690 680 960

W sobotę na Lubelszczyźnie możliwe gwałtowne burze

W sobotę cała Polska znajdzie się w obszarze obniżonego ciśnienia. Nadal będziemy w upalnym powietrzu zwrotnikowym napływającym z południowego-wschodu i południa. Pojawią się burze, które lokalnie mają być gwałtowne.

Sobota według prognoz zapowiada się burzowa we wschodniej Polsce, miejscami zjawiska mogą być gwałtowne z gradem i silnym wiatrem oraz ulewnym deszczem, ale także dużą ilością wyładowań atmosferycznych.

Już w pierwszej części dnia na obszarze województwa lubelskiego mogą rozwinąć się pierwsze burze. Na ogół będą to pojedyncze komórki burzowe. Oprócz izolowanych chmur Cumulonimbus oczekujemy inicjacji bardziej rozległych struktur wielokomórkowych, przyjmujących postać większych klastrów burzowych. Istnieje ryzyko powstania burz superkomórkowych.

Głównym zagrożeniem sobotnich burz będą ulewne opady deszczu, które ze względu na dużą wodność atmosfery i relatywnie niską prędkość przemieszczenia się chmur burzowych mogą prowadzić do podtopień. Zwłaszcza obszarów niżej położonych.

Oprócz ulewnych opadów deszczu spodziewany jest grad o średnicy od 1 cm do 3 cm, jest szansa na gradziny nawet 4 cm w przypadku powstania silnej burzy superkomórkowej.

Ponadto burze charakteryzować mają się silnymi porywami wiatru do 85 km/h, możliwe są zalążki trąb powietrznych, a nawet w pełni wykształcony lej. W przypadku zwykłej burzy może być to trąba lądowa, natomiast superkomórkowej mezocykloniczna. Jest to jednak niskie ryzyko i wynosi około 15%, ale warto o nim wspomnieć.

Chmury burzowe przemieszczać mają się z północnego-zachodu, zachodu na wschód, południowy-wschód. Najprawdopodobniej burze pojawią się na przeważającym obszarze województwa lubelskiego.

Stopniowo konwekcja zacznie tracić na intensywności pod wieczór, ale zaniknie całkowicie do pierwszej, bądź drugiej części nocy z soboty na niedzielę. Szanse na wystąpienie silnych burz wynoszą 80% na obszarze naszego regionu.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

BIEŻĄCE DANE RADAROWE, SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ
http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow

2018-06-02 07:27:55
(fot. Fani Pogody)

14 komentarzy

 1. Jasny Gwint !!!

  Jakbym miał możliwość wyboru to chętniej zamówiłbym kilka dni spokojnych opadów deszczu, bo sucho jak cholera, niż jedna gwałtowna ulewę.
  Może pójdę do pewnej firmy i dam szamanowi „cołaska”, może zechce wybełkotać jakiś stosowny zestaw zaklęć, bo mnie sie nie chce.

 2. Czyli jak zawsze na 112 będzie padać albo nie będzie padać.

  • Zanim się Pan Janusz ze swoim hejtem rozwinie, śpieszymy z informacją, że w regionie występują już burze i opady deszczu. I znowu nie udało się ze złośliwym komentarzem :D.

   Następnym razem, przed napisaniem komentarza, polecamy radary pogodowe :D.

   Tak na marginesie analizujemy sprawdzalność prognoz i musimy Pana Janusza zasmucić, od początku roku nie sprawdziły się 2 prognozy publikowane na naszej stronie.

   Miłego dnia 🙂

  • Typowy Janusz, można rzec typowy troll internetowy, który nie jest w stanie skorzystać z darmowych, ogólnie dostępnych narzędzi w sieci, aby sobie sprawdzić czy pada i gdzie są burze. I jak zawsze wypisuje nieprawdziwe komentarze. Jest niestety garstka osób, które wstają rano i jedyne o czym myślą, to komu zrobić na złość w komentarzach hehehehehe, ale przegrywają z faktami. I to sromotnie hehehehehe śmieje się z takiego Janusza, co nie wie co to radar pogodowy. I nie jest w stanie przeżyć tego, że ktoś ma rację hehehe to taki pogodowy bimmer uahahahaha

 3. Godz 9 okolice białej p już pada.burzy nie widać ale wreszcie paaaaaadaaaaa!!!!

  • Tytus - (ten z kompletu od Tomka i A'tomka)

   I w „samym” Mieście Inspiracji dawniej nazywanym Lublin, słyszałem grzmoty od strony Starego Lasu, a na „slamsowie” trochę popadało.

 4. Ta prognoza nie mogła się nie sprawdzić bo powstała już po pierwszych burzach i opadach 😉 brawo fani pogody, takie 100% sprawdzenia to ja lubie 😉 taką prognozę to każdy umie napisać zwłaszcza, że sporo wyrażeń znajduje się w innych serwisach pogodowych, mniej amatorskich.

 5. Uwielbiam burze, oby Lublina nie ominęło.

  • Właścicielka używanej prezerwatywy

   Dej Boze, dej Boze!!!
   Bo sucho jak cholera, a gdzie niegdzie jeszcze bardziej.

 6. Gm Batorz popadalo może 30 minut ehh

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!