Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wojska lądowe zostaną wyposażone w 250 czołgów ABRAMS. Część z nich trafi do Lublina (wideo, zdjęcia)

Od przyszłego roku Wojsko Polskie otrzyma na wyposażenie czołgi M1A2 ABRAMS SEPv3. W środę na terenie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej wicepremier Jarosław Kaczyński i minister Mariusz Błaszczak przekazali szczegóły dotyczące kontraktu.

– Wojsko Polskie będzie wyposażone w czołgi ABRAMS już od przyszłego roku, a więc bardzo szybko wzmacniamy zdolności obronne RP. To jest oczywiście odpowiedź na wyzwania z jakimi mierzymy się, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo międzynarodowe, a naszym zadaniem jest odstraszenie ewentualnego agresora. Wszyscy wiemy, gdzie ten agresor leży, wszyscy wiemy jakie zagrożenia są potencjalnie możliwe – podkreślił minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania z żołnierzami w Wesołej.

Polska pozyska 250 czołgów III generacji ABRAMS M1A2 SEPv3. Jest to najnowocześniejsza pod względem technicznym wersja czołgu ABRAMS, która weszła na wyposażenie w latach 2019-2020.

– To są czołgi super nowoczesne, czołgi które są w stanie dokonywać różnego rodzaju manewrów, a także prowadzić walkę, w tym prowadzić ogień z ogromną precyzją i ogromną skutecznością. To jest można powiedzieć nowa jakość jeżeli chodzi o uzbrojenie wojsk lądowych. Tych czołgów będzie na tyle dużo, że będzie można stworzyć z tego przynajmniej cztery bataliony czołgów, czyli więcej niż to co jest potrzebne dla powołania brygady czołgów – podkreślił wicepremier Jarosław Kaczyński.

Uczestniczący w spotkaniu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podziękował wicepremierowi Kaczyńskiemu za wsparcie w działaniach mających na celu wzmocnienie Sił Zbrojnych RP.

– Ta cała inwestycja w bezpieczeństwo nie byłaby możliwa, gdyby nie obecność pana premiera Kaczyńskiego w rządzie. Gdyby nie fakt, że jako przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych przyczynił się znacząco do tego, żeby stworzyć warunki do wzmocnienia zdolności obronnych Wojska Polskiego, do rozwoju Wojska Polskiego – powiedział szef MON.

– Mamy do czynienia z pilotażem, gdyż przyjęta została uchwała Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego finansowania zdolności obronnych RP. Programu, który jest przeznaczony na wyposażenie Wojska Polskiego w czołgi, właśnie w czołgi Abrams. Pan Premier mówił o tym przedsięwzięciu zasadniczym, o którym zapewne wielokrotnie będziemy mówili. A więc zamawiamy najnowocześniejsze czołgi. Czołgi w wersji najlepiej wyposażonej, czołgi sprawdzone w boju, czołgi które zostały skonstruowane jako przeciwwaga do najnowocześniejszych czołgów rosyjskich T14 Armata – mówił szef MON.

Czołgi III generacji ABRAMS M1A2 SEPv3 będą posiadały m.in. system pozwalający na współpracę z wyrzutniami HIMARS i samolotami F-35. Czołgi będą też miały zdolność do wykorzystywania programowalnej amunicji. Pozyskane czołgi zostaną skierowane do 18 Dywizji Zmechanizowanej, która stanowi bardzo ważny element w systemie obronnym naszego państwa. Nowoczesne czołgi wzmocnią wschodnią Polskę.

– Chciałem podkreślić, że czołgi te będą dyslokowane na wschodzie naszego kraju, w 18 Dywizji Zmechanizowanej, tej najmłodszej, powstałej w 2018 roku, a w tym roku certyfikowanej, posiadającej już pełną zdolność bojową. Czołgi będą na wyposażeniu 1 Warszawskiej Brygady Pancernej i na wyposażeniu formowanej 19 Brygady Zmechanizowanej z siedzibą w Lublinie, a więc nie będzie konieczności dyslokacji w sytuacji zagrożenia. Te czołgi będą na pierwszej linii obrony, jeżeli oczywiście będzie taka potrzeba – zaznaczył szef MON.

Wraz z czołgami III generacji ABRAMS M1A2 SEPv3 Polska otrzyma także pakiet logistyczny oraz szkoleniowy. Zakupione zostaną także symulatory. W wojskowych zakładach remontowych zostaną stworzone warunki do zabezpieczenia eksploatacji czołgów ABRAMS. Szef MON zaznaczył, że finansowanie programu zakupu czołgów ABRAMS będzie realizowane spoza budżetu MON na mocy uchwały Rady Ministrów i nie wpłynie na inne realizowane programy modernizacyjne dla Wojska Polskiego.

Wojska lądowe zostaną wyposażone w 250 czołgów ABRAMS. Część z nich trafi do Lublina (wideo, zdjęcia)

Wojska lądowe zostaną wyposażone w 250 czołgów ABRAMS. Część z nich trafi do Lublina (wideo, zdjęcia)

Wojska lądowe zostaną wyposażone w 250 czołgów ABRAMS. Część z nich trafi do Lublina (wideo, zdjęcia)

(fot. wideo MON)

26 komentarzy

 1. Po co czołgi? Wystarczy, że każdy będzie miał parasolkę przeciwrakietową i będzie bezpiecznie. Mam takie na magazynie i mogę sprzedać wPISdu bez przetargu.

  • a ić pan w pis du

   czołgi rakiety samoloty musza bronić naszego bilonowego długu… rosja tylko czeka żeby go nam zaatakować i zabrać….

 2. Jak: „wszyscy wiemy, gdzie ten agresor leży,” to nie ma co się obawiać, zanim się podniesie, nasze bohaterskie wojska go rozjadą Abrams’ami – bez jednego strzału, a ewentualne „zielone ludziki” dadzą w długą na sam ich widok…
  Tak nam dopomóż Bóg – (a co, tylko posłowie mogą?)

 3. Ruscy pewnie już robią w gacie ze strachu …a raczej ze śmiechu .Ot potega pancerna im pod nosem rośnie ,brawo panie Ministrze Błaszczak ,czuję się mega bezpieczny z tymi 250 abramsami .Nawet jakbyśmy mieli ich tysiac to i tak nic nam nie pomogą ,jak ktoś myśli ze kupując kilkaset nowoczesnych czołgów poprawi bezpieczeństwo kraju ,to jest w błedzie ….nie tędy droga drogi panie ,nie tędy

  • Jak już je rozwalą to znowu trzeba będzie kupić następne 250 i biznes się kręci. Zyski korporacje muszą mieć, Afganistan odpadł, to teraz otworzy się nowy teatr biznesowy, na naszej wschodniej granicy.

 4. Jeszcze kupta do tych abramsów kilkadziesiat helikopterów apacz … to dopiero bedzie bezpiecznie .A najlepiej kilka małych atomówek i umieśćta gdzieś przy granicy z Kaliningradem …to dopiero bedzie bezpiecznie .Ruskie padną na kolana przed taką potęgą

 5. „Chciałem podkreślić, że czołgi te będą dyslokowane na wschodzie naszego kraju, w 18 Dywizji Zmechanizowanej, tej najmłodszej, powstałej w 2018 roku, a w tym roku certyfikowanej, posiadającej już pełną zdolność bojową. Czołgi będą na wyposażeniu 1 Warszawskiej Brygady Pancernej i na wyposażeniu formowanej 19 Brygady Zmechanizowanej z siedzibą w Lublinie, a więc nie będzie konieczności dyslokacji w sytuacji zagrożenia”.
  – Zapomniał dodać, że ta „pełna zdolność bojowa” to na razie na papierze.

 6. Panie Ministrze wszystko ładnie pięknie tylko zapomniał Pan o podwyżkach które miały być od stycznia dla pracowników cywilnych wojska a mamy połowe lipca

 7. A będą je mieli gdzie trzymać czy skończą jak te Leopardy co rdzewiały przez kilka zim w plenerze, bo na czas nie wybudowano odpowiednich hangarów dla nich?

 8. „Otrzyma” „pozyska”

  Zwykłe wyprowadzenie pieniędzy z banustanu. Długi już po 10 pokolenie, a za chwilę będą „wieczne”. I wieczne niewolnictwo. Ale cicho sza.