Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mateusz Morawiecki: „Wzywam do izolacji prezydenta Rosji. Polska pomoże Szwecji i Finlandii w razie ataku Rosji” (wideo)

Podczas konferencji PISM Strategic Ark premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że jeśli Ukraina wygra z Rosją, to będzie przede wszystkim jej zwycięstwo. Natomiast jeśli przegra, będzie to przegrana nas wszystkich i koniec świata, jaki znamy. – Dlatego wzywam do izolacji prezydenta Rosji. Owszem, dyplomacja wymaga dialogu, ale nie negocjuje się z terrorystami. Przestępcy muszą zostać osądzeni, a ideologia ruskiego miru musi zostać pokonana i wyeliminowana – ocenił premier.

 

„Rosyjskie morderstwa powinny zbudzić nas z geopolitycznego snu”

Szef rządu przypomniał masakrę ukraińskich obywateli w Buczy oraz morderstwa cywilnej ludności w Irpieniu i Mariupolu.

– Wszystkie te wydarzenia powinny obudzić nas z geopolitycznego snu i sprawić, że odrzucimy stare złudzenia – podkreślił. Jak dodał, mamy dziś powód do tego, by próbować rozumieć dynamikę odrodzenia imperializmu i być może totalitaryzmu Rosji.

Premier zauważył, że słychać już o próbach pozwolenia Władimirowi Putinowi, by ocalił twarz na arenie międzynarodowej.

– Ale w jaki sposób można próbować ocalić czy zachować coś, co zostało właściwie całkowicie utracone? – pytał.

Serce Europy bije dziś w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

Szef rządu ocenił, że u samych początków geopolityki, Polska została uznana za kraj strategiczny dla całej Europy.

– A skoro Polska znajduje się w sercu, to znaczy, że jest odpowiedzialna za całą Europę. Ale to serce Europy dziś bije nie tylko w Polsce, bije też w Ukrainie, w krajach bałtyckich i w ogóle w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – zaznaczył premier.

– Zbyt często byliśmy świadkami horroru wojny, by teraz ignorować znaki ostrzegawcze. Rosję odstraszyć może tylko nasza jedność, zdolności militarne i ostre sankcje – a nie telefony czy rozmowy z Putinem – powiedział szef rządu.

Jak podkreślił, musimy militarnie pomagać Ukrainie i wzmacniać wschodnią flankę NATO, a jednoczeni jesteśmy znacznie silniejsi niż Rosja.

– Ukraińcy są na linii frontu militarnego i odpierają wojska rosyjskie, a my musimy wygrać na drugim froncie i zniszczyć potencjał ekonomiczny Rosji – zaznaczył premier.

Polska pomoże Szwecji i Finlandii w razie ataku Rosji

Szef rządu zadeklarował, że jeśli doszłoby do ataku na Szwecję czy Finlandię w okresie ich przystępowania do NATO, Polska przyjdzie im na ratunek. Jak zaznaczył, przystąpienie obu krajów do NATO będzie istotnym sygnałem wzmocnienia bezpieczeństwa w Europie i poważną porażką Kremla

– Musimy pamiętać, że powiększenie NATO o Szwecję i Finlandię to zaangażowanie i zobowiązanie polityczne całego Sojuszu i całej społeczności transatlantyckiej wobec Ukrainy – ocenił premier. – To obrońcy Charkowa, Mariupola i Kijowa otworzyli heroiczną walką drzwi do powiększenia NATO. Te drzwi muszą zostać również otwarte dla Ukraińców – dodał.

(fot. wideo KPRM, źródło KPRM)

46 komentarzy

 1. Chciałbym zobaczyć starcie tych dwóch wojowników jeden na jeden- Morawiecki konta Putin. Skończyłoby się na tym, że Morawiecki obsrałby zbroje po pachy, a Putin zabiłby go śmiechem.

 2. Morawiedzky na biznesach z samym tylko kościołem zarobił 15 milionów i w razie draki czmychnie do Tel Awiwu i cyk rząd na emigracji a nas chce lekką ręką na front wysyłać, bo przecież bóg honor ojczyzna.

 3. Polska,matole,nie ma pieniedzy na opał na zime,a ty nadstaeiasz d.. obywateli,bo sam uciekniesz do izraela,gdzie twoi mocodawcy.

 4. A co na to ,,nasz człowiek w Warszawie”?

 5. Węgiel jest tylko pojedzie na Ukrainie bo obiecaliście a polak moze nie ma 2300 na tona węgla on może zamarzać w zimie wszystkim dają my płacimy tylko skąd brać

 6. Trole pełowskie dostały podwyżkę czaskowski był u Sorosa .

 7. No proszę ile tu putinowskiego dziadostwa się naprodukowało. Typowi egoiści, własny tyłek by sprzedali byle by tylko w jakiś sposób porządnie mu ulżyć.

 8. Co ten człowiek bredzi niech chwyta za broń i walczy na Ukrainie o ile ma jaja.
  Stroszenie piór to przed swoją zoną może czynić, patriota z piórem.

 9. Już całkiem mu odbiło.Kto go tak szczuje?

Z kraju