Poniedziałek, 15 kwietnia 202415/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jesteś zadłużony w ZUS? Dostaniesz list z informacją o stanie konta

Część zadłużonych przedsiębiorców dostanie ważną wiadomość z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o stanie swojego konta. Właśnie ruszyła wysyłka listów. W województwie lubelskim otrzyma je 2,8 tys. płatników składek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę informacji do aktywnych płatników składek, którzy mają zadłużenie na koncie. Ma to związek z zapowiadanymi wcześniej zmianami w rozliczaniu składek, jakie weszły w życie 1 stycznia. Obecnie wpłata na indywidualny rachunek składkowy w pierwszej kolejności pokrywa najstarsze zaległości.

– Najpierw listy z ZUS dostaną przedsiębiorcy, opłacający za siebie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, których pierwsze wpłaty w nowym systemie rozliczyły się na zaległości. To dla nich ważna informacja, bo ma wpływ na prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego np. zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. W województwie lubelskim jest ok. 2,8 tys. przedsiębiorców, do których trafi taka korespondencja. Zakład ostrzegał ich przed konsekwencjami zadłużenia już latem ubiegłego roku – informuje Małgorzata Korba regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Z nowego listu dowiedzą się, w jaki sposób ZUS rozliczył wpłaty, które wpłynęły na ich indywidualne rachunki składkowe. Dostaną również informację o wysokości bieżącego zadłużenia – z czasu wysłania korespondencji. Wysyłka potrwa do końca maja.

ZUS planuje poinformować o stanie rozliczeń także inne grupy przedsiębiorców. Najprawdopodobniej jako drudzy informację o rozliczeniu konta otrzymają klienci z nadpłatą.

2018-02-22 15:48:05
(fot. lublin112.pl)

2 komentarze

  1. No ciekawe. Ja mam nadpłatę i od dziesięciu lat ustalają skąd się wzięła.

Z kraju