690 680 960

Za aparat fotograficzny poseł miał pomóc w załatwieniu zgody na reklamę. Został skazany

Sprawa toczyła się 9 lat i zakończona została wyrokiem. Były już poseł, obecnie prezes jednej z miejskich spółek w Chełmie, został skazany za płatną protekcję. Przez cały ten okres, konsekwentnie zapewniał, że wszystko są to pomówienia, a prawda wyjdzie na jaw w sądzie.

Przed Sądem Rejonowym w Chełmie zapadł wyrok w sprawie byłego posła, a obecnie prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie. W marcu 2013 roku prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi Matuszczakowi. Został on oskarżony o płatną protekcję przy załatwianiu baneru reklamowego na jednym z budynków należących do miasta.

W maju 2008 roku Matuszczak, będąc jeszcze posłem, miał przyjąć aparat fotograficzny o wartości około 1,3 tys. zł w zamian za pośrednictwo przy załatwieniu zgody na umieszczenie reklamy. Na montaż baneru z reklamą piwa na budynku kina „Zorza” niezbędna była zgoda Urzędu Miasta w Chełmie. Matuszczak miał obiecać jej załatwienie, powołując się wpływy w urzędzie.

Poseł nie przyznawał się do winy. Nie mógł jednak usłyszeć zarzutów ze względu na chroniący go immunitet. Wniosek o jego uchylenie trafił do sejmu, jednak po pewnym czasie Matuszczak sam zrzekł się tej ochrony. Jak wyjaśniał miał kontakt z najemcą budynku, ale po wyjaśnieniu sprawy baneru, kazał mu się z tym zgłosić do urzędników. Później tłumaczył, że są to pomówienia motywowane politycznie, jak również, że został pomówiony o wzięcie aparatu, gdyż odmówił załatwienia sprawy baneru. Zapewniał również, że w sądzie sprawa się wyjaśni, a on zostanie oczyszczony z zarzutów.

Sędzia uznał jednak, że były polityk jest winien przestępstwa płatnej protekcji. Zbigniew Matuszczak został skazany na siedem miesięcy pozbawienia wolności, przy czym wykonanie kary zostało warunkowo zawieszone na okres próby wynoszący 12 miesięcy. Do tego musi zapłacić grzywnę i koszty procesu.

Wraz z nim na ławie oskarżonych zasiadał były wiceprezydent Chełma Stanisław Mościcki. To właśnie on miał wydać zgodę na powieszenie reklamy na budynku kina. Pominął jednak obowiązujące procedury administracyjne. Mężczyzna również został uznany za winnego.

Zbigniew Matuszczak swoją karierę polityczną zaczynał właśnie w Chełmie, gdzie od 1998 roku przez dwie kadencje zasiadał w radzie miasta. Później pełnił funkcję zastępcy prezydenta Chełma, był też prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w tym mieście. W 2006 roku trafił do sejmiku lubelskiego a rok później z listy SLD został wybrany na posła. W sejmie zasiadał dwie kadencje, a w 2015 wrócił do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie, gdzie znów objął funkcję prezesa.

(fot. Zboralski – Wikipedia)
2017-10-16 22:20:47

12 komentarzy

 1. Nie dość, że z Biłgoraja to jeszcze z SLD. Nie dziwi nic……

 2. Apoloniusz Pierdółko, brat Kleofasa, też Pierdółki, a mąż starej Pierdółkowej

  Fajnie sformułowano zdanie: „Nie mógł jednak usłyszeć zarzutów ze względu na chroniący go immunitet”.
  Wychodzi na to, że posiadanie immunitetu uszkadza słuch, który wraca jak takiego immunitetu się osła pozbawi.

 3. Dlaczego z wytokiem moze pelnic fukcje prezesa?

  • Pewnie wyrok nieprawomocny, jak znam życie będzie się odwoływał. Poza tym pni prezydent Chełma z SLD nie będzie koledze z SLD blokowała zarabiania kasy na stanowisku w miejskiej spółce. I tak mają na karku CBA w MPGK, po co im jeszcze afera z wymianą prezesa 🙂

 4. a czego rżący kibel nie udziela się jeszcze w komentarzach jak chyba ze dwa tygodnie temu o innym polityku?

 5. A co się stało że klikam w artykuł a tu tylko komentarze widoczne a artykułu brak??? Czyżby koledzy posłowie kontakty uruchomili i redakcja ma nakaz zmiany artykułu lub jego blokowanie??? Gdzie te wolne media, dawać treść artykułu!!!

  • Nie ma żadnego problemu z wyświetlaniem materiału. Prosimy sobie sprawdzić ustawienia przeglądarki.

   • Jest art. i zdjęcie tego gościa . Ale to chyba nie z tego aparatu za 1300 zł ? he he

   • Jednak jest, otwieram wszystkie artykuły od najświeższego, otwierają się bez problemu, czy ze zdjęciami, czy załączonym wideo, klikam na ten artykuł i wyświetlają się tylko komentarze (nadmienię że ustawienia przeglądarki są ok ponieważ na takiej konfiguracji korzystam z Waszego serwisu od ponad miesiąca).

   • Wieśniaczka na szpileczkach

    Mój śp. już, dziadek za wszystko co złe obwiniał ruskich, a za wszystko co dobre dziękował Bogu.
    Teraz czasy są takie, ze za złe obwinia się wszystkich (łącznie z redakcją 112), ale nigdy siebie.

  • Pal licho wyświetlanie na stronie – mnie osobiście ciekawi jedno – jakim cudem żadna lokalna gazeta nie zająknęła się na ten temat, tylko lublin112.pl stanął na wysokości zadania?

Kursy walut

 • USD 4.4787zł 0.84%
 • GBP 5.4534zł -0.04%
 • EUR 4.6995zł 0.21%
 • CHF 4.7472zł -0.15%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Strażacy ze Strzeszkowic Dużych organizują Bal Sylwestrowy
Koncerty, wystawy, spektakle… – zapraszamy na projekty stypendystów!
UMCS zaprasza na Akademicki Jarmark Świąteczny
32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ