Gwałtowne burze zmierzają do województwa lubelskiego. Spadnie duży grad, możliwe szkody wiatrowe i zalania

Nad Polską obserwuje się rozwój coraz silniejszych burz. Utworzyła się groźna struktura liniowa na południu kraju, w którą mogą być wbudowane burze superkomórkowe. Groźne zjawiska pogodowe zmierzają w kierunku woj. lubelskiego.

Na obszarze województwa świętokrzyskiego oraz małopolskiego obserwowano już opady dużego gradu, którego średnica przekraczała 4 cm.

Na obszarze województwa lubelskiego od godzin południowych występuje rozwój chmur kłębiastych Cumulonimbus. We wschodniej części regionu burze wewnątrzmasowe przyniosły ulewne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Punktowo mogły wystąpić opady gradu i silne porywy wiatru. Główna aktywność burzowa spodziewana jest jednak po południu i wieczorem na obszarze całego regionu, gdy od południowego-zachodu nasunie się rozległa strefa burzowa.

Dziś gwałtowna strefa burz dotrze najprawdopodobniej po godzinie 17. Najpierw możliwe są silne, punktowo powodujące szkody burze w powiecie puławskim, opolskim, kraśnickim, janowskim i biłgorajskim. W kolejnych godzinach gwałtowne burze przemieszczać mają się na północny-wschód i wschód regionu, obejmując całe województwo lubelskie.

Niewykluczone, że w naszej części Polski wpływ na pogodę będzie mieć rozległy system burzowy z wbudowaną linią szkwału. Porywy wiatru miejscami przekroczą 100 km/h, powodując szkody. Spodziewane są również podtopienia. Opady w czasie burz do 50-70 mm. Ponadto chmury Cumulonimbus wykazywać mają się dużą aktywnością elektryczną, prawdopodobne są pożary od wyładowań.

Możliwe są również superkomórki burzowe powodujące szkody. Istnieje ryzyko 1-2 trąb powietrznych z mezocyklonem, ale obecny stan nie wiedzy nie pozwala przewidzieć, gdzie dokładnie takie zjawisko może wystąpić i czy w ogóle się pojawi. Modele pogodowe wskazują tylko na warunki, które mogą sprzyjać powstawaniu tornad.

Groźna aura utrzyma się w godzinach wieczornych oraz w pierwszej części nocy. Następnie w drugiej części nocy burze zanikną, jak i też opuszczą nasz region.

To mogą być pracowite godziny dla strażaków we wschodniej Polsce. Strażacy w kraju już wyjeżdżają do podtopień i szkód wiatrowych. Podobnie będzie na obszarze woj. lubelskiego.

We wtorek czeka nas znaczne ochłodzenie. Burze nie są prognozowane.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE GWAŁTOWNYCH BURZ

(fot. fanipogody.pl)

Zobacz również

13 komentarzy

 1. Studętkom jezdem i tak se myślem...

  Przed chwilą czytałam o nieszczęśniku, który „zmęczony” uciął sobie ostateczną drzemkę na środku drogi…
  Zapowiedź burz daje nadzieje, że jutro przeczytamy o innym, który chciał se pospać na drodze, ale dzięki nawałnicom nie został przejechany, tylko sie utopił…

 2. Bardzo profesjonalna informacja, a szczególnie to, że: „ale obecny stan nie wiedzy nie pozwala przewidzieć” …

 3. Bozia dzisiaj podziękuje za dobrze oddane głosy na wschodzie?

  • Oj podziękuje, że się odechce źle głosować. Ale kara za głupotę musi być.

   • W Warszawie właśnie już mają taką karę za źle oddany głos, że wszystko stoi.

   • Jeszcze jest szansa na opamiętanie się w 2. turze.
    Rafał na prezydenta!!!

    • Jeśli głosujesz na osobę kompletnie niewiarygodną, która zmienia zdanie co 5 minut, raz mówi jedno a raz drugie w zależności od sytuacji i nie umie zarządzać nawet swoim miastem, to radzę samemu poszukać opamiętania. I od kiedy to burza przychodzi z powodu głosów oddanych na danego kandydata? Z tego co mi wiadomo czynności wyborcze mają zerowy wpływ na rozwój zjawisk konwekcyjnych, które przeszły wczoraj nad znaczną częścią Polski.
     Ja oddaję swój głos na Andrzeja Dudę i to jest jedyny prezydent, z którego jestem dumny.

 4. Wiadomo gdzie najwięcej złodzieji i na kogo głosują żeby nie płacić POdatków.

 5. Jurand ze Spychacza

  I znowu będą mi klarować jak powstają gwałtowne i lokalne zjawiska konwekcyjne. Ae mnie to nie obchodzi bo jest 19:30 a ja burzy, wiatru, gradu i ulewy za oknem nie widziałem.

  Po prostu zwyczajny letni deszczyk.

  Ale ja się na burzach nie znam więc może ona była tylko ja jej nie umiem zobaczyć. Może potrzebny mikroskop elektronowy albo coś.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8665zł -0.18%
  • GBP 5.0608zł -0.31%
  • EUR 4.5772zł -0.23%
  • CHF 4.2732zł 0.04%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach