Wtorek, 19 marca 202419/03/2024
690 680 960
690 680 960

W regionie uroczyście otworzono jedne z najnowocześniejszych na świecie szklarni do uprawy orchidei. Kosztowały 52 mln euro

W Stężycy uroczyście otwarto jedne z najnowocześniejszych szklarni na świecie do uprawy orchidei. Wydarzenie zorganizowała firma JMP Flowers.

Łączna wartość inwestycji, która była realizowana przez kilka lat w trzech etapach, wyniosła ok. 52 mln euro. Jest to największa inwestycja w historii polskiego ogrodnictwa szklarniowego do produkcji kwiatów pod szkłem. W szklarniach produkowanych będzie ok. 5 mln sztuk rocznie najwyższej jakości orchidei z gatunku Phaeleonopsis. Będzie to największa szklarnia na świecie do produkcji orchidei w jednej lokalizacji.

Firma posiada najwięcej odmian Phalaenopsis spośród wszystkich europejskich producentów. W szklarniach o powierzchni 6,5 h uprawianych jest też 70 odmian róż, a na powierzchni 1,6 h anturium w 50 odmianach.

– Gratuluję tej inwestycji. Jesteśmy tu po to, żeby pokazać, że przedsiębiorstwo polskie, rodzinne, świetnie prosperujące, niezwykle innowacyjne, to rzeczywistość województwa lubelskiego – mówił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Otwarciu JMP Flowers towarzyszyła konferencja pt. „Energooszczędne oraz przyjazne środowisku systemy klimatyzacji i ogrzewania dużych obiektów budowlanych”. Wykład na ten temat wygłosił prof. Mirosław Wendeker.

Omówiono nowoczesne energooszczędnetechnologie. Takie instalacje znane są ogrodnikom w Holandii, którzy dzięki tym instalacjom osiągają bardzo duże redukcje rachunków za gaz w zimie i prąd do klimatyzacji w lecie, nie wspominając już o ogromnych redukcjach emisji CO2 do atmosfery. W warunkach holenderskich uniknięcie zużycia 1 MWh prądu na klimatyzację w lecie przekłada się na redukcję o około 500kg emisji CO2. Tylko w samej Holandii jest już ponad 1000 działających tego typu instalacji i planuje się do 2020 roku wybudowanie kolejnych 1000 instalacji.

W regionie uroczyście otworzono jedne z najnowocześniejszych na świecie szklarni do uprawy orchidei. Kosztowały 52 mln euro

Odbyła się też dyskusja na temat projektu pt. „Przekazanie 1 grosza od litra wody na uzdrowiska”.

– Jakość wody pobieranej w Nałęczowie jest dokładnie taka sama jak jakość wody pobieranej w Lublinie. Dzięki marce Nałęczowa Nałęczowianka czy Cisowianka mogą zrobić świetny marketing i sprzedać mnóstwo wody. Uzdrowiska powinny mieć takie same zyski, jak wszystkie te miejscowości, w których np. kopie się węgiel i z tytułu opłaty eksploatacyjnej mają znakomite dochody. Nałęczów mógłby wyglądać dużo piękniej, gdybyśmy te pół grosza od litra wody opłaty pobierali – dodał wojewoda.

 

JMP Gospodarstwo Ogrodnicze Maria i Jarosław Ptaszek jest największym i najnowocześniejszym w Polsce producentem kwiatów ciętych oraz najnowocześniejszym producentem kwiatów doniczkowych.

(fot.  pixabay.com, LUW, YouTube JMP Flowers)

4 komentarze

  1. Tak z ciekawości to za swoje czy jakieś Unijne środki ??

  2. Jakie uroczyście, jak plebana z kropidłem nie było to się nie liczy…

Z kraju