Wtorek, 05 marca 202405/03/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelskie sokoły otrute, znajdują się w agonii. Nie ma szans na ich uratowanie

Nie ma szans na uratowanie lubelskich sokołów. Wszystko wskazuje na to, że ptaki zatruły się upolowanym rano gołębiem. Transmisja została wyłączona.

Od kilku godzin internauci obserwują pogarszający się stan zdrowia mieszkających na kominie lubelskiej elektrociepłowni na Wrotkowie sokołów. Samica, jak też pięć młodych znajduje się już w agonii. Część z nich się nie porusza. Wszystko wskazuje na to, że ptaki zostały otrute. Stało się to najprawdopodobniej poprzez pożywienie w postaci gołębia, przyniesionego rano przez dorosłe sokoły do gniazda.

Skontaktowaliśmy się z ornitologiem, który opiekuje się sokolą rodziną. Z przekazanych nam informacji wynika, że ptakom nie da się już pomóc. Żeby internauci nie musieli patrzeć na ich powolną agonię, transmisja została wyłączona. Jednocześnie będzie ustalane, co dokładnie spowodowało ich zatrucie. Z siedmiu ptaków w dobrej formie pozostał tylko samiec, który odleciał z gniazda.

Przypomnijmy, sokoły wędrowne, zamieszkały na 150-metrowym kominie elektrociepłowni na lubelskim Wrotkowie w specjalnie zbudowanej dla nich budce lęgowej zaprojektowanej przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” z Włocławka. W ubiegłym roki samica złożyła aż 6 jaj, z czego wykluło się 5 piskląt. Było to niezwykłe osiągnięcie w skali kraju. Młode zostały zaobrączkowane i poszerzyły wąskie grono przedstawicieli tego gatunku. W tym roku ze złożonych pięciu jaj wykluły się wszystkie pisklęta.

(fot. screen)

97 komentarzy

 1. Szkoda. Czy zatem te transmisje na żywo nie stanowią zagrożenia dla tych ptakòw? Może niech ludzie lepiej nie wiedzą, gdzie znajdują się gniazda.

 2. Jakiemuś „hodofcy” latających szczurów pewnie przeszkadzały…

  • " miłośnik latających szczorow"

   Raczej jakiś ćwierć inteligent ( choć w tym przypadku to i tak chyba za duży kredyt) chciał się pozbyć gołębi z balkonu, a sokół skorzystał z łatwego posiłku z konającego gołębia.
   Najpierw trutki po piwnicach a potem lament u weterynarza, piesek albo kotek choruje.
   Ale za wysypywanie trutki lub materiałów poza pomieszczeniami zamkniętymi powinien być kryminał.
   Jakiś czas temu był taki przypadek z wronami w parku w Warszawie i nic to nikogo nie nauczyło.

 3. termin ważności

  Gołąb pewnie był przeterminowany, a sokoły czytać dat nie umieją, więc wszamały nieświeży towar.

 4. Szkoda ptaszków 🙁
  Mam nadzieję, że budka jeszcze kiedyś się zapełni…

 5. Bardzo mi smutno…

 6. Skoro nie można ich już uratować czy nie można ulżyć im w tej agoni by się nie męczyły

 7. Nie ma szans na uratowanie lubelskich sokołów. Wszystko wskazuje na to, że ptaki zatruły się upolowanym rano gołębiem. Transmisja została wyłączona. PADLY 2 MLODE MATKA ZYJE I 3 MALE WIEC SPROSTUJCIE TO A NIE GLUPOTY WYPISUJECIE !!! prostujcie

 8. Gołąb był otruty jakąś chemią? czy ptaki zatruły się nadpsutym gołębiem?

 9. Jakis pieprzony hodowca tych cholernych zasranych gołębi na bank maczał w tym łapy. Hodują to gowno i potem zabijają koty i takie wlasnie drapieżniki bo polują..

Z kraju

Polityka i społeczeństwo