Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

W kraju rozpoczęło się głosowanie w wyborach samorządowych. Jak oddać głos?

W niedzielę punktualnie o godzinie 7.00 otworzyły się w całej Polsce lokale wyborcze. Tym samym rozpoczęły się wybory samorządowe, które potrwają 14 godzin. Do końca głosowania będzie trwała cisza wyborcza.

W wyborach samorządowych do obsadzenia jest ponad 47 tys. mandatów radnych, a także 2,5 tys. włodarzy miast. W całym kraju uprawnionych do głosowania jest ponad 29 mln osób. By móc zagłosować należy pojawić się dzisiaj w lokalu wyborczym z dokumentem tożsamości. Mamy czas do godziny 21.00, czyli jeszcze ponad 13 godzin.

W zależności od lokalu wyborczego otrzymamy trzy lub cztery karty do głosowania. Na każdej z nich należy postawić tylko jeden znak X przy wybranym nazwisku. Głos jest nieważny, kiedy nie postawimy żadnego znaku X lub pojawi się on w kilku miejscach na jednej karcie. Należy pamiętać, że cały czas trwa cisza wyborcza. Za jej złamanie grozi nawet jeden mln zł grzywny. Zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów i list. Zakaz ten obowiązuje również w Internecie. Wyborcy muszą też pamiętać o tym, że nie można wynosić kart do głosowania z lokalu wyborczego. Wypełniony karty należy wrzucić do urny znajdującej się w lokalu wyborczym.

Wyniki wstępne wyborów poznamy już w niedzielę wieczorem. Jak zapowiedziała Państwowej Komisja Wyborcza, zaplanowano konferencje prasowe PKW o godz. 10.00, 13.30, 18.30 oraz 22.00. Komisja będzie wówczas informowała o frekwencji, a także ewentualnych incydentach.

Drugą turę wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zaplanowano na 21 kwietnia.

Jak oddać głos? Dowiedz się z komunikatu Państwowej Komisji Wyborczej.

Komentarze wyłączone

Wiadomości z info112