednak praktycznie pewne już jest, że Andrzej Duda złoży na niej swój podpis. Wszystko dlatego, że już wcześniej wyraził on swoją aprobatę i zapowiedział, że ją podpisze.

Zgodnie z przyjętymi zapisami, normalnie pracować będą służby mundurowe, pracownicy transportu publicznego, lekarze i pielęgniarki. Czynne mają być również wszystkie apteki. Wiadomo już, że nie będą przekładane na inny termin zaplanowane zabiegi i operacje. Zamknięte zostaną za to sądy. W tym przypadku wyznaczone na poniedziałek rozprawy, zostaną przesunięte na inny termin.

(fot. Sejm.pl)

41 komentarzy

 1. 3 lata przygotowań i znowu kończą na kolanie…

 2. Ale kmioty.
  Sprawy spadną z wokand, ludzie nie dostaną się na wizyty do lekarzy.
  A pracodawcy muszą z tygodniowym wyprzedzeniem poinformować pracowników o zmianie w grafikach. Uchwalili dziś, o ile Dudopis nie jest na nartach, to podpisze też dziś, opublikują jutro.
  Czyli pracodawcy zostanie -4 dni na zmiany w grafikach.

  • nie zesraj się przypadkiem

   • Spokojnie, zobaczysz na odcinku wypłaty, jak za nadgodziny dostaniesz, to zmienisz zdanie.
    Kilkadziesiąt tysięcy księgowych i ludzi z działów HR już nie może się doczekać, żeby milionom pracowników od nowa naliczyć ekwiwalent i uprawnienia urlopowe, kilkaset tysięcy z tych pracowników pewnie obudzi się z ręką w nocniku, bo wyjdzie, że wykorzystali więcej urlopu niż im przysługiwało.
    Bubel, bubel, bubel.

    • Ty to na prawdę potłuczony zdrowo jesteś.. A o wysokości urlopu i sposobie jego naliczania, jak widać, masz zerowe pojęcie. Sam jesteś internetowy bubel.

    • jak pracujesz u jakiegoś dziada co ci dnia wolnego czy złotówki żydzi to i możesz się obudzić nawet z buzią w nocniku, mnie to nie grozi bo sam dla siebie jestem szefem

    • nie zesraj się

  • Sluzba zdrowia pracuje,spoko wszyscy dostana sie do lekarzy . .

 3. …najważniejsze , że sklepy pozamykane, chyba w Polsce tylko handel się liczy, a co z resztą ?

  • Belzebubie. Ciekawe jakbyś czekał kilka lat na operację i nagle okazuje się że…d..a to co byś zrobił, i jak byś śpiewał.

   • Zabiegi nie, ale na wizytę do specjalisty dziecięcego na NFZ (kardiolog, endokrynolog, pracownia genetyki) czeka się od 1,5 roku wzwyż.

   • Operacje akurat się odbywają idiotko, szpitale pracują normalnie, korzystając z tego zgłoś się do psychiatryka

    • Meg jakby coś służę pomocą i zapiszę Cię do psychiatry,choć szkoda lekarza bo po Twojej wizycie sam mógłby potrzebować pomocy. Jakbyś był pracodawcą i miał pokryć koszty fanaberii PISu to na pewno byś się cieszył.

    • „Idiotko „czyli zwracasz się tak jak poseł pisu do drugiego w sejmie. Zgodnie z linią partyjną ?

   • jak się zwracasz do mnie to pisz poprawnie, jestem Ba’al Zebûb nie jakiś belzebubie, kuagnieszko, a śpiewał bym tak: lalala la la yeah yeah!!!

    • BELZEBUBIE. IDIOTKĘ TO ZNAJDŹ SOBIE W RODZINIE,A PATRZĄC NA TWOJE SŁOWNICTWO,ORAZ KULTURĘ OSOBISTĄ NIE POWINIENEŚ MIEĆ Z TYM ŻADNEGO PROBLEMU WIĘKSZEGO PROBLEMU.

     • po pierwsze: wyjaśnij mi proszę w którym z moich komenterzy tak cie nazwałem, chyba komentujący ci się pomieszali, chciałaś odpowiedzieć na mój komentarz a odpisałaś kolesiowi o ksywce „on”
      po drugie: przeczytaj sama co właśnie napisałaś, bo to raczej ty masz problem ze słownictwem, pisownią, składnią i interpunkcją
      po trzecie: jadem to ty pluj na swojego starego, a takie docinki nie robią na mnie wrażenia, nie trzeba cie nazywać idiotką skoro sama udowadniasz, że nią jesteś

   • a ty dziewczyno czytać ze zrozumieniem potrafisz ?
    Odnośnie dnia wolnego to w fajnych firmach pracujecie, że sobie poradzić z tym nie potrafią.
    Nasi dziadkowie to jak by was czytali to się w grobie przewracają. Jest święto to obchodzić je na poziomie.

   • Bedziesz zoperowana,przeczytaj kto ma wolne…..

 4. Ustawa adekwatna jak obozu władzy gniot

 5. Kolejny długi weekend super

 6. Już czerwone gnidy pyszczą, bo jeden dzień wyzysku rodaka im przepada.

 7. A u nas w”kołchozie”bd pracować mimo wolnego dnia pracy i nie ma przeproś, liczą się pieniądze tylko. Kurczaki rządzą!!!

 8. Odwołane wizyty u lekarzy specjalistów, przekładne zabiegi w szpitalach, bałagan w grafikach firm.
  Weźmy dla przykładu taki sąd, który jutro będzie musiał wysłać do ludzi listy polecone, że rozprawa w poniedziałek się nie odbędzie. Ciekawe czy dojdzie na czas?

  Mieli trzy lata żeby o tym pomyśleć i jak zwykle wszystko czego się czepią to spie…ą.

  • Słuszna racja. Ale zwolennicy partii rządzącej tego nie rozumieją. Za trudne do ogarnięcia.

   • będzie za co doje…..ć karę tym, którzy karty pracy uzupełnili, za wcześnie, zgodnie z normalnym kalendarzem. ostatnimi czasy po to zmienia się prawo żeby ścigać i karać ludzi którzy nie zdążą się do danego „bubla” na czas dostosować, taka filozofia rządzących, co poradzić.

   • Ludzie czy Wy nie potraficie czytać??? „Zgodnie z przyjętymi zapisami, normalnie pracować będą służby mundurowe, pracownicy transportu publicznego, lekarze i pielęgniarki.” Jakie odwołane wizyty skoro służba zdrowia pracuje normalnie?

 9. Na huk to wolne potrzebne ?

 10. Pełowce jak zawsze na przekór

 11. Pomyślnie ile towaru pójdzie do śmietnika bo sklepy zakontraktowały dostawy towaru z myślą o handlu w poniedziałek. Ile firm nie zrealizuje zamówień bo w poniedziałek nie będą mogły produkować!
  Nie mówiąc już o głupich rozkładach PKP, PKS i MPK.
  Ciekawe kto za to zapłaci?

  • Coś ty się taki oszczędny zrobił? Nie zapytasz kto spłaci prawie półtora miliarda długu Lublina wraz z odsetkami?
   Kto miał kupić w poniedziałek, kupi we wtorek. W środę pieczywa na poniedziałek nie pieką, więc przestań pieprzyć.

   • Widać, że handel to ty masz w d.. a nie w małym palcu. W wielu branżach teraz będą kombinować jak tu zrobić by zamówiony na poniedziałek towar przyjąć, bo odwołać dostawy już nie można (jest w drodze). Są też branże, gdzie proces technologiczny produkcji wymaga pewnych działań terminowych i nie da się go przerwać na jeden dzień. Pracuję w dziale zatrudniającym ok 500 osób. Dziś będziemy kombinować w grafiku zmiany dla 350-400 z nich bo poniedziałek ma być wolny: część z tego się cieszy, większość narzeka. Co z prawem pracownika? – zgodnie z przepisami chyba swój grafik powinien otrzymywać z odpowiednim wyprzedzeniem. Jedna wielka prowizorka. Obudzili się, że święto – nagle ich zaskoczyło jak zima drogowców.

    • Grafiki otrzymali w zeszłym miesiącu wiec to nie jest żaden problem. Masz jeden dzień wolny a nie dodatkowy pracy. Dla jednej firmy, która nie potrafi ogarnąć problemu z dostawami, cała reszta w kraju musi pracować?

 12. A co z rolnikami? Kiedy co będą mieli wolne?

 13. Pytam jako pracodawca. Czy król zus odejmie ten dzien wolny od skladek?

 14. Ustawa istawą, a firma w której pracuję to całkiem inna bajka. Ale za podwójną stawkę polecę do roboty z największą przyjemnością.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7364zł -0.66%
  • GBP 4.9793zł -0.89%
  • EUR 4.4779zł -0.14%
  • CHF 4.1364zł -0.27%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach