Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

ABW zatrzymała obywatela Polski podejrzanego o działalność szpiegowską na rzecz Rosji

Funkcjonariusze ABW zatrzymali obywatela Polski podejrzanego o inicjowanie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji i działanie na szkodę interesów Rzeczypospolitej Polskiej.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali obywatela Polski, podejrzanego o działalność szpiegowską.

– Materiał dowodowy, w tym wykonane czynności procesowe, wskazują, że zatrzymany 66-latek jest podejrzany o inicjowanie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji i współdziałanie z innym mężczyzną, zatrzymanym wcześniej w prowadzonej przez ABW sprawie. Z dotychczasowych ustaleń ABW wynika, że zatrzymany 66-latek wspierał działalność szpiegowską na rzecz rosyjskiego wywiadu [FSB] i działał na szkodę interesów Rzeczypospolitej Polskiej – informuje Stanisław Żaryn rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

Do zatrzymania doszło 21 listopada 2021 r. na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W trakcie przeszukania miejsca zamieszkania zatrzymanego zabezpieczono rzeczy i dokumenty, które uzupełniają obszerny materiał dowodowy. Mężczyzna nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. Sąd zastosował wobec niego 3-miesięczny areszt.

Śledztwo prowadzone jest przez Departament Postępowań Karnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie pod nadzorem Mazowieckiego WZ Departamentu d/s Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie i dotyczy brania udziału przez ustalonych obywateli RP i Federacji Rosyjskiej w działalności rosyjskiego wywiadu [FSB] przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, tj. przestępstwa z art. 130 § 1 kk.

Sprawa jest rozwojowa. Znaczna część materiałów śledztwa ma charakter niejawny.

(fot. źródło ABW)

28 komentarzy

  1. Cały PiS to Rosyjska agentura z Maciorą na czele.

  2. Ubawiłem się… NATO twierdzi, ze FSB potrzebuje ok 2 godzin aby sie dowiedzieć co tajnego dostali od nich polacy. Trzebaby dziesiatki tysiecy oficerów, funkcjonariuszy, polityków i urzedników wsadzić 🙂

Z kraju