Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Chcą chronić tereny leśne przed szkodnikami. Będzie zakaz wstępu do lasów

Do końca maja na terenie naszego regionu prowadzone będą zabiegi agrolotnicze związane ze zwalczaniem chrabąszczy. W tym czasie w poszczególnych kompleksach leśnych wprowadzane będą zakazy wstępu do lasu.

W maju nad wieloma kompleksami leśnymi w naszym regionie pojawią się samoloty, za pomocą których prowadzone będą zabiegi agrolotnicze. Opryski związane są z dużą liczebnością chrabąszczy, które odbywając żer w koronach drzew liściastych, czynią znaczne szkody w lasach. Dlatego też w ten sposób mają być zwalczane dorosłe postaci chrabąszcza majowego i kasztanowca. Leśnicy chcą też zdążyć, zanim samice złożą jaja. Każdy z owadów składa ich bowiem nawet do 70 sztuk, a wylęgające się z nich larwy wyrządzają bardzo duże szkody w uprawach oraz odnowieniach, gdyż uszkadzają korzenie młodych drzew.

Do wykonania oprysków zostanie użyty środek chemiczny Mospilan 20 SP. Jak zapewniają leśnicy, wszystko zostało zaplanowane w taki sposób, aby nie występowało zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska. W tym celu wyznaczono m.in. 100-metrowe strefy buforowe, dobrano odpowiedni środek ochrony roślin, maksymalne skrócono czas prowadzenia samego zabiegu oraz dostosowano porę zabiegu do aktywności pszczół. Z uwagi na 14-dniowy okres karencji po zastosowaniu preparatu, wprowadzany bedzie okresowy zakaz wstępu do lasów, w którym prowadzone były zabiegi.

Chrabąszcze zwalczane będą tylko w wybranych lasach. W nadleśnictwie Biała Podlaska będą to tereny leśnictw: Cieleśnica, Konstantynów i Grabarka, w nadleśnictwie Gościeradów leśnictwa: Kotówka, Dabrowa, Budy i Brzoza, w Nadleśnictwie Kraśnik leśnictwa: Dąbrowa Bór (kompleks Wyżnica), Wolski Bór, Zwierzyniec, Kluczkowice i Wrzelowiec, w nadleśnictwie Międzyrzec tereny leśnictw: Przyłuki, Sitno, Woroniec, Sokule i Dołha oraz w części leśnictw: Żerocin i Bereza.

Jeżeli chodzi o nadleśnictwo Tomaszów działaniami objęto tereny leśne znajdujące się w gminach: Rachanie, Tarnawatka, Krasnobród, Tomaszów Lubelski, Susiec, Bełżec, Lubycza Królewska i Horyniec-Zdrój. W nadleśnictwie Sobibór prace prowadzone będą w leśnictwach: Adamki, Żdżarka, Dekowina, Podlaski, Macoszyn, Petryłów, Dubnik, Żłobek, Wołczyny, Osowa, Stulno i Uhrusk, w nadleśnictwie Zwierzyniec dotyczy to gmin Adamów, Biłgoraj, Józefów, Krasnobród, Tereszpol, Susiec, Zamość i Zwierzyniec a w nadleśnictwie Świdnik gmin: Wólka, Strzyżewice i Jabłonna.

Podczas wykonywania zabiegów agrolotniczych zabroniony jest wstęp do lasu oraz bezpośredniego przebywania na zagrożonym terenie. Nie można też przez dwa tygodnie zbierać runa leśnego, prowadzić wypasu bydła na pastwiskach zlokalizowanych w pobliżu strefy objętej opryskiem a także poić zwierząt gospodarskich w zbiornikach wodnych zlokalizowanych w pobliżu tej strefy. W poszczególnych lasach zostaną ustawione odpowiednie tablice ostrzegawcze.

(fot. pixabay)

7 komentarzy

  1. chrabaszcz majowy znosi jaja i tak ginie konczy zywot .to co tu truc srodowisko opryskami.

  2. To w sumie mają dużo czasu na wycięcie drzew.

  3. Chcą wytruć ostatnich partyzantów 😀

  4. to tym hu..om z lasów pańtowych chrabąszcz przekadza

  5. Popieram akcje na mojej działce te szkodniki zjadają 3 -czwarte lisci wieczorem jak przechodzę kolo drzewostanow slychac az chrupią jedza na jednym liściu 6 osobnikow potrzasne galeziami to na ziemi az się roi trzeba to tempic lasy kozłowieckie -skrobow jest ich cala granda popieram jeszcze raz popieram

Z kraju