W poniedziałek mogą zostać zablokowane najważniejsze drogi. Rolnicy szykują duże protesty

Na najbliższy poniedziałek rolnicy planują przeprowadzenie dużej akcji protestacyjnej. Wiadomo już, że blokowane mają być drogi. Obecnie nie są jednak zdradzane miejsca, gdzie mają być pikiety.

W najbliższy poniedziałek rolnicy z całego kraju planują duży protest. Ma to być kontynuacja działań, jakie prowadzone były w ostatnim czasie. Blokowano m.in. autostradę A2 i drogi krajowe w kilku województwach. Na początku stycznia przeprowadzono też ponad 20 manifestacji, rolnicy spotykali się przed urzędami, bądź też wyjeżdżali na drogi. Rolnicy z powiatów radzyńskiego, parczewskiego i lubartowskiego zebrali się wtedy na jednej ze stacji paliw w Radzyniu Podlaskim a następnie przejechali ciągnikami drogą krajową nr 19 pomiędzy Borkami a Radzyniem Podlaskim powodując spore utrudnienia w ruchu. pikietowali też przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Parczewie.

Jak wyjaśniał wtedy Michał Kołodziejczak z Wspólnoty Konsumentów i Rolników Agrounia, były to działania ostrzegawcze „przeciwko nieudolnej polityce rządu”. Rolnicze protesty są reakcją na niskie ceny oferowane za płody rolne i żywiec, jak też na brak ochrony krajowego rynku żywności. Burzę wywołała decyzja rządu o sprowadzaniu zza granicy mięsa wieprzowego, które jak twierdzą rolnicy, jest słabej jakości. Rolnicy żądają ochrony krajowego rynku rolniczego, dokładnej kontroli sprowadzanej do kraju żywności, oraz działań na rynku trzody chlewnej. Jak tłumaczyli protestujący, obecnie otrzymują oni po 3,5 zł za kilogram wieprzowiny. Kołodziejczak zapowiadał również, że rolnicy w Polsce są ogromną siłą i w każdej chwili mogą zorganizować ogólnokrajowy protest.

W miniony poniedziałek przeprowadzone zostały rozmowy przedstawicieli rolników z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim. Tematem było m.in. wprowadzenie dodatkowych wymagań weterynaryjnych mających objąć transporty świń z Litwy. Jak tłumaczono, zwierzęta te hodowane są w obszarze tzw. czerwonej strefy wyznaczonej w związku z występowaniem ASF. Domagano się również dokładnych kontroli lekarzy weterynarii, którym rolnicy zarzucają brak zachowania środków bezpieczeństwa i roznoszenie wirusa na kolejne gospodarstwa.

Spotkanie nie przyniosło spodziewanych rezultatów. Szef Agrounii wyjaśniał, że po raz kolejny rolnicy nie zostali potraktowani poważnie a minister na zaplanowane rozmowy przyszedł nieprzygotowany. Dlatego też ma zostać przeprowadzona kolejna tura protestów. Akcją tą rolnicy chcą się upomnieć się o szacunek. Jak nas poinformowano, podobnie jak poprzednio, nie zostaną podane informacje o miejscach ani formie protestu. Działania w poszczególnych regionach mają być zaskoczeniem. Obecnie cały czas trwają uzgodnienia co do szczegółów poniedziałkowej akcji. Wstępnie wiadomo, że rozważane są dwa scenariusze. Pierwszy to blokada najważniejszych drogach krajowych, drugi mówi o zablokowaniu węzłów komunikacyjnych w rejonie Warszawy.

48 komentarzy

 1. Nieroby niech zmienia branże i nie narzekają moniak nie pasuje tonkaza zmienić pracę więc do dzieła pasożyty i do Biedronki na kasy ale nie bo kto będzie za 2,5tys pracował jak unia daje z prawa i lewa i wszystko im można. Policja powinna ich w poniedziałek zapakować i do lasu i pozadny wpier… Spuścić to by się odechciało ale co robić buda w domu bo samo rośnie to może po strajkujemy…. Wcale mi ich nie szkoda pasożytów mogło by być mięsko po 2.5 a co już od lat jemy zachodnie i toznicybtonja nienawidzę….

 2. Zaraz, chwila! Sami sobie ten rząd wybrali! Najlepszy z najlepszych! Taki nasz, polski, biało-czerwony! Jakie protesty?! Wynocha protestować pod kościołem!

 3. Niech se wrota od chlewni zablokują !

 4. W końcu dobra zmiana wychodzi rolnikom ( biznesmenom) bokiem

 5. Jak zwykle najbardziej roszczeniowa grupa musi dac popalić innym obywatelom. Zjedzcie się do miast wojewódzkich i poblokujcie urzędy żeby nikt nie mógł wyjechać ani wjechać. A nie zablokuje taka pała jeden z drugim drogę i zadowolony jaki to on ważny a ludzie się spieszą do pracy, z dziećmi na jakieś zajęcia, może do lekarza a tu korek bo rolnicy racza protestować…

 6. Wezwać policję aby wyligitymowac blokujących drogę a potem z tym do sądu samemu albo w grupce wtedy wyższa kara i się odechce bo jestem za strajkami, walczeniem o lepsze życie ale nie za blokowanie komuś życia !!!

 7. Tak jest jak sie ksiendzow slucha i radia z ryjem.O dziwo podgrzybek tez na smyczy Dannielsa biega.

 8. Janusz Korwin Mikke

  Blokady? Jakie blokady? Za mojej władzy żadna nie utrzymałaby się dłużej jak 5 minut. Blokadę bym rozwalił, chłopom poobijał mordy, a ciągniki spalił!

 9. Ludzie z Miasta tacy jak my mają lepiej? Wszystko kupic za pieniadze zarobione praca po 12h dziennie. Dotacji nie dostajemy, mieszkania w kredycie na 30lat. A wam – zle bo żądacie i blokujecie drogi a ile tam hektarow macie i dzieci. Zarobcie 2500zl i kozaczcie, emerytura z KRUS. Zamienie sie z tobą i będzie mi super. Jak gospodarka to zakaz innej pracy. Społeczeństwo pracuje i ma tyle co nic. A to wasz rzad… Urzedy blokujcie!!!

  • Pomysl troszke,rolnik ma jakies koszty np wyprodukowanie kilo miesa kosztuje 3zl sprzeda po 3.50 a Ty w sklepie kupisz po 10 czy 15zl pomysl przez ilu posrednikow to mieso idzie i kazdy na nim zarobi wiec lepiej jakby rolnik sprzedal po 5 czy 6 zl bez posrednikow stu a Ty bys kupil po 8 czy 9 rolnik zarobiony i Tobie w kieszeni zostanie ale ze za tepi jestescie aby cos zrozumiec tylko jak marionetki skaczecie sobie do gardel zamiast pomoc sobie samemu i tak jestesmy robieni w konia klocimy sie a ktos liczy kase

 10. Pasoźyty się wypowiadają ,gdy kiedyś dojdzie do IIIw.ś. ciekawe gdzie będziecie jeździć po kaszankę???.
  Tak było juź, teraz to wicha wam przeszkadza , a jak trzeba to s*****ie jak karaluchy na wieś.Berlin zachodi juź przerabiał ten temat w czasie zimnej wojny , gdyby nie Jankesi samolotami nie dowiezli żarcia ze wsi , to rusek by ich bez wojny położył trupem.

 11. Blokujce krawatom do sejmu !!!! Rząd zablokujcie a nie nas ludzi pracy

 12. Traktorami na sejm a nie obywateli ludzi pracy!!!!!! My też pracujemy mamy rodziny i dzieci!!!!!!!

 13. Czy wam się wydaje że my rolnicy mamy wszystko za darmo. Nasza praca nie jest w godzinach od 8 do 16 tylko często i po15 godzin dziennie. Rolnicy chodujacy trzodę albo bydło nie mają urlopów, wolnych niedziel i świąt. A te grosze co mam zostają po odliczeniu kosztów to tak naprawdę starczajana byle jakie przeżycie i wegetację. Nie łapiemy się na wszystkie możliwe zasiłki z opieki bo dochód przeliczeniowy z ha został wygórowane. Więc tylko możemy zakasać rękawy i dawać sobie sami radę bo Państwo o nas nie pamięta a miasto jakby mogło to by nas zlinczowało.

  • Jak byś tyrał 15 godzin dziennie to na blokady nie miałbyś czasu hipokryto. Sprzedaj połowę co dziad od PKWN dostał a będziesz 7 godzin tyrał. No ale dzieciom tsza mieszkanie w mieście kupić, samochód, wałówkę i słoiki na cały tydzień przygotować. Na nocne kluby, alkohol i maryśkę jakąś kasę wygospodarować. Ach jakie ciężkie jest życie rolnika.

 14. MM dobrze ale ludzie pola Ci nie blokują !!!

 15. Łukasz ,a gdzie ty pracujesz ze 12 musisz tyrać po 12 h dziennie ? w „ochronie „? rzuć to chlopaku ,bo to niewolnictwo nie praca .A co do protestów to tez nie podoba mi sie ze jak zwykle najbardziej odczują je niczemu nie winni zwykli ludzie …takie protesty to w warszawie przed ministerstwem rolnictwa ,albo przed sejmem

  • Dodatkowo w soboty i niedziele jak żółte kamizelki we Francji. Na tygodniu pracują a weekendy na protesty zamieniają. W naszym kraju, dzięki totalnej opozycji, wszystko na odwrót.
   Jak Siniak Kamasz podnosił wiek emerytalny rolnikom jakoś nie protestowali, bo PSL to ich melodia.

 16. Chcieliście do Unii to macie efekty. Jak mówiło się o zagrożeniach płynących z naszej akcesji to wyzywało się od moherów albo niedouków, a teraz płacz. Dzisiaj rząd w Polsce jaki by nie był to niewiele może zdziałać w eurokołchozie. A z tymi blokadami to niech rolnicy idą poblokować instytucje rządowe albo unijne a nie utrudniają życie Bogu ducha winnym ludziom. Ja na ten przykład mam wyjazd w teren z pracy i cholera wie co się będzie działo. Ja rolnikom krzywdy nie zrobiłem i żadnego wpływu na ich sytuację nie mam prócz możliwości głosowania w wyborach z głową. Taka forma protestu to zupełnie jakbym w proteście przeciw alkoholizmowi wyrywał małym dzieciom butelkę z mlekiem…

 17. Drodzy panowie rolnicy ,szanuję was i waszą prace ,ale szanujcie też takich jak wy zwykłych obywateli ,którzy nie są winni tego przeciw czemu protestujecie..protestujcie tam gdzie są winni ,czyli w Warszawie pzred ministerstwem rolnictwa ,albo pzred sejmem …co wam zawinili zwykli ludzie ? ze chcecie im utrudnić życie ?

 18. Mam do czynienia z rolnictwem dosyć częsty kontakt i ogród również zasiany w sezon minus trzody nie mam żeby samemu się utrzymać. Ale faktem jest że od lat Polskę zalewa żywność z zachodu czy to świnie czy nabiał tylko irytuje mnie to jak ktoś za nic za to samo co ja robię dostaje kasę bo jest rolnikiem a ja co dostałem ??? Więc nie narzekajcie tylko do roboty a nie na drogi

 19. Łukasz i inni podobni jemu porównuję walnąć sie w swój pusty łeb ciężkim narzędziem może zaczną pracować wasze szare komórki mózgowe żeby nie rolnik do gara byś robaki wkładal .Ty pracujesz 8 h a rolnik od świtu do nocy bez wolnych sobót niedziel świat więc po h …. piszesz takie bzdury i obrazasz rolników dzięki którym do swojej mordki pchasz keski jadła. Chyba że zywisz sie robaczkami i chwastami takimi jak ty

  • Brawo! Dobrze napisane. Tyle że dużo osób nie rozumie nawet treści. Panie i Panowie mieszczuchy nie doceniają tego co mają w sklepie, a wszystko jest z ciężkiej pracy rolnika. W mieście pójdzie na wyprzedaż czy po przecenia, na wsi tego nie ma. Tyle jedzenia ile sam sobie rolnik wychoduje i jeszcze sprzedaje żeby miastowe mieli co żreć. Walczą o swoje bo mają takie prawo. Tak jak inni walczyć o to co im się należy. A rolnikom należy się przedewszystkim szacunek za to co dla nas robią. Żeby on i jego dzieci mieli co włożyć do gara i inni także. Tylko bezmyslni się buntuja bo trudu nie znają. A kielbacha na drzewach rośnie tak jak banany.

 20. Na blokady przyjadą traktorami za 300 tys. zł, tak strasznie im się nie opłaca…

  • Za te 300tys. traktor co se kupił to swoja praca zarobił, nie tak jak Ty czy inni. Przyjda po 8-10 godzinach z pracy i o rety jaki on zmęczony, ręką ruszyc nie może. I z piwskiem przed tv leżeć i nic nie robić. A inny poszedł z samego świtu do pracy i do później nocy robił. To teraz jeździ fura za 300tys.nie za 10tys.ani autobusem ani rowerem.

 21. Zapraszam do miasta – wegetować za minimalną krajową.

 22. Widzę ze skoro tak nam zazdrościcie tego dobrobytu i od nierobów wyzywacie ze wpier……l każdemu albo do sądu tak nam zyczycie to proszę bardzo kupujcie hektary zostańcie biznesmenami jak to mówicie na nas bierzcie dotacje przecież wam wolno, tylko ze kto zostawi swoją comiesięczna wypłatę i urlopik? Chętnie się zamienię. Kilogram malin sprzedawałem po 1.80 zł na skupie zbiór tego kilograma kosztował minimum 1.50 zł wiec nawet nie pokryło kosztów produkcji a wy dalej krzyczcie ze jest dobrze albo za dobrze i kupujcie w sklepach mrożonki po 50 zł za kilogram. Tylko idioci nie zauważa co się dzieje

  • Co do cen wszystko się zgadza, tylko dlaczego nie idziecie protestować pod sejm albo firm pośredników tylko utrudniacie życie zwyklym ludziom? Mówisz że chętnie sie zamienisz – proszę bardzo. Kto Ci broni sprzedac wszystko, przenieść się do miasta , mieć „comiesięczna wypłatę i urlopik”??? Mnie też sie pewne rzeczy nie podobaja ale nie blokuję Wam dojazdu do pola. Ale moze pora zacząć.

  • To znaczy że protestujesz aby było drożej. W ekologiczność polskich produktów nie wierzę bo wiem że gdyby mogli chłopi to goowno by sprzedali. Normy są na szczęście takie same wszędzie. Piszecie że pośrednicy to sprzedajcie sami, ale nie, po co, lepiej blokować niech łuny dadzo.

 23. Wszystkich blokujących spałować, na 48 , pała i wąskie drzwi.

 24. jak by moja zona byłaby ze wsi to już byłoby po rozwodzie fe!!!

  • A co to żona ze wsi że taka zła?? Aaa to niby czemu? Na pewno więcej umie zrobić niż Ty i krzepy ma o wiele więcej. O rzeczach ma pojęcie o takich ktorych Ty nawet nie wiesz że istnieją! Za to miastowa pewnie lepsza ha ha chyba tylko w tym że po butikach lata na okrągło. Dzieci chowac nie umie, domu dopilnować ani męża. Dlatego większość małżeństw się rozpada. Teraz łatwo pogadać jak ma się naście lat, zobaczy co będziesz mówić mając lat 60.

 25. Zacznijcie w końcu myśleć globalnie.Spójrzcie czasami trochę dalej niż własny nos.To się tyczy obu stron.Chłop jak nie bedzie mógł utrzymać rodziny z roli ,pójdzie pracować do miasta nawet za pół pensji,jeśli będziesz chciał pracować będziesz musiał trochę mniej zarobić,takie są prawa rynku.A tak naprawdę to wszyscy jesteśmy ofiarami pasożytniczych grup manipulacyjnych.Nie tylko tych w krawatach z wiejskiej,ale też tych w purpurowych i czarnych sukienkach.Zacznijmy myśleć to nie boli-obiecuję

 26. Jak można tak bezmyślnie pisać ale to miastowe nie wiedzą co i jak. Słyszą tyle co z radia i telewizji albo od sąsiadów którzy też niestety nie mają wystarczającej wiedzy. Strajkuja Ci którzy muszą i wiedza że dzięki temu może coś zyskają. Wyjeżdżają na drogi bo wtedy są zauważalni. Niech patrzą te osoby które mogą na to wpłynąć na korzyść rolnikom i te które się nie znają ale dużo gadają. Pisał Pan powyżej ceny malin bo to się najbardziej odbiło. Sprzedał za 1.50zl.ile zarobił-nic. Nikt nie liczy że włożył w to pracę i poniósł koszty. Samo się nie oplewi i nie wykosi. On sprzedał po 1.50zl.a na targu w Lublinie cena 4.50/6zl.noz się w kieszeni otwiera. Na skupach nie skupowali bo mają zapasy a z Ukrainy kilka ciezarowek przyjechało. I co lepiej Wam jeść ukraińskie niż polskie? I płacić po 5zl.za pół kg. Wy myslicie że zdrowe że pyszne. Ale czy wszyscy wiedzą że jadą niektórzy do Biedronki kupują jaja tanie, zmywaja pieczątki i sprzedają wielu z Wam swojskie. Cyrk. Ale kupią co nie którzy i mniam jakie smaczne. He he. A rolnik co sprzeda swoje to swoje. Wychodowane bez chemii, jaja, kury. Ten kto kupuje umie smak odróżnić i wygląd. Zdrowsze, smaczniejsze. Do gara jest co włożyć. Ale jak rolnik upomina się o to co mu się należy to wielkie halo się robi.

 27. tencomatraktorza300k

  Hej, mieszczuchy zazdroszczące tych ciągników po 300tys i dopłat i uj wie jeszcze czego zapraszam na żniwa 2019 do jednej z lubelskiej wsi. Zobaczymy kto ile wytrzyma. A i pracę kończymy przeważnie 1.00 a zaczynamy 6.30 😉

 28. Szczerze to jak by nastała III WŚ to rolnicy sami by z głodu wyzdychali, jadąc przez Niemcy więcej widać krów , czy drobiu po pastwiskach i gospodarstwach jak w Polsce. Najłatwiej zasiać zborze i wyrypać za granice do roboty, wrócić na żniwa i pan całą gębą. Nie zaprzeczajcie bo sam znam takich „rolników” .Inna sprawa to krus, każdy pracodawca zatrudni pracownika na krusie z otwartymi ramionami , a co ma zrobić ten z miasta jak nie ma gdzie coś uchodować albo zasiać i na dodatek krusowcy mu robotę podpieprzyli ? Czas blokować wsie czy gonić rolników z zakładów pracy na terenie miasta ? Zanim zaczniecie narzekać i marudzić to pomyślcie i o tym panowie rolnicy .

 29. głosujcie na PIS aby tak dalej ha ha

 30. Jedne co widze to czlowiek czlowiekowi wilkiem… nigdy nie bedzie dobrze jak jeden drugiemu wypomina… niedawno strajkowala policja, nauczyciele … dostali co chcieli… a o rolniku nikt nie pamieta.. jka ten chlop ma byc zauważony ??? Wyjdzie na ulice i od razu oburzenie?? Dopłaty ma? Dobrze jak starczy na nawoz na pole albo i nie przy takich wzrostach cen.. Krus?? Nie jeden chcialby placic wiecej zeby pozniej miec godna emeryture ale co?? Nie mozna.. tego Wam nie powiedza media… tylko skaczecie sobie do gardel… spalowac ich.. jak mozna tak zyczyc drugiemu czlowiekowi

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9624zł -0.37%
  • GBP 5.1489zł 0.38%
  • EUR 4.2996zł -0.05%
  • CHF 4.0537zł -0.01%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Zbadaj swoje płuca w Nałęczowie
   Żołnierze Wyklęci – wielkie obchody Dnia Pamięci w Chełmie
   Zagrają dla Jasia Bednarza. Chłopiec cierpi na chorobą genetyczną – zespół Aperta
   Pokazywanie miasta. Drugi spacer z perspektywy osoby niewidomej
   Zaproszenie na wystawę „Miejsca, które były”
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.