Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Obywatele Ukrainy odpowiedzą za oszustwa metodą „na pracownika banku”

Dwaj obywatele Ukrainy trafili do tymczasowego aresztu. Mężczyźni podejrzani są o oszustwo metodą „na pracownika banku”. Policjanci ustalili, że Ukraińcy pod legendą kradzieży pieniędzy z konta nakłonili 45-latka do przelewów na rzekomo bezpieczne wskazane przez nich rachunki. W ten sposób wyłudzili ponad 60 tysięcy złotych.

Na początku listopada tego roku do 45-latka z Chełma zadzwonili podający się za pracowników banku oszuści. Przekazali informację, że jego środki na koncie bankowym zagrożone są kradzieżą i tworzą bezpieczne rachunki dla jego pieniędzy.

Nieświadomy podstępu mężczyzna zrealizował przelewy na wskazane przez nich konta. Już po wszystkim miał otrzymać do nich loginy i hasła. Gdy jednak nikt się z nim nie skontaktował, zaczął podejrzewać, że to oszustwo. Zadzwonił osobiście do swojego banku i dowiedział się, że przelane pieniądze zostały już wypłacone. O wszystkim powiadomił chełmskich policjantów. W wyniku oszustwa stracił ponad 60 tysięcy złotych.

– Sprawą zajęli się chełmscy policjanci zajmujący się na co dzień zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Swoje działania skierowali na teren powiatu tarnowskiego. Ustalili, że udział w tym przestępczym procederze brali dwaj obywatele Ukrainy w wieku 20 i 24 lat, zamieszkujący na terenie jednej z miejscowości tego powiatu. Przy wsparciu policjantów kryminalnych z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie zatrzymali sprawców. Przeszukali też zajmowane przez nich pomieszczenia, gdzie zabezpieczyli laptopy, telefony komórkowe i przenośne nośniki danych – informuje komisarz Ewa Czyż z chełmskiej Policji.

Zatrzymani Ukraińcy usłyszeli zarzuty oszustwa, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Zastosowano wobec nich również środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

20 komentarzy

  1. Wot wdzięczność

  2. Najpierw pracuje w banku zbiera informacje kto gdzie ile ma i potem okrada.Jak dzwonie do banku i odbiera osoba mówiąca łamaną polszczyzną to odkładam.

  3. wygnac ich na front do Ukrainy..!!

  4. Naiwniaków to i bez wideł siekier robią

  5. I pewnie ten akcent…

  6. jak można z ukraińcami gadać przez telefon i dać im wiarę ???

  7. To czyli się da ich namierzyć. Proponuję by służby wzięły się za kolejną grupę Ukraińców lub Białorusinów, którzy oszukują na kryptowalutach. Dzwonią za każdym razem z innego numeru. Sugerują by założyć konto techniczne przez telefon, żeby przelać na nie środki rzekomo zarobione na kryptowalutach. To jest nagminne.

  8. tu siedzą same cwaniaki co się wyłgali od służby woskowej

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo