Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ministerstwo wypowiada umowę na ponad 160 mln zł dla Chełma. Miało za to powstać muzeum im. Kaczyńskiego

Inwestycja ta budziła w ostatnim czasie sporo kontrowersji. Okazało się właśnie, że umowa na rządowe dofinansowanie budowy chełmskiego muzeum jest już nieważna.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wypowiedziało umowę, jaka została zawarta z miastem Chełm na budowę Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej i Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na jej podstawie magistrat miał otrzymać rządowe dofinansowanie, które miało pokryć nawet 90 procent kosztów powstania tej, nowej instytucji kultury. Chodzi o znaczne środki, gdyż w dokumentacji zawarto, iż miało to być minimum 162,9 mln zł. Do tego dochodzą środki na działalność statutową placówki w wysokości blisko 4 mln zł.

Jak wskazuje ministerstwo, wypowiedzenie umowy z chełmskim magistratem to efekt negatywnej oceny możliwości przekazania przez resort dotacji inwestycyjnych. Mowa tu o znaczących, a już wcześniej zawartych wieloletnich zobowiązaniach, które również dotyczą budowy muzeów.

Plany budowy Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego powstały już kilka lat temu. W 2020 roku prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał w tej sprawie list intencyjny z ówczesnym wiceprezesem Rady Ministrów Jackiem Sasinem. Temat jednak mocno ruszył do przodu w lipcu ub. roku, kiedy to w Chełmie zorganizowano obchody 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Wtedy to Jacek Sasin ogłosił rozpoczęcie prac nad inwestycją.

– Teren, na której właśnie jesteśmy już został kupiony za wspólne środki, z rezerwy rządowej pana premiera Mateusza Morawieckiego w kwocie około 4 mln złotych, kolejny 1 mln złotych dołożyło miasto Chełm. Jest to drobna część nakładów, które zostaną wniesione w inwestycję, która jest obliczona na 250 – 300 mln złotych. To są środki, które będą przeznaczone przez budżet państwa, będące w dyspozycji ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego – wyliczał Jacek Sasin podkreślając, iż projekt został przyjęty do realizacji przez ministra Piotra Glińskiego i znajduje się na liście strategicznych obiektów budowania naszej narodowej tożsamości.

Muzeum miało powstać przy ul. Hrubieszowskiej 102 i jak podkreślano, będzie ono elementem budowania przyjaźni polsko-ukraińskiej opartej na prawdzie i wybaczeniu. Ówczesne plany wskazywały, że obiekt zostanie ukończony w 2027 roku. Oficjalnie miasto nie wycofuje się z planów budowy obiektu, jednak trzeba przyznać, że bez zewnętrznego dofinansowania trudno mu będzie udźwignąć tak kosztowną inwestycję.

47 komentarzy

 1. Kaczyńscy niczym rodzina Kim w Korei Północnej.

 2. Ale manipulacja nagłówkiem, wstyd droga redakcjo…

  Dlaczego nie użyliście nazwy muzeum tylko przypadkowo skupiliście się na nazwisku patrona? 😉

 3. Jakoś nie dziwi, że autorowi tego artykułu zabrakło odwagi żeby podpisać tę manipulację własnym nazwiskiem? Z przyjemnością śledziłbym dalszy rozwój kariery dziennikarskiej. Karma panie/i „dziennikarzu” wraca. Pewnie zadowolony jest pan z wysypu „antykaczystów” pod artykułem. Doskonale jednak pan wie, że nie o Kaczyńskiego w tym upamiętnieniu chodzi. Cóż, genów jednak nie oszukasz?

  • Polecamy zawsze czytanie tekstów ze zrozumieniem, to pomaga w pisaniu logicznych i spójnych komentarzy, odnoszących się sensownie do treści publikowanego artykułu. Nie odpowiadamy za brak rozumienia komentowanego tekstu i komentowanie go po przeczytaniu kilku słów tytułu. Swoje osobiste wycieczki zalecamy zachować, na być może inną platformę informacyjną dla kogoś innego.
   Miłej soboty

 4. Może bogatsze miasto od Lublina dawno w Chełmie nie byłem to nie wiem ale to chore klimat, żeby pomniki stawiać, muzea stawiać a drog nie robić, NFZ to już w ogóle 2-3 swiat. Wstyd… ale o patoelektorat zadbali.

 5. Błąd strategiczny,gdyby patronem zrobiono prez.Adamowicza a nie Kaczyńskiego to obecna ekipa jeszcze dodałaby kasy

 6. i bardzo dobrze szkoda kasy

 7. Cóż poradzić, już tych kaçyńskich wystarczy w tym kraju🤣

 8. Zaangażowanie samorządu tak jak uczynił to Banaszek nie wróży Chełmowi nic dobrego gdyby dalej był prezydentem. Głośno nikt tego nie powie.

Dodaj komentarz

Z kraju