Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

W rowie znaleziono rannego żubra. Zwierzę otrzymało pomoc, jednak nie przeżyło nocy

Nie udało się uratować żubra, którego w weekend znaleziono w okolicach Białej Podlaskiej. Wszystko wskazuje na to, iż potężne zwierze przeskakując rów złamało nogę.

W sobotę policja została powiadomiona, że w okolicach miejscowości Kaliłów w powiecie bialskim znajduje się żubr, który najprawdopodobniej potrzebuje pomocy. Zwierze leżało w rowie i nie było w stanie się podnieść. Funkcjonariusze zgodnie z procedurami skontaktowali się z Urzędem Gminy Biała Podlaska, który to odpowiada za pomoc dzikim zwierzętom na swoim terenie.

Z uwagi, iż żubry znajdują się pod ścisłą ochroną, ruszyły działania mające na celu zapewnienie mu pomocy. Wezwano na miejsce lekarza weterynarii, ten jednak nie był w stanie określić, co mu dolega. Jak nam przekazano, żubr reagował na zewnętrzne bodźce, był jednak mocno osłabiony i cały czas leżał nie mogąc się podnieść. Określono, iż jest to dorosły osobnik o wadze ponad 600 kg.

Do działań ruszyli też strażacy z okolicznej jednostki OSP oraz przedstawiciele związku łowieckiego. Teren został zabezpieczony, zwierzęciu dostarczono też pożywienie. Postanowiono też ściągnąć na miejsce specjalistów pracujących na co dzień z żubrami w Białowieskim Parku Narodowym.

W międzyczasie odkryto, co dolega zwierzęciu. Kiedy udało mu się podnieść, pilnujące go osoby zauważyły, iż jedna z nóg jest złamana. I to w takim miejscu, które uniemożliwiało mu dalsze poruszanie się. Dziś w nocy żubr padł.

Obecnie nie wiadomo, skąd wziął się w tej okolicy żubr. W naszym regionie zwierzęta te przebywają jedynie w Lasach Janowskich. Tam jednak jest niewielkie stado, które cały czas znajduje się w jednej okolicy. Duża ilość żubrów bytuje również w województwie podlaskim, w okolicach Białowieży. To odległość ok. 80 km. Zwierze mogło też przywędrować z Białorusi.

6 komentarzy

  1. Biedne zwierzątko. Wielka szkoda?

    • Wielka szkoda, ze 100 kilo pięknej wołowiny zmarnowali. Z szacunku dla zwierzęcia nie powinni do tego dopuścić.

  2. Niedorzecznik prasowy

    Jak ja bym otrzymał taką pomoc jak to biedne zwierzę to też bym nocy nie przeżył.

  3. kuzwa,jak z Bialorusi jak jest podobno ogrodzenie,to jak przez wode?

  4. Muszę się pochwalić że też spotkałem kilka żubrów. Co prawda w sklepie ale były mocno wychłodzone i musiałem je przygarnąć. Na razie czekają do wieczora i nie powinny mieć za złe że je dziś obalę.

  5. Zasadnicze pytanie .Czy owy żubr chryczał,ryczał po polsku czy białorusku?

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport