Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Utrudnienia w ruchu pociągów w kraju. Przestało działać kilkanaście lokalnych centrów sterowania ruchem

Od godzin porannych w całym kraju występują ogromne utrudnienia w ruchu pociągów. Wszystko za sprawą usterki urządzeń sterowania ruchem pociągów w kilkunastu lokalnych centrach sterowania.

Jak informuje PKP PLK w czwartek 17 marca ok godz. 4.00 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Stan wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. W związku z tym występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut.

– W związku z wystąpieniem usterek urządzeń sterowania ruchem kolejowym jeszcze dziś odbędzie się posiedzenie Zespołu ds Incydentów Krytycznych działającego zgodnie z art. 36 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa – poinformował w czwartek rano Janusz Cieszyński pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa.

Obecnie PKP PLK nie potwierdza, żeby doszło do ataku cybernetycznego na infrastrukturę kolejową. Jednak tak dużej awarii kilkunastu Lokalnych Centrów Sterowania ruchem nie było dotąd na krajowej sieci kolejowej. Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.

Odwołane pociągi w dniu 17.03.2022

Odwołane pociągi z uwagi na usterki LCS:

 1. Poc 1500 relacji Warszawa Zachodnia – Gdynia Gł – cała relacja pasażerowie kolejnymi poc
 2. Poc 1510 Neptun relacji Warszawa Zachodnia – Gdynia Gł – Cała relacja pasażerowie kolejnymi poc
 3. Poc 54000 Sobieski relacji Gdynia – Wiedeń – na odcinku Gdynia Gł – Warszawa Wsch pasażerowie kolejnymi poc
 4. Poc 5400 relacji Gdynia Gł – Gliwic – na odcinku Gdynia Gł – Warszawa Wsch –pasażerowie kolejnymi poc
 5. Poc 1420 Daszyński relacji Warszawa Wsch – Bielsko Biała – w całej relacji – pasażerowie kolejnymi poc.
 6. Poc 4120 Daszyński relacji Bielsko Biała – Warszawa Wsch – w całej relacji – pasażerowie kolejnymi poc
 7. Poc 31102 Hańcza relacji Kraków Gł – Suwałki – na odcinku Białystok – Suwałki uruchomiona ZKA
 8. Poc 13102 Hańcza relacji Suwałki – Kraków Gł – na odcinku Suwałki – Białystok uruchominona ZKA
 9. Poc 4504 relacji Bielsko Biała – Gdynia Gł – na odcinku Bielsko Biała – Warszawa Wsch – uruchomiona ZKA ( Bielsko Biała – Katowice) dalej poc stałego kursowania.
 10. Poc 1900 relacji Warszawa Gd – Łódź Fabrryczna – w całej relacji – pasażerowie kolejnymi poc.

Działa specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów. Na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji.

(fot. lublin112.pl)

24 komentarze

 1. jakim cudem usterka w kilkunastu miejscach na raz sabotaż ? hakerzy?

 2. Takie systemy powinny być zamknięte w wewnętrznej sieci!

 3. Miesiąc temu też była taka usterka. Gigantyczne opóźnienia i odwołane pociągi. Kto tym systemem w ogóle zarządza?! I dlaczego PKP nie wyciąga wniosków z poprzednich awarii, nie zwalnia nieudolnych pracowników etc.

  • Akurat PKP zwolniło kupę pracowników ostatnio. I nie bardzo to się przyjęło pozytywnie. Ale teraz wiem komu to zawdzięczamy. Dzięki @Olo

  • Ja tam się nie dziwię, od 2015 r. jak całe PKP przejęło PIS to nie liczą się kompetencje tylko układy i poglądy. A najciekawsze, że wstając z kolan we wszystkich państwowych spółkach są masowe zwolnienia pracowników. I to w zdecydowanej większości Polaków czyli suwerena. ***** ***

Z kraju