Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wyłącznik tachografu w ciężarówce wracającej z Białorusi. Przewoźnikowi grozi spora kara (zdjęcia)

W trakcie kontroli ciężarówki na drodze krajowej nr 2 inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie ujawnili nielegalny wyłącznik tachografu. Kierowca ciągnika siodłowego z naczepą powracał na pusto z Białorusi.

W trakcie czynności kontrolnych ustalono, że tachograf zainstalowany w pojeździe został zmodyfikowany w taki sposób, że kierowca mógł w dowolnym czasie rejestrować okres odpoczynku, nawet gdy pojazd znajdował się w ruchu. Pojazd został skierowany do uprawnionego warsztatu celem potwierdzenia ustaleń inspektora i demontażu nielegalnych elementów z pojazdu.

Wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne, zagrożone karą pieniężną w wysokości 12 000 złotych, a dodatkowo przewoźnik może stracić uprawnienia transportowe. Przed kontynuacją przewozu, pojazd został wyposażony w nowy, zgodny z przepisami, tachograf.

Należy podkreślić, że modyfikacja tachografu stanowi również przestępstwo. Na miejsce kontroli przybyli funkcjonariusze Policji, którzy będą prowadzić postępowanie przygotowawcze związane z przerabianiem zalegalizowanego przyrządu pomiarowego i jego użytkowaniem. Zgodnie z art. 315 Kodeksu Karnego, za takie działania grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Bezpieczeństwo i uczciwość

Bezpieczeństwo i uczciwa konkurencja w branży transportowej są niezwykle istotne. Ujawnienie przypadków naruszeń, takich jak modyfikacja tachografu pokazuje, że służby kontrolne podejmują działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach oraz równych warunków konkurencji dla wszystkich uczestników rynku transportowego.

Przestrzeganie przepisów dotyczących transportu drogowego, w tym użytkowania przyrządów pomiarowych, jest kluczowe dla zapewnienia rzetelności, uczciwości i jakości usług świadczonych przez przewoźników.

Wyłącznik tachografu w ciężarówce wracającej z Białorusi. Przewoźnikowi grozi spora kara (zdjęcia)

fot. WITD

(Źródło: WITD)

8 komentarzy

 1. Nowy program Tv. Na cyfrowym Polsacie kanał 196.,, w Polsce. Pl”. Warto!

  Telewizję Republikę oglądać mogą państwo u następujących operatorów:

  w Polsat Box od pakietu M – pozycja 67
  w Canal Plus od pakietu Relaks+ – pozycja 64
  w UPC od pakietu Select – pozycja 29
  w Play od pakietu M
  w Orange od pakietu Standard – pozycja 28
  w Vectra od pakietu Złoty – pozycja 824
  w Netia od pakietu M – pozycja 104
  w Toya od pakietu Bogatego – pozycja 630

 2. kierowca tira, najmądrzejszy w całej wsi

  • Lokalny gamoń a czasem i kierowca co tyra

   Te 3k ty jakiś problem masz z tymi kierowcami? Od jakiegoś czasu cały czas jeden o ten sam komentarz… Czyżby jeden z nich Ci babę zgłuszył i teraz gniewasz się na wszystkich kierowców?

 3. a oni dalej zarabiaja zakazu nie ma dolozyc

Dodaj komentarz

Z kraju