690 680 960

Zamojscy terytorialsi ćwiczyli z siłami sojuszniczymi z Wielkiej Brytanii (zdjęcia)

W dniu 7 kwietnia żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyli siedmiodniowe szkolenie z siłami sojuszniczymi z Wielkiej Brytanii.

W ćwiczeniach wzięli udział żołnierze z 25 zamojskiego batalionu lekkiej piechoty, doskonalili oni umiejętności strzeleckie, planowanie i realizację zasadzek, czarną taktykę, czyli umiejętność działania w terenie zurbanizowanym oraz zagadnienia z medycyny pola walki. Ćwiczenia odbyły się w Zamościu oraz gminie Nielisz (powiat zamojski), czyli w stałym rejonie odpowiedzialności 25 blp.

Podsumowaniem i sprawdzianem wiedzy oraz nabytych podczas ćwiczeń umiejętności było zadanie taktyczne zaplanowane na ostatni dzień szkolenia. Scenariusz przewidywał przerzut śmigłowcem w teren czasowo zajęty przez przeciwnika, napad na obiekt zakwalifikowany, jako stanowisko dowodzenia przeciwnika, zabezpieczenie oraz ewakuację rannego.

Planując i realizując postawione zadania żołnierze mieli okazję praktycznego zgrania taktyki z procedurami obowiązującymi załogę śmigłowca, czyli między innymi: doskonalenia przekazywania sygnałów naprowadzania, ubezpieczenia startu i lądowania, postępowania podczas podejścia, wejścia na pokład oraz samego lotu śmigłowcem.

Zadania, jakie realizowali żołnierze Lubelskiej Brygady OT podczas ćwiczenia pomagają poznawać, ujednolicać i doskonalić procedury działania i bezpieczeństwa, aby w razie potrzeby móc efektywnie wspierać jednostki wojsk operacyjnych w stałych rejonach odpowiedzialności.

Tego typu szkolenia są jednym z wielu, jakie wpisane są w program szkoleniowy terytorialsów, a ich celem jest ciągłe doskonalenie umiejętności bojowych żołnierzy OT.

(fot. LBOT)

7 komentarzy

 1. Nie to że mam coś do obrony terytorialnej bo uważam że każdy z Polaków powinien być takim żołnierzem ale coś tu nie gra chyba do końca jak obrona terytorialna ma lepsze wyposażenie od jednostek pierwszo liniowych 🤔

 2. niech jadą na ukrainę i poćwiczą z ruskimi

  • Dziadek ze Slamsowa

   Przyjdzie na to czas, przyjdzie czas… – jak w pewnej piosence

   • oby nie… te dzieci z weteranami frontowymi nie maja szans. Połowa zwieje na widok tego co robi z ludzi artyleria…

 3. Dziadek ze Slamsowa

  Jeśli chodzi o obronność naszej Ojczyzny to uważam, że każdy dorosły Obywatel powinien przechodzić obowiązkowe
  szkolenie wojskowe (czas tego szkolenia do ustalenia).
  Przynajmniej by wiedzieli, jak obsłużyć przedmioty wyglądem przypominające broń palną, nauczyliby się chodzić,
  a nie, powłóczyć, czy szurać nogami.
  Natomiast ci bardziej rozgarnięci mogliby mieć bez pozwolenia służbowo-prywatne noże, siekiery, czy maczugi w domach. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  • Tak było za PRL-u i tak powinno być zawsze! Słóżba wojskowa powinna być obowiazkowa a broń dostępna dla obywateli.

Kursy walut

 • USD 4.4911zł -0.34%
 • GBP 5.4564zł 0.76%
 • EUR 4.6892zł 0.45%
 • CHF 4.758zł 0.34%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej