690 680 960

Oszuści podszywają się pod PKN Orlen. Kuszą kartą paliwową

Oszuści podszywają się pod właściciela największej w kraju sieci stacji paliw. Kuszą kartami paliwowymi, aby uzyskać dane.

W ostatnich dniach do wielu osób w całym kraju dotarły maile od PKN Orlen z informacją o otrzymaniu karty paliwowej Orlen z limitem 1500 zł. Po kliknięciu w znajdujący się w wiadomości odnośnik, następuje przekierowanie na stronę sugerującą, iż należy ona do właściciela stacji paliw. Znajduje się na niej logo PKN Orlen, grafika jest podobna do oryginalnej, tłem jest zaś zdjęcie stacji paliw.

Co więcej, nie zabrakło nawet klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych. Odbiorca wiadomości jest zachęcany, aby podać różne dane, które są wymagane do odbioru karty. Okazuje się jednak, że za wszystkim stoją oszuści. Zastosowali oni tzw. phishing, czyli metodę oszustwa, w której przestępcy podszywają się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia np. danych osobowych, danych logowania, szczegółów karty płatniczej itp.

PKN Orlen wyjaśnia, że nie prowadzi akcji związanej z rozdawaniem kart paliwowych i nie jest nadawcą tych maili. Obecnie owszem prowadzi dużą akcję marketingową, w której do wygrania jest wiele nagród, jednak odbywa się to na stacjach paliw, gdzie klienci otrzymują zdrapki.

(fot.lublin112.pl)

2 komentarze

  1. Trzeba uważać na scam. Akurat rozglądam się za kartą paliwową. Słyszał ktoś o E100 i mógłby się wypowiedzieć?

    • też słyszałem dużo o tym E100, ale jak jeździsz dużo po UE, wychodzi naprawdę spoko cenowo a co najważniejsze to że można tankować na naprawdę wielu stacjach.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na uroczystości upamiętniające poległych i pomordowanych mieszkańców wsi Obrocz
Akcja pomocy zwierzętom Kraśnickiego Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom TULIMY
Konkurs Etiud Cyrkulacje dostarczy wielu emocji i zachwytów w ten weekend
Weekend ze strachem na wróble na Farmie Dyń
Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce