690 680 960

W poniedziałek burzowa aura nie odpuści. Na termometrach ponad 30 °C

W poniedziałek na obszar województwa lubelskiego napłynie gorące i wilgotne powietrze zwrotnikowe. Burze mogą zacząć formować się przed południem, jednak na godziny popołudniowe przypadnie szczytowa aktywność konwekcyjna. Termometry pokażą dzisiaj od 28°C do 31°C w cieniu.

Szczególnie duże ryzyko zjawisk burzowych będzie w południowej i wschodniej części województwa lubelskiego, tutaj bliskość układu niskiego ciśnienia znad Morza Czarnego sprzyjać ma inicjacji chmur burzowych. Na ogół będą to pojedyncze chmury, jakich podstawowym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, prowadzące do lokalnych podtopień, wysokość opadu może sięgnąć od 10 mm do 35 mm. Suche warstwy powietrza, zwłaszcza na zachód od tej strefy mogą powodować występowania silnych prądów zstępujących do 80 km/h. Prawdopodobne są opady gradu o średnicy do 2 cm.

Średni czas życia pojedynczej komórki wyniesie od 15 minut do godziny. Obok jednej wygasającej struktury burzowej mogą powstawać kolejne. Burz oprócz wymienionych obszarów, nie wyklucza się na pozostałym obszarze województwa lubelskiego. Pierwsze chmury burzowe mogą uformować się już w pierwszej części dnia, ale to właśnie na godziny popołudniowe przypadnie szczytowa aktywność konwekcyjna. Burze lokalnie utrzymywać mogą się po zachodzie słońca.

Względem niedzieli stopień organizacji burz powinien być niższy, ale nie można wykluczyć lokalnych szkód.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania radarowe, detektory wyładowań i zdjęcia satelitarne.

http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

2018-07-30 07:09:24
(fot. Fani Pogody)

2 komentarze

 1. gdzie mój komenatarz nie przypominam sobie bym kogo lub co kolwiek obrazil wiec dlaczego znikł pisałem ze nie będzie dziś zadnych burz i nie byloo…pogoda się nie sprawdza z jakiś radarow pogodde mogą okreslic w inny madry sposób jaka będzie np. po niebie poprzedniego dnia i wiele wiele inyychh

  • Proszę nie trollować. Burze były w regionie i to nie jedna.
   Kolejna osoba ignorująca dostępne w sieci narzędzia pogodowe.
   Czytelnik robi to specjalnie?
   Tak się zastanawiamy, czym się kierują Ci, którzy komentują bez sprawdzenia tego co dzieje się lub działo w pogodzie.

   Wyładowania za ostatnie 12 godzin.

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas