Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lublinalia: Nie wszystkim udało dostać się na teren imprezy. Jedni mówią o porażce organizacyjnej, inni bawili się wspaniale (wideo, zdjęcia)

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się trwające w Lublinie Lublinalia. Chętnych na udział w imprezie było tak dużo, że nie pomieścili się na terenie browaru przy ul. Bernardyńskiej. W związku z tym otrzymaliśmy szereg sygnałów od osób niezadowolonych z tego powodu.

W Lublinie trwają kolejne imprezy w ramach Dni Kultury Studenckiej. Tym razem chodzi o Lublinalia, które zorganizowały samorządy studenckie czterech największych uczelni: Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej, Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Politechniki Lubelskiej. Wydarzenie odbywa się na terenach zielonych Browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej.

Miejsce to wybrano nieprzypadkowo, Perła jest bowiem głównym sponsorem imprezy. Jednak okazało się, że obiekt nie był w stanie pomieścić wszystkich chętnych. Na ul. Bernardyńskiej, przed bramą browaru, gromadził się tłum osób chcących wejść do środka. Z godziny na godzinę ludzi robiło się coraz więcej, a wraz z tym rosło też napięcie.

W związku z tym miały miejsce niebezpieczne sytuacje. W napierającym w kierunku bramy wejściowej tłumie dochodziło do omdleń, u co niektórych pojawiały się także agresywne zachowania. Zabezpieczający teren imprezy pracownicy ochrony kilkukrotnie użyli też gazu wobec osób napierających w stronę wejścia.

– Kompletna porażka organizacyjna. Od trzech lat nie było w Lublinie Dni Kultury Studenckiej. Czy oni myśleli, że na taką imprezę przyjdzie 100 czy 200 osób? Przecież pewne było, że spragnieni zabawy ludzie będą walić drzwiami i oknami. Tyle jest miejsc na terenie miasta, gdzie można było zorganizować Lublinalia i nie byłoby problemu z brakiem miejsca. Kolejna sprawa to tylko jedno wąskie wejście, które służy też za wyjście. Gdyby tam się coś wydarzyło, to ludzie by się stratowali – mówił nam jeden z czekających do wejścia mężczyzn.

Wtórowali mu kolejni oczekujący w kolejce. W tej sprawie otrzymaliśmy również zgłoszenie problemu drogą mailową.

– Na teren imprezy można dostać się i je opuścić tylko przez jedno wejście – bramę główną Browaru Perła. Powoduje to ogromne kolejki osób chcących wejść na imprezę. Wczoraj około 22:30 kolejka ta miała około 300 metrów długości, oraz kolejkę osób chcących opuścić teren Browaru. Obie te kolejki spotykają się w Bramie Browaru, przy barierkach i bramkach, gdzie kontrolowani są wchodzący powodując ogromny ścisk. W razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa, sytuacja ta rodzi ryzyko tego, że osoby znajdujące się w obu kolejkach będą się po prostu tratować – pisze pan Tomasz.

Ostatecznie pod koniec imprezy otwarte zostały bramy od strony ulicy Rusałka. Jednak niewiele to dało, większość nieświadomych tego osób wciąż oczekiwała przed bramą główną.

Kolejna sprawa, na którą zwracano uwagę, to autobusy kursujące między ludźmi oczekującymi przed bramą browaru. W każdej chwili mogło dojść do nieszczęścia, np. ktoś mógł wpaść pod koła pojazdu. Ten problem udało się rozwiązać, kiedy to pracownicy Nadzoru Ruchu MPK, widząc popychające się osoby, czy też wchodzące wprost pod nadjeżdżające pojazdy, postanowili wycofać je z ul. Bernardyńskiej i skierować objazdem przez ul. Rusałka.

Sporo pracy mieli też policjanci oraz ratownicy medyczni. Najpoważniejszym przypadkiem był pobity do nieprzytomności mężczyzna, który trafił do szpitala.

Ci, którym udało się dostać na teren imprezy wskazywali, że bawili się doskonale. Największym zainteresowaniem cieszył się koncert grupy Kult. Zaznaczali również, że pod sceną atmosfera była wspaniała, a osoby, które zaczynały się niewłaściwie zachowywać, od razu były doprowadzane do porządku przez innych uczestników. Dziś ostatni dzień Lublinaliów, na scenie zagrają: Zalia, Michał Szczygieł, Julia Wieniawa oraz Mrozu.

@lublin112.pl #lublin #lublin112 #lublinalia ♬ dźwięk oryginalny – lublin112.pl

(fot. wideo lublin112.pl)

37 komentarzy

 1. Niech organizatorzy dziękują Bogu że nikt tam wczoraj nie zginął. To nie jest miejsce na taką imprezę. Coś takiego powinno się odbywać na wolnej przestrzeni bez tzw wąskich gardeł.

 2. Przede wszystkim, więcej osób by się zmieścilo, gdyby nie ustawienie sceny w ten sposób. To jest duży teren i nigdy nie było problemów, a grały tam duże gwiazdy. Zorganizowanie „lublinaliów” przez cztery uczelnie okazało się jednym wielkim niewypałem. O wiele lepiej wyglądało to w czasach przed pandemicznych. Każdy się bawił i nie narzekał. Organizatorzy dali ciała po całej linii.

  • Duże gwiazdy? Bolszewik Kazimierz lub zboczona apostatka Margaret? Szmaty,które małolatów ciągną za sobą? Ścierwo lewackie! Takie fakty.

 3. Owszem na bramie wejściowej od ul. Bernardyńskiej był tłok i ściskbalebtriche więcej rzetelności w pisaniu artykułów bo bramy od strony ul. Rusałki były otwierane po każdym koncercie na 10-15 min aby osoby chcące opuścić teren mogły to uczynić. Również przez cały czas imprezy można było swobodnie wyjść do ul.Rusałka.

 4. Problemem jest darmowość imprezy, przez to idą tam wszyscy również niezainteresowani koncertem tylko robieniem bałaganu. Bilety za symboliczne 50 i pod wejściem byłby ład i spokój.

 5. Żuk znowu wtopa i kompromitacja…LUBLINALIA…obraz nędzy i rozpaczy…Festiwal alkoholików, ćpunów, zboczeńców…Poniewierające się po centrum porzucone biustonosze i majtki…Sterty pustych flaszek na chodnikach…W niedzielę sprzątanie po bydle z naszych podatków…W tłumie bydła widać było tęczowych zboczeńców…Nawet tu się musieli pchać…Nigdy więcej, nie pójdę na takie darmowe spędy patologii…LUBLINALIA,KOZIENALIA,itp…Jeden chłam…

 6. Większość z osób to hot szesnastki …
  Nie mogli od rusałki otwartego terenu zrobić?
  Studiując w Lublinie na wszystkich takich imprezach się bywało. I takich cyrków nigdy nie było.

 7. piss boty mają używanie , i tak nie wiedzą o co kaman …

 8. Wieniawa? to jakaś miejscowość podwarszawska? Wszyscy mieszkańcy byli?

Dodaj komentarz

Z kraju