690 680 960

Układ niżowy przyniesie porywisty wiatr, burze oraz ryzyko wystąpienia trąby powietrznej

Wiatr nawet do 100km/h, opady deszczu połączone z burzami a lokalnie możliwe wystąpienie zjawisk pogodowych w postaci trąby powietrznej – to prognozy na wtorek i środę. Wszystko za sprawą groźnego układu niżowego.

Od wczoraj Polska znajduje się pod wpływem groźnego układu niżowego przesuwającego się od Atlantyku. W poniedziałek w wielu miejscach podczas przechodzenia burz i opadów konwekcyjnych wiatr osiągał prędkość w porywach dochodzącą do 80-90 km/h.

Apogeum załamania pogody możemy odczuć we wtorek wieczorem. W znacznej części kraju mogą wystąpić silne i niszczące porywy wiatru oraz w mniejszym stopniu możliwe jest pojawienie się trąby powietrznej. Niż, który znajdzie się nad Polską będzie miał wpływ na pogodę zarówno w ciągu dnia, jak i nocą z wtorku na środę.

Oprócz burz istotne zagrożenie będą stanowić bardzo silne i niszczące (powyżej 90-110 km/h) porywy wiatru. Burze we wtorek możliwe są zwłaszcza na zachodzie i południu kraju. Wraz z przechodzeniem frontu pogodowego w naszym regionie należy oczekiwać znacznego wzrostu prędkości wiatru, zwłaszcza pod wieczór i w nocy z wtorku na środę.

Radzimy zachować szczególne środki ostrożności, m.in. podczas jazdy samochodem w pobliżu skupisk leśnych i przydrożnych drzew. Silne porywy wiatru mogą łamać gałęzie i wpływać na tor jazdy pojazdu. W kraju doszło już do groźnych zdarzeń drogowych, m.in. silne podmuchy wiatru przewróciły pojazd ciężarowy. Oprócz tego silny wiatr uszkadzał linie energetyczne i zrywał dachy.

2015-03-31 06:49:51
(fot. ilustr. lublin112.pl, graf. lowcyburz.pl)

4 komentarze

 1. Cimcirymci z Lublina k/Świdnika

  Jeeezzzu!!! Nie dość nam tu mnogość trąb za kierownicą płci obojga, to Bóg na karze jeszcze trąbą powietrzną???

  P.S.
  Apropos kary bożej, przypomniał mi się stary kawał:
  Przy wioskowej kapliczce klęczy facet i modli się głośno; „Boże, straciłem pracę, żona ciężko chora, dzieci głodują…. za co mnie tak karzesz Boże???
  Na to z nieopodal przepływającej nad nim chmury odezwał się grzmiący głos: „Bo cie nie lubię skur…synu !!!

 2. Pytanko do redakcji. Kiedyś w odpowiedzi na jakiś tam komentarz podaliście link do serwisu pogodowego na którym są takie fajne animowane mapy pogodowe. Mogę prosić o podrzucenie linku ? 😉 Pzdr

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas