Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Komunikat ws. doniesień o śmierci Aleksieja Nawalnego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest wstrząśnięte doniesieniami o śmierci Aleksieja Nawalnego. Całkowitą odpowiedzialność za tę tragedię ponoszą rosyjskie władze – czytamy w komunikacie. Resort domaga się przeprowadzenia niezależnego śledztwa i pełnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności śmierci.

Aleksiej Nawalny był jednym z liderów rosyjskiej opozycji i społeczeństwa obywatelskiego. W ostatnich latach nikt z przedstawicieli opozycji nie cieszył się taką popularnością i zaufaniem wśród rosyjskiego społeczeństwa, które zdobył w szczególności dzięki swojej działalności ujawniającej rozmiary korupcji w najwyższych kręgach rosyjskich władz. Za swoją działalność był wielokrotnie aresztowany, a w sierpniu 2020 r. dokonano próby jego otrucia.

W ostatnim czasie polityk niemal bez przerwy przebywał w karnej izolatce – w ten sposób spędził około 300 dni od momentu uwięzienia ponad trzy lata temu. W połowie grudnia ubiegłego roku polityk został przeniesiony do kolejnej kolonii karnej – przy czym przez dwa tygodnie ani rodzina, ani jego obrońcy, nie mieli z nim kontaktu oraz wiedzy, gdzie się znajduje.

– Przypominamy, podobne niebezpieczeństwo może grozić innym więźniom politycznym w Rosji, wśród których znajdują się m.in. Władimir Kara-Murza, wobec którego już dwukrotnie dokonano próby otrucia ze względu na jego opozycyjną działalność, a także Aleksiej Gorinow czy Maria Ponomarenko. Wg szacunków Memoriału w rosyjskich więzieniach i aresztach przebywa obecnie 636 więźniów politycznych, inne szacunki mówią nawet o ok. 3,5 tys. osób prześladowanych w Rosji ze względów politycznych. Często prześladowanie więźniów politycznych ma miejsce nawet po ich skazaniu, np. poprzez zakaz kontaktu z najbliższymi i umieszczanie w karcerach – czytamy w komunikacie MSZ.

Resort spraw zagranicznych wzywa całą społeczność demokratyczną do wspólnego potępienia władz rosyjskich i podjęcia zdecydowanych kroków dla natychmiastowego ukarania wszystkich odpowiedzialnych za tę tragedię.

(Źródło: MSZ)

6 komentarzy

  1. Powinni zrobić całkowity zakaz wjazdu do UE ludziom z Rosji bez wyjątków

    • Makaron, Kanclerza i Rudy boją się bo ich Przyjaciel Putin może wyciągnąć na nich kompromitujące materiały.

  2. przy obecnej wladzy trzeba sprawy brac w swoje rece

  3. Sikorski już wytrzeźwiał?

  4. Nie spodziewałem się tego szkoda człowieka .

  5. Nie warto poświęcać się dla innych ludzi którzy nie uszanują niczego.Trzeba myśleć tylko o sobie i o swoich najbliższych uczą nas od dziecka żeby myśleć o innych ale to jest nieprawda i kłamstwo.

Dodaj komentarz

Z kraju