Żywa czy sztuczna? Stoisk z choinkami przybywa z dnia na dzień (zdjęcia)

W tym tygodniu do sprzedawców choinek będą ustawiać się kolejki. Większość nie wyobraża sobie bowiem świąt bez zielonego, pachnącego lasem drzewka pełnego ozdób.

Do świąt został tydzień, gdzie nie spojrzeć pojawiają się stoiska z choinkami. Na targowiskach, przez marketami, a nawet przy niektórych ulicach można kupić drzewko, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie spędzenia świąt Bożego Narodzenia. Jak przyznają sprzedawcy, najpopularniejsze są choinki o wysokości 2 – 2,5 m. Wiele osób poszukuje też drzewek mniejszych, w tym przypadku jednak w większości wybierane są te w doniczkach.

Jodła kaukaska o wysokości 150-170 cm kosztuje od 40 zł w markecie, do 60 zł u niektórych ulicznych sprzedawców. Za świerk srebrny w donicy 60 – 80 cm trzeba zapłacić od 25 do 40 złotych, świerk pospolity o wysokości ok 250 cm kosztuje ok. 60-90 złotych. Jak co roku w dobrych cenach choinki sprzedają niektóre nadleśnictwa. Za świerka do 2,5 m wysokości należy zapłacić 26 złotych, do 3,5 m 37 złotych zaś do 5 metrów 50 złotych.

Nowością jest handel choinkami przez internet. Choć wielu klientów wciąż nie jest przekonanych do takiej formy zakupu, jednak sprzedawcy twierdzą, że jest już zainteresowanie. Jak wyjaśnia jeden z nich, usługę taką wprowadził wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów, dzięki temu otrzymują oni świeżo ściętą na plantacji choinkę wprost do swojego domu, czy mieszkania.

Jeżeli chodzi o choinki sztuczne, ich wybór również jest bardzo duży. Szeroki asortyment posiadają wszystkie większe sklepy. Wciąż jednak cieszą się one znacznie mniejszym zainteresowaniem klientów, niż żywe. W ubiegłym roku 72 procent Polaków kupiło choinkę naturalną, zaś 28 procent sztuczną.

(fot. lublin112)

7 komentarzy

 1. Czy przed ścięciem, żywa choinka została ogłuszona?

 2. Jak karp martwy to i choinka tez powinna być martwa. Z utęsknieniem czekam dnia kiedy ekolodzy zaczną się pultać, że nie mozna wycinac choinek na święta, bo to niehumanitarne albo coś, będa jaja jak berety 🙂

 3. A gdzie w okolicach Lublina można pojechać na planatacje i wybrac sobie świeże drzewko? Może ktoś z Czytelników wie?

 4. Nie wolno! Zabraniam! Wszak te Choinki produkują ożywczy Tlen, nie wolno ciąć! Zamiast tego kupcie w pełni ekologiczną i certyfikowaną przez nas choinkę sztuczną, producent wspomaga naszą organizację 10 zł od drzewka.

  • Ile tlenu i energii pójdzie na wyprodukowanie plastikowej choinki? O ile zostanie wzbogacona atmosfera w CO2? To jest ekologia? Mam nadzieję, że zaczniecie plastik wpieprzać, bo wszystko inne żyje i czuje.

 5. Gdzie są eko oszołomy,

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7227zł 0.14%
  • GBP 4.8692zł 0.08%
  • EUR 4.3988zł -0.05%
  • CHF 4.0906zł 0.05%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Dożynki powiatu tomaszowskiego w Łaszczowie
  Dwudniowe powiatowe obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Tomaszowie Lubelskim
  100-km rajd rowerowy po Roztoczu. Każdy może wziąć udział
  Obchody stulecia Bitwy Warszawskiej w Krasnymstawie
  Wojewódzkie Święto Ziół i parafialno-gminne Święto Plonów w Boniewie