Zamiast dla bezdomnych i potrzebujących, pieniądze trafiały do pracowników. Prokuratura u Brata Alberta

Pieniądze, które miały być przeznaczone na pomoc dla osób bezdomnych i ubogich, trafiały na prywatne konto prezes Moniki S. Kobieta, oraz dwie jej koleżanki, usłyszały już zarzuty. Zostały odsunięte od pracy.

Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta, które mieści się przy ul. Zielonej w Lublinie, zostało powołane do niesienia pomocy osobom bezdomnym i potrzebującym. Od lat zapewnia im wyżywienie i noclegi, jak też prowadzi ośrodek wsparcia. Utrzymuje się głównie z datków i zbiórek. Kilka dni temu bractwem zainteresowała się prokuratura. Chodziło dokładnie o finanse, gdzie stwierdzono liczne nieprawidłowości. Z konta zniknęło bowiem ponad 200 tys. złotych.

Zatrzymana została prezes bractwa Monika S. Śledczy zarzucili jej przywłaszczenie około 220 tys. zł. O okresie od 2017 do 2018 roku regularnie przelewała pieniądze z konta organizacji, na swoje prywatne konto. W ten sposób chciała spłacić swoje długi. Postępowanie wykazało, że o wszystkim wiedziały inne osoby. Co więcej, miały też w tym swój udział. Chodzi o Magdalenę W. pełniącą funkcję skarbnika, oraz Dominikę S., która w bractwie jest księgową.

Wszystkie trzy kobiety zostały przesłuchane i usłyszały zarzuty. Główna podejrzana Monika S. przyznała się do winy i złożyła obszerne wyjaśnienia. Księgowa i skarbniczka przyznały się do winy, jednak tylko częściowo. W ich przypadku, miały wyprowadzić z organizacji kwotę nie mniejszą niż 15 tys. złotych. Wobec prezes bractwa Moniki S. sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Dwie pozostałe kobiety mają dozór policji i zakaz opuszczania kraju. Podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

(fot. BM im. św. Brata Alberta)

44 komentarze

 1. … smutne . dawno twierdziłem że te paniusie jakoś tam nie ” pasują ” do reszty , zbytnio kontrastowały . chciwość ?!

 2. w 2017 ukradla 200tys a wczesniej?ma kase ,wiec dlugiej odsiadki nie dostanie bo przeciez pomagala bezdomnym …ale za czyje pieniadze ?raczej nie swoje.

  • Zapytaj tak samo o Złotego Melona. Przecież pomaga dzieciom, więc nawet posłów może obrażać. I już zapowiedział, że nie zrezygnuje z fajerwerków podczas kolejnego finału, ale przecież pomaga dzieciom. …ale za czyje pieniadze ?raczej nie swoje.

 3. Powinna sucz kiblować x2 bo okradała darczyńców i potrzebujących. Z okazji zbliżających się świąt życzymy jej przynajmniej 5 latek w pudle a później po ,,zawaleniu” się jej światka dożywotnich obiadków na Zielonej.

 4. Życzę wyroków z górnej półki.

 5. siwo to widze

 6. Wizerunkowy cios dla tej organizacji, bo kto normalny, oprócz tych przewalanych na wnuczka i policjanta, da im teraz pieniądze? A skoro to jest „bractwo”, to dlaczego u jego steru same kobiety. I do tego nieuczciwe?

 7. Bo są ludzie i ludziska, k…..itd.

 8. Bardzo smutne 🙁
  Szkoda potrzebujących 🙁

 9. Prezes Zarządu – Monika S.
  Monika S. – Absolwentka Rachunkowości i finansów w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Wieloletnia działaczka w Parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kłodnicy Dolnej. Z Bractwem Miłosierdzia im. św. Brata Alberta związana od 2011 roku. Ukończyła wiele kursów i szkoleń z zakresu funkcjonowania i zarządzania w organizacjach pozarządowych. Prezes Zarządu Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie od czerwca 2017r.

  Skarbnik – Magdalena W.
  Magdalena W. – Absolwentka Filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz studiów podyplomowych: Europejski Fundusz Społeczny a edukacja w Wyższej Szkole Pedagogicznej TWP w Lublinie oraz Ekonomia Społeczna w Małopolskiej Szkole Administracji Publicznej UE w Krakowie. Z Bractwem związana od 2008 roku. Kierownik Klubu Integracji Społecznej SZANSA, Specjalista ds. przedsiębiorczości społecznej oraz Koordynator wolontariatu, happeningów, kwest, zbiórek i cyklicznych akcji Bractwa.

  Niby wykształcone a głupie 🙂

  • Prywatne uczelnie 3 kategorii a ty to nazywasz „wykształceniem” ?
   Najlepsze jest to, że w KRS obie panie jeszcze „wiszą” jako funkcyjne i każdy bez problemu może sobie to „S” i „W” rozszyfrować. Profile na Twarzoksiążce też jeszcze niepoblokowane ?
   Wstyd będzie na całe wsie 😀

   • Panie Kubo, skończyłem WSPiA z całkiem niezłym wynikiem końcowym, i uważam się za człowieka wykształconego, niekoniecznie przez uczelnię trzeciej kategorii. I powiem Panu jedno: o ile wykształcenie można nabyć, o tyle inteligencję nie bardzo. I hołduję Panu, jeśli Pan ukończył uczelnię pierwszej kategorii, ale jednocześnie współczuję IQ na poziomie leminga

    • To, że Pan „skończył” uczelnię nie oznacza, że przestaje być ona trzeciej kategorii.

    • „hołduję Panu” – i wszystko w temacie wykształcenia. Chyba niedawno kończyłeś, skoro gadasz jak zza Buga. Po tej stronie granicy hołdujemy zwyczajom, a ludziom oddajemy hołd, jak już.

  • katoliczki pełną gębą, pewnie co niedziele w kościele…
   … zapomniały tylko o siódmym przykazaniu.

   żenada

 10. Każda kradzież jest zła, ale ta jest wyjątkowo obrzydliwa, kiedy zabiera się najbardziej potrzebującym żeby sobie dogodzić. Wstyd!!!!!

 11. Nie, żebym bronił.złodziejek, ale 10 lat to w Polsce się dostaje za gwałt albo pedofilię czy morderstwo. Nie lepiej by było gdyby w ramach kary musiały oddać 10 razy tyle co ukradły ?

 12. Zupy były , a ostatnio prawie co dzień dawali nam i po kawałku kiełbasy , a i chleba kilka pajdek można było wziąść do kieszeni. Co teraz będzie jak cała dyrekcja aresztowana . Co z wiglilią i paczkami . Zostaniemy teraz wszyscy o suchym pysku i po co to było , prezeski i menadżerki pożyczyły tylko pare złotych a po świętach i tak by oddali

 13. A Pan Bielecki to co? Święty za jego czasów były machloiki tylko NIK nie prowadził ewidencji. A willa stoi kostkę bezdomni polorzyli

 14. jak jakiś ideowiec darczyńca wpłacił powyżej 10 tys. poprosi dyskretnie o zwrot aby ulokować te środki zgodnie z zamiarem… co wyście głupie pindy myślały? że można kiwać ludzi ot tak?

 15. Smutne, do tej pory byłem pewny wrzucając do puszki brata Alberta, że idzie dla potrzebujących. Teraz już mam wątpliwości.

 16. Znajac polskie prawo i sady dostana w zawiasach i prace spoleczne byc moze nawet w ksiegowosci u B.Alberta 🙂

 17. Powinny oddać co do grosza, nawet za cenę zasilenia szeregów tych, nad którymi się stawiały kradnąc datki.

  • To że sąd nakaże zwrot skradzionej kwoty w całości to pewne jak w banku. Niestety, kobitki do tej pory niekarane, więc dostaną zapewne jedynie zawiasy. Przynajmniej grzywna powinna być znaczna, aby zrekompensowała nadszarpniętą reputację tej organizacji. Ale jak się teraz musi czuć jakiś dzieciak, który w Zaduszki sterczał cały dzień na cmentarzu z puszką? Myślał, że to miało jakiś sens, a tu się okazuje, że trząsł puszką na nową bluzkę dla Moniki S.

 18. Kiedys sie moze troche baly ks. Mazura, a po jego smierci to co? Od dawna prezeska mi sie nie podobala, od zawsze mialem wrazenie, ze ta auta sa za drogie, ale to tylko moje obserwacje zza bramy!

 19. Bardzo się ciesze na tą wiadomość!!!!!!!!
  Byłem rozmawialem , chciałem darować cały majatek dla ludzi potrzebujących.Ale rozmowa była nie po mojej myśli , więc zrezygnowałem , dziś wiem że słusznie zrobiłem.Hieny nie ludzie

 20. To nie oni ostatnio żebrali na jakiś bojler bo stary się zepsuł, a pieniądze jednak były. Teraz zbierają na myjnie dla bezdomnych ???

 21. Chytre baby

 22. Cieszmy się że takie kontrole teraz są, są wyroki np dla vat- owców. W czasach minionych nie takie kwoty nie wypływały. Szkoda tylko że ci z najwyższej półki aferzyści śmieją nam się w twarz.

  • Martwi mnie jednak to, że te niby wyroki są jedynie w słowach mateuszka kłamczuszka, prezia, prlowskiego prokuratora i im podobnych.

 23. Ale to słabe. Omijam większość zbiórek – za to regularnie zasilałem puszkę wystawianą na Krakowskim. Myślałem – dobry uczynek, pomagam słabszym i potrzebującym. To potrzebującym pomogłem… faktycznie to się rzuca cieniem na przyszłość – bo teraz raczej ominę ich zbiórki.

 24. Smutne ale jest kradzież i jest reakcja prokuratury. Chciałbym doczekać czasów, że wobec jakiegoś polityka zostanie zastosowany taki mechanizm – skutecznie.

 25. . zaczęła pracę w 2017 r. !!! , czyli od startu zaczęła brać jak swoje ? . pewnie jeszcze wyjdą nowe kwiatki

 26. przykład idzie z góry, oni wszyscy na wierzchu mocno wierzący i rozmodleni, a pod spodem chciwi

 27. Nie zniechęci mnie te złodziejstwo. Na Bractwo będę dawał jak do tej pory. Sporo. I nie dam na goo wniany Caritas czy jeszcze bardziej złodziejskie pck ani grosza.
  Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę, WOŚP, Bractwo ŚW. Alberta i Bank Żywności. Tam wg. mnie warto dawać.

  • WOŚP to większe złodziejstwo niż wszystkie pozostałe organizacje razem wzięte. Tam przekręty idą w miliony. Owsik pluje na Kościół a wolontariuszy wysyła pod Świątynie by datki dla niego zbierały.

 28. Teraz ofiarodawcy mogą być oskarżycielami posiłkowymi. Pani prezes trzeba dowalić z grubej rury, aby dostała jak największy wyrok.
  Takich ludzi, którzy ujmują najbiedniejszym, kradnąc pieniądze ofiarowane przez darczyńców. Zresztą jak nikt nie zwrócił uwagi na to, że coś się dzieje. Nowy dom, nowy samochód, ciuszki fatałaszki… i z czego to było?

 29. Ehh…

  Za kradzież publicznych pieniędzy wyrok powinien być maksymalny z możliwych. Na poczet długu i kary spieniężyć cały majątek; dom, samochód itp. Rodzina ucierpi na tym najbardziej, ale takie patologie jak ta Pani Prezes muszą być likwidowane w zalążku. Urząd Skarbowy pwinien przyjrzeć się też majątkowi najbliższej rodziny, być może pochodzi ze zdefraudowanych funduszy.

 30. Jadwiga ze Stasina

  I słusznie piszecie, że wyrok musi być surowy. Bezwzględna kara więzienia. Co to za osoba, którą odbiera najuboższym. Resztą niech się zajmie Prokuratura i Urząd Skarbowy. Ciekawe czy to dopiero początek kłopotów tej Pani. A może w poprzednim miejscu pracy też miały miejsce defraudacje?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8833zł 1.13%
  • GBP 4.9467zł 1.4%
  • EUR 4.5272zł 0.73%
  • CHF 4.1998zł 0.62%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Fura z kapelą na pokładzie znów wyruszy w drogę. Odwiedzi kilkanaście miejscowości
  Rusza nabór do drużyny Tytanów Lublin
  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki