Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wodociąg zanieczyszczony bakteriami. Woda nadaje się tylko do spłukiwania toalet

W wodociągu w gminie Jeziorzany wykryto bakterie coli. W wyniku tego wydany został zakaz używania wody do celów bytowych. Nadaje się ona tylko do spłukiwania toalet.

Badania próbek wody, pobranej z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w wodę w Krępie w gminie Jeziorzany wykazały obecność bakterii coli. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lubartowie orzekł, że woda ta nie nadaje się do spożycia. Nie tylko nie można jej pić, lecz również przygotowywać z niej posiłków, myć owoców i warzyw czy myć zębów. Zabronione jest także używanie jej do mycia rąk oraz kąpieli. Woda ta nadaje się jedynie do spłukiwania toalet.

Problem dotyczy mieszkańców miejscowości: Krępa, Blizocin, Jeziorzany, Przytoczno, Skarbiciesz, Skrawki, Stoczek Kocki, Wola Blizocka i Pieńki w gminie Serokomla. Wójt gminy Jeziorzany zapewnił, że bez zwłoki przystąpiono do dezynfekcji zarówno ujęcia wody, jak też wodociągu. Zakaz spożywania wody z tego ujęcia obowiązuje do odwołania.

Wynajęta też została cysterna, dzięki której woda pitna będzie dostarczana do mieszkańców. Stworzony został też harmonogram jej dostaw. W środę 1 sierpnia o godzinie 10:00 cysterna dojedzie pod strażnicę OSP w Skarbicieszu, o 10:30 zatrzyma się przed strażnicą OSP Stoczek Kocki, Skrawki, o 11:30 przed siedziba straży pożarnej w Krępie, o 12:30 na parkingu przy Spółdzielni Mieszkaniowej Przytoczno-Osiedle zaś godzinę później przed remizą w Przytocznie.

O godzinie 14:30 w wodę będą mogli się zaopatrzyć mieszkańcy Woli Blizockiej, a o godz. 15:30 Blizocina. Dodatkowo w godz. od 8:00 do 19:00 w firmie Bimiz-Produkt w Jeziorzanach przy ul. Blizockiej 33 dostępny będzie punkt poboru wody.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)
2018-07-31 21:40:58)

5 komentarzy

  1. człowiek ze wsi

    Płynie im cola w kranach a oni jeszcze narzekają. Co za ludzie.

  2. od mniej więcej 2013 roku poziom bakterii w wodzie sporadycznie wzrasta w czasie upałów, woda zwykle nadaje się do mycia, ale do podania dziecku do picia nie bardzo, XXI wiek i brak dostępu do wody pitnej, a co wójta obchodzi jakaś staruszka, która nie będzie w stanie podreptać po wodę do cysterny ( o ile się taka pojawi), dobrze że ida wybory to chociaż chodniki się budują

  3. sami wiesniacy sie truja,w co drugiej chalupie jest szambo z dziurami w dnie bo przeciez taniej jak szambiarka wyssie polowe zawartosci a nie cale szambo to tetaz maja proponuje porobic kontrole to wtedy i dorazu jakos wody wzrośnie.

  4. Wiecej szamb szczelnych jak durszlaki …i wiecej wylewajcie na pola tego „rzadkiego „z góry

Z kraju