Niedziela, 23 czerwca 202423/06/2024
690 680 960
690 680 960

Kierowca ciężarówki jadącej na Białoruś nie miał ważnego dokumentu. Sporo będzie go to kosztowało

Kierowca bośniackiej ciężarówki przewożącej na Białoruś tekstylia, wprawdzie posiadał zezwolenie jednorazowe uprawniające go do przejazdu tranzytem przez Polskę, to dokument ten był niewypełniony, a przez to nieważny. Przewoźnik musi teraz zapłacić kilkanaście tysięcy złotych.

W minioną niedzielę na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Tchórzew w powiecie radzyńskim, inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie zatrzymali do rutynowej kontroli zestaw pojazdów należący do bośniackiej firmy transportowej.

Ciężarówką przewożono 15 ton tekstyliów z Albanii na Białoruś. Co prawda kierowca okazał do kontroli zezwolenie uprawniające do międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy przez Polskę, jednak nie było ono wypełnione. Kierowca nie wpisał m.in. numerów rejestracyjnych pojazdu i naczepy, kraju załadunku i wyładunku, a także masy towaru.

Zagraniczny podmiot wykonujący międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy musi wypełnić blankiet zezwolenia najpóźniej przed wjazdem pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to forma „skasowania” jednorazowego zezwolenia tak, by nie użyć go ponownie, a kontrole w tym zakresie mają na celu ochronę rodzimego rynku transportowego.

Inspektorzy skierowali pojazd na wyznaczony parking strzeżony. Aby przewóz mógł być kontynuowany przewoźnik musi teraz wpłacić 12 tys. zł tytułem kaucji na poczet kary pieniężnej i okazać nowe (kolejne), prawidłowo wypełnione zezwolenia.

Kierowca ciężarówki jadącej na Białoruś nie miał ważnego dokumentu. Sporo będzie go to kosztowało

(fot. WITD)

3 komentarze

  1. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

    Kierowca ciężarówki jadącej na Białoruś nie miał ważnego dokumentu. Sporo będzie go to kosztowało – to jest to o czym zupełnie niedawno pisałem przy okazji „zabezpieczenia” większej ilości papierosków.
    Przypominam: Wystarczy stosowną ustawą, albo innym przepisem czegoś zabronić, nakazać, przykazać (niepotrzebne skreślić), a pustawy Skarbiec Państwa będzie uzupełniany.

  2. Facet niepiśmienny i nie czytaty miał coś wypełniać?