690 680 960

Jadą wiatraki. Potężne transporty na drogach naszego regionu

Na drogach naszego regionu można spotkać potężne transporty ponadnormatywne. W ten sposób przewożone są elementy do budowy siłowni wiatrowych, których dwie właśnie powstają w województwie lubelskim.

Pierwsza z siłowni powstaje w powiecie lubartowskim. Na terenie gmin Michów i Abramów stanie łącznie szesnaście wiatraków. Inwestycję realizuje warszawska spółka Elektrownie Wiatrowe Wschód. O zgodę na postawienie wiatraków w tym miejscu starała się od wielu lat. Farma ma mieć moc 51,2 MW. Druga siłownia budowana jest w gminie Jarczów w powiecie tomaszowskim. Tam ustawionych zostanie siedemnaście urządzeń. Inwestorem jest hiszpańsko-portugalska firma.

W obu przypadkach prace trwają od wielu miesięcy, najpierw budowano wszystkie przyłącza, wylewano fundamenty, teraz przyszedł czas na wiatraki. Część z nich została już ustawiona i góruje nad okolicą. Składa się je z elementów, które transportowane są drogą morską do Gdańska a następnie docierają na miejsce na specjalnych lawetach. Specjalistyczne pojazdy poruszają się tylko nocami a drogę pokonują w trzy doby. W dzień pojazdy stoją an parkingach. Później w dwa dni, za pomocą dźwigów, montowany jest gotowy wiatrak.

Specjalnie na potrzeby transportu tych elementów, częściowo zostały rozebrane ronda w Zamościu, Krasnymstawie, Piaskach czy też Żyrzynie. Roboty zostały wykonane na zlecenie inwestorów budujących siłownie wiatrowe. Ze względu na długość przewożonych elementów, pojazdy nie pokonają większych łuków drogi czy też skrzyżowań o ruchu okrężnym. Dlatego na rondach rozkopano wysepki, obniżono krawężniki, zaś na środku ułożone zostały płyty betonowe, po których poruszają się ciężkie pojazdy.
(fot. lublin112)
2015-10-01 21:03:57

27 komentarzy

  1. w belzycach juz jest 🙂

  2. Będą jechali przez Obwodnice Lubartowa ?

  3. W Bełżycach ponoć stary, używany z Niemiec

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska
Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!
Koncert Siema Żaki na placu Litewskim. Zagrają muzyczne grupy studenckie