690 680 960

Głośno na ulicy Cichej. Mieszkaniec skarży się na zakłócanie ciszy przez ekipy odbierające śmieci

Do naszej redakcji zgłosił się jeden z mieszkańców ul. Cichej, który zaapelował o interwencję w sprawie śmieciarek pojawiających się w centrum miasta w godzinach pomiędzy 4 a 5 nad ranem. Jak pisze Czytelnik, stara się przeczekać największe uderzenia kubłów o śmieciarkę oraz rozbijającego się szkła i chowa głowę pod poduszkę.

Nasz Czytelnik mieszkający w centrum Lublina zwrócił się do naszej redakcji z prośbą o interwencję związaną z zakłócaniem ciszy. Chodzi mianowicie o ekipy firm odbierających śmieci m.in. z ul. Cichej. Jak zaznacza Czytelnik, tego typu prace wykonywane są najczęściej pomiędzy 4 a 5 nad ranem.

– Chciałbym prosić o pomoc w rozwiązaniu problemu śmieciarek, które na ul. Cichej w Lublinie pracują od godziny 4-5 nad ranem, przez co mieszkańcy nie mogą spać. Realnie potrafią być już ok. 4:30 na ulicy i budzić każdego z mieszkańców. Zaznaczam, że nie jest to pierwszy taki przypadek, a rzecz zdarzająca się każdego dnia. Wcześniej po prostu nie miałem siły nad ranem, 2 godziny przed ustalonym budzikiem wstawać i ich nagrywać. Załączam zdjęcia i wideo z dzisiejszego poranka – napisał do nas Czytelnik.

Mieszkaniec ul. Cichej zaznacza, że pracownicy potrafią być krzykliwi, uderzać pojemnikami na śmieci, a co więcej, w trakcie cofania pojazdu słychać dźwięk, który działa jak budzik i może postawić na równe nogi śpiącą osobę. Co więcej, pojawia się uciążliwy hałas m.in. tłuczonego szkła. Co ciekawe, w jednym momencie na wąskiej ulicy pojawiają się…trzy śmieciarki w jednym momencie.

– Chowam głowę pod poduszkę i staram się przeczekać największe uderzenia kubłów o śmieciarkę oraz rozbijającego się szkła. Pisząc tego maila jest godzina 6:41, a na ul. Cichej za oknem nieprzerwanie od 5 pracują kolejne śmieciarki, kolejnych firm – dodaje w mailu mieszkaniec.

W sprawie hałasu wysłaliśmy zapytanie do jednej z firm, na którą najbardziej narzekał nasz Czytelnik. Jej przedstawicielka w przesłanej do nas informacji przeprasza za zaistniałe niedogodności, a także obiecuje, że pracownicy będą się tam pojawiać po godzinie 6.

– Na początku chcemy przeprosić za zaistniałe niedogodności. Zdajemy sobie sprawę, że nasza praca oraz pojazdy, których używamy nie należą do najcichszych. Mimo to staramy się wykonywać nasze obowiązki najlepiej jak umiemy zapewniając mieszkańcom usługi na jak najwyższym poziomie. Jesteśmy odpowiedzialni za odbiór odpadów m.in. w ścisłym centrum Lublina z tego względu wykonywana przez nas usługa musi odbywać się we wczesnych godzinach porannych, żeby utrudnienia związane z odbiorem odpadów były jak najmniej uciążliwe. Chcemy również wytłumaczyć, że zgodnie z przepisami prawa nasze pojazdy muszą być wyposażone w system ostrzegawczy / sygnalizator cofania. Ponadto informujemy, że nie możemy odpowiadać za pojazdy i śmieciarki innych firm komunalnych. Jeszcze raz przepraszamy za zaistniałą sytuację i informujemy, że przekazaliśmy naszemu zespołowi zalecenia żeby odpady były odbierane po godzinie 6:00 oraz żeby zawarte w umowach godziny odbioru odpadów były przestrzegane – informuje Aleksandra Zonik Specjalista ds. Obsługi Klienta firmy KOMA.

Należy dodać, że zakłócanie ciszy nocnej jest czynem zabronionym opisanym w Kodeksie wykroczeń w art. 51§1 „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.” Co ważne, czas pomiędzy godzinami 22:00 a 6:00 nie jest w żaden sposób unormowany w polskim systemie prawnym jako tzw. cisza nocna. Trzeba pamiętać, że jest to prawo zwyczajowe, respektowane przez władzę sądowniczą. Zapis zawarty w art. 51§1 wskazuje nie na naruszenie ciszy nocnej, a na zakłócenia spoczynku nocnego, np. za pomocą krzyku, hałasu, alarmu bądź innego wybryku. Wówczas na zgłoszenie takiego zachowania interweniuje straż miejska lub policja. Finałem interwencji może być pouczenie, mandat lub skierowanie wniosku do sądu o ukaranie. Zawsze jednak lepiej szukać rozwiązań polubownych, wystarczy czasami rozmowa lub wykonany jeden telefon, aby dojść do porozumienia w kwestii uciążliwego hałasu.

(fot. nadesłane)

36 komentarzy

 1. Same hejty w komentarzach.
  Zero zrozumienia dla człowieka. Miasto miastem ale czy naprawdę nie można zacząć zbierać śmiecie od 6 rano? A może lepiej wywozić śmieci między 18 a 24 bo i tak większość osób chodzi późno spać. Trochę empatii by się wielu przydało.

 2. Franiu, mieszkasz na Cichej???

 3. Krzysztof Zakolski

  Znowu? Czy to ten sam „czytelnik”, który juz przynajmniej raz znalazł się na łamach L112 z tego samego powodu?

 4. Może Sprzedający panu niezadowolonemu to mieszkanie to był oszust mówiący, że to ulica cicha.

 5. Tylko starym cepom, albo młodym roszczeniowym gnojkom to przeszkadza. Zawsze tak jest. Zawsze mają problem i mają konflikt z sąsiadami i przy każdym większym odgłosie walą w ścianę szczotką. Szkoda zaprzątać sobie głowy tą patologią.

 6. Na tym portalu był już opublikowany IDENTYCZNY artykuł, zatytułowany „Na ul. Cichej jest głośno”. Miało to miejsce 19 sierpnia 2020 roku. Niestety nie mogę wstawić linka.

  • Nie był identyczny to po pierwsze po drugie był taki opublikowany 2 lata temu.

   Warto się skupić w tamtym tekście na tym fragmencie: Odbiór odpadów komunalnych zgodnie z przepisami prawa lokalnego (Uchwała Rady Miasta Lublin z 19 maja 2016 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Lublin) odbywa się w godzinach od 6.00 do 22.00, a podmioty gospodarcze wykonujące usługi odbioru odpadów są zobowiązane do przestrzegania Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Lublin

 7. jest propozycja aby z tego rejonu nie wywozić śmieci 😉

 8. Czy redakcja sprawdziła godzinę zrobienia tego zdjęcia bo po ilości osób w MPKu można przypuszczać że to było po 6 rano

 9. Należy dodać, że zakłócanie ciszy nocnej jest czynem zabronionym opisanym w Kodeksie wykroczeń w art. 51§1
  x
  To sie odnosi do osob A NIE DO POJAZDÓW ! ! !

Kursy walut

 • USD 4.4492zł -0.93%
 • GBP 5.461zł 0.08%
 • EUR 4.685zł -0.09%
 • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin