Student z Ukrainy chciał dorobić na Taxify. Mogą mu zlicytować samochód (zdjęcia)

Inspekcja Transportu Drogowego nie odpuszcza kierowcom wykonującym zarobkowy przewóz osób w ramach aplikacji Taxify. Dzisiaj wpadło kolejnych dwóch mężczyzn.

W czwartek funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie zatrzymali kolejnych dwóch kierowców, którzy wykonywali zarobkowy przewóz osób w ramach aplikacji Taxify. Jak już kilkukrotnie informowaliśmy, pod koniec października w Lublinie uruchomiono aplikację łączącą pasażerów i kierowców. Działa ona na podobnej zasadzie jak Uber. Od samego początku tą działalnością zainteresowali się funkcjonariusze WITD w Lublinie.

Wydali nawet oświadczenie, w którym informowali a jednocześnie ostrzegali potencjalnych kierowców wykonujących tego typu przewozy, że prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na transporcie drogowym osób może być świadczone jedynie w oparciu o posiadaną ważną licencję na wykonywanie transportu drogowego osób. Z kolei pojazdy muszą być wyposażone w zalegalizowany taksometr. Zgodnie z przepisami kara za wykonywanie przewozów bez wymaganej licencji to od 12 tys. do 15 tys. złotych.

Inspektorzy szybko też przystąpili do działania, a patrole zaczęły zatrzymywać tego typu pojazdy. Kierowcy za każdym razem tłumaczyli, że przedstawiciele operatora zapewniali ich, iż wykonywane usługi przewozu osób są w pełni zgodne z prawem. Traktowali to zajęcie jako dodatkowe źródło dochodu. Żaden z nich nie spełniał też wymagań ustawy o transporcie drogowym w zakresie posiadania właściwej licencji oraz wymaganych orzeczeń lekarskich i psychologicznych.

Dzisiaj wpadło dwóch kolejnych kierowców Taxify. Pierwszy po godzinie 8 rano na ul. Wolińskiego w dzielnicy Wrotków. Okazało się, że w ten sposób dorobić sobie chciał obywatel Ukrainy, student jednej z lubelskich uczelni. Z uwagi na ten fakt, o pomoc poproszono funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy będą prowadzić dalsze czynności sprawdzające w zakresie legalności pobytu i świadczenia pracy na terytorium Polski.

Ponieważ kierujący był obcokrajowcem, zgodnie z przepisami zobligowany został do uiszczenia kaucji w wysokości 14 tys. złotych na poczet przewidywanej kary pieniężnej. Nie wpłacił jej, więc funkcjonariusze zabezpieczyli jego pojazd na parkingu strzeżonym. Jeżeli mężczyzna w przeciągu 30 dni nie wpłaci kaucji, auto trafi na licytacje. Środki uzyskane ze sprzedaży pojazdu będą zaliczone na poczet kary.

Kolejna z kontroli przeprowadzona została przed południem w rejonie ul. Herberta. Dotyczyła już obywatela Polski, również studenta, który swoim audi przywiózł pasażerów. Kierowca nie posiadał właściwej licencji uprawniającej do wykonywania przewozów a także nie okazał orzeczenia lekarskiego i psychologicznego. W tym wypadku zagrożenie karą pieniężną również wyniosło 14 tys. złotych.

(fot. lublin112)

Zobacz również

66 komentarzy

 1. Ciekawe czy samochód z wypożyczalni też zabezpieczają na poczet kary?

  • Jak to dobrze, że Epidemia nie zapanowała wśród tych służb ITD. Od razu czuję się bezpieczniejszy widząc ich w Akcji! Żeby jeszcze nasze Państwo traktowało równo wszystkich obywateli… Jak jedni chcą wozić ludzi bez badań i kasy fiskalnej, to 12 tysi kary. A jak inni handlują fajkami bez akcyzy pod Bazarem też bez kasy fiskalnej, to ile dostają mandatu? O ile ktoś się nimi zainteresuje?

   • Janusz komentarzy

    Od tego to już chyba inna służba niż ITD. ITD odpowiada za transport a nie za handel.

    • A ja pisałem o jednakowym traktowaniu obywateli przez Państwo, które nadzoruje wszystkie służby. Widocznie za mało zapłaciło to taxify.

  • czy ty kurde czytać nie umiesz. obcokrajowiec ma płacić na miejscu . jeżeli nie miał to zabrali mu auto . JAkby było z wypożyczalni to by zostało im zwrócone a obcokrajowiec musiałby zapłacić

  • Jeśli jest wynajęte od Partnera Taxify w celu realizacji przewozów drogowych to też wezmą. Ukrainiec dostanie deportację, auto pójdzie pod młotek, a Partner zostanie z leasingiem.

 2. ITD nie chodzi na fake L4?

 3. Gratulacje dla ITD. Zmieniam zdanie o tej formacji.

 4. TwójStaryPijanyZłotowa

  Tak się morduje innowacyjność w Polsce, skostniałymi przepisami i układy ze złotówami.

  • A gdzie tu innowacyjność??? Większość korporacji w Lublinie zamówisz przez aplikację. A już wiem innowacyjność to pobieranie opłaty za nie zrealizowane zlecenie!!!! Tego akurat taksówki nie stosują. A Taxify pobiera kasę za to, że ktoś zamówił a nie pojechał!!! Taka mi innowacyjność.

  • idz do pracy bez dokumentów….przyjmą Cię?….do stonki,lidla….książeczka sanepidowska….badania lekarskie ….skostniały to ty jesteś…..innowacyjność….bez prawa….to do paki …a nie do pracy …prawo przede wszystkim jest do respektowania

  • To nie jest mordowanie, tylko walka z patologią. Wystarczy mieć wymagane dokumenty i ITD nic ci nie zrobi. Czy taksówkarz czy kierowca autobusu czy Taxify jeżeli przewozi zarobkowo ludzi to musi mieć określone dokumenty. Badania lekarskie, psychotechniczne czy szkolenie okresowe co 5 lat. Ponadto licencja na przewóz osób lub zatrudnienie u kogoś kto ją ma. Nie żyjemy w Bangladeszu tylko w środku Europy. A tak nawiasem mówiąc to cieszę się że powstaje konkurencja dla sałaciarzy tylko niech będzie legalna.

   • A kto wymyślił te dokumenty. Nielegalnie wybrani ludzie?

    • Jak by mieli mieć odpowiednią licencję, specjalistyczne badania lekarskie, kasę fiskalną, legalizację pojazdu i wiele innych opłat, to jaka była by różnica pomiędzy kierowcą świadczącym takie usługi a niezrzeszonym słupem taxi spod dworca ?

  • co tu tłumaczyć gnojowi, nie poczyta głąb w czym problem i jakie mogą być jego skutki tylko się napina bo mu matka kieszonkowego nie dała, a przy okazji twój stary to pedał

 5. To sobie dorobił, nie ma co. A nawet ostrzeżenia były ze to nielegalny proceder. Ale jak widać naiwniaków nie brakuje którzy wierzą w bajki o szybkim zarobku. Brawo wy. Za parenaście tysiecy może nauczycie się myslenia. To i tak niedrogo. Znam ludzi których nauka życia kosztowała więcej

  • Karac tak ale wysokość kary w w porównaniu z karą za jazdę bez uprawnień(bo takich cwaniaków nie brakuje u nas) trochę za wysoka albo ta druga za niska. Uważam, że większe kary powinny być za cwaniactwo tak powszechne na naszych drogach , Ci to naiwniacy albo tzw mieso armatnie.

 6. Złotówy będą ich sprzedawać do ITD a nie wiem co komu przeszkadza. Chłopak sobie dorobi i nie weźmie od Ciebie 40zl za kurs z PKS na PKP jak złotówa.

  • Kurs z PKS na PKP to jakieś 12-15 złoty. Skąd te 40 wziąłeś to nie wiem.

   • Wsiądź do niezrzeszonego to się dowiesz. Skąd przyjezdni mają wiedzieć do jakiej taksówki wsiadać a do jakiej nie?

    • Wystarczy się zapytać o cenę kursu przed skorzystaniem. ja tak zawsze robię, a czasami się nawet targuję.

  • Ta cena to z PKP w Świdniku do Lublina przez Dys

  • Janusz komentarzy

   Nikt nikomu nie broni dorabiać. Ale na przewóz osób trzeba spełniać pewne wymagania. Jak nie chce się załatwić wszystkich papierów i formalności to do roznoszenia ulotek może pójść, tam nie ma takich wymagań!

 7. Piękny totalitaryzm

 8. No to chłopaki nazarabiali …..
  Ukraińca powinni jeszcze sprawdzić czy na odrę szczepiony 😉

 9. No opierdzielą furę chłopakowi to będzie kasa na naprawę limuzyny rządowej bo chyba ostatnio znowu coś tam „przerysowali”.

 10. A jak to jest z blablacarem? Jeśli kogoś zabiorę autem to też mogą mi wlepic taką karę?
  Teraz będą kontrolować każde auto w którym jedzie jakiś pasażer?

  • blabla to jest długi dystans, więc całkiem inne zasady…
   podobnie autospot

  • gościu blablacar jest opcją okazjonalną podobnie jakbyś zabrał kogoś na stopa a tu chodzi o stałą usługę wykorzystania samochodu do komercyjnego transportu ludzi.

   • Jeden raz to jest stała opcja?

    • czy ty zastanowiłeś się o co pytasz? zapytaj rodziców lub wyszukaj w internecie różnicę między opcją stałą a jednorazową…god deam

     • A gdzie napisane, że zatrzymali go po raz drugi? Ty poczytaj w internecie co to jest logika.

     • typie z głową masz coś nie tak, o co ci chodzi, jakie napisali, że zatrzymali go po raz drugi, wytrzeźwiej i przeczytaj jeszcze raz wszytko od nowa bo jakieś omamy alkoholowe chyba masz i wmawiasz sobie rzeczy które nie miały miejsca

  • Janusz komentarzy

   No po prostu błysnąłeś inteligencją. A teraz oddaj pielęgniarce laptopa, nakładaj kaftan i do wyra.

  • o ci chce powiedzieć że przy pierwszym zleceniu na jakim go złapali jak można powiedzieć że to stała usługa? zapiszę się do taxify, od razu padnę ofiarą prowokacji złotów i itd mnie zatrzyma – jak w tedy można mówić o stałej usłudze? Może potrzebowałem jednorazowo sprawdzić jak to działa? Na blablacar masz profile co mają codzienny kurs tam z i z powrotem przez cały rok.

 11. Nie pozwolą zarobić uczciwych pieniędzy normalnym ludziom… Lepiej żeby kradli lub byli sami okradani przez swoich pracodawców… Brak słów do takich sytuacji…

 12. Dobra kary są..ale czy redakcja Lublin112 będzie śledzić te sprawy do końca? Jestem ciekaw jak te sprawy dalej potoczą się w sądzie bo wątpie by ktoś z nich zapłacił z góry takie kwoty..

 13. A uberów tez tak trzepią? To nie to samo?? Bo jakos o nagonce na uber nie slyszalem, z wyjatkiem jakichs prob samosądów przez agresywnych sałaciarzy.

 14. Mam pytanie? A w Warszawie można uber czy taxify jeździ to w Lublinie nie może? Zresztą w Puławach alkoholu w nocy nie kupisz. ITD Robi dobrą robotę. Na yanisiku pokazala mi się opcja bym kogoś zabrał to też jest raczej karalne?

  • Janusz komentarzy

   W całym kraju jest to nielegalne. Z tym, że Warszawa ma ponad 1,7 mil. mieszkańców a Lublin około 340 tys. Tam łatwiej się ukryć takim nielegalnym przewoźnikom.

   • Napisz rzetelnie co jest nielegalne. Taxify jest legalne, trzeba tylko spełnić określone przepisami wymagania, takie to trudne?

 15. Liczy sie ze chciał chlopak dorobić. Student dorabiający to się ceni. Kara moim zdaniem zbyt surowa. Skąd chłopak weźmie taką kase. Kwota jak z księżyca.

 16. Teraz to już nawet na stopa strach kogoś wziąść bo jak ITD przyfiluje to 14 tyś i dowali.A co to kogoś do k…. obchodzi kto jedzie w moim aucie.Czy jak podwiozę np.sąsiada do szpitala na badania i mnie złapią na gorąco to też mam płacić karę?

 17. Pisane,mówione itc ,ale durnie pchają się w to g…o. Ba nawet niektórzy komentujący mają problem (np.wezmę stopa albo sąsiada podwiozę i mokro w gaciach?)Zapoznać sie z tematem i po problemie.Czy jest w tym problem?Krokodyle robią swoją dobrą robotę.A jak skończą to wezmą sie pewnie za ubera.

 18. ale za gości z olx co proponują tą robote to się nie wezmą

 19. badania przeszedł jak zdawał na prawko , i co jak dzieci sąsiada do szkoły podwożę przy okazji ze swoimi, to tez badania mam robić ?????????????

  • Z tego wynika że tak

  • to, że nie wykorzystujesz samochodu do celu zarobkowego w transporcie osobowym tylko okazjonalnie podwozisz bękarty sąsiada do szkoły razem ze swoimi, barania łąko…czy sąsiad ci płaci za podwózkę bachorów, poczytaj regulacje i prawa na ten temat i przestań wypisywać głupoty

   • Do szkoły chodzi się codziennie a nie okazjonalnie baranie.

    • ty raczej tej przyjemności chodzenia do szkoły nie miałeś bo z dziadem i ojcem psami małorolnymi musiałeś panu pańszczyznę odpracowywać

 20. I niby to g…. warte 12 tys. A był na ukraińskich blachach? Bo może on działał w oparciu o ukraińskie przepisy? Czy to był kabotaż?

 21. Trzeba zorganizować tydzień bez złotów.

 22. Bla bla car też jest nielegalne. Zarobkowy przewóz osób jakbny nie patrzeć. Autostop tez jest nielegalny gdy pobierasz za podwózkę pieniądze. Popełniasz przestępstwon karno skarbowe. Jesli chodzi o taxify to niestety ale musi się liczyć w wymaganiami prawa przy przewozie osób. Jeśli chodzi o obcokrajowców to doprawdy nic dziwnego. Niedawno było głośno o autokarze z Polski we francji. Nie wpłacił kaucji na poczet kary. Tamtejsze ITD wysadziło pasażerów, autobus na parking. Kara 120 tys euro za coś tam,- pewnie przekroczenie czasu pray i co. Też się tak pultałeś w komentarzach że to dobra zmiana czy po prostu nawet o tym nie wiesz.

 23. Mistrzowskie posunięcie. Może teraz młode zaczają, ze robią za frajerów jeżdżących za grosze i dorabiających estończyków i ich polskich naganiaczy.

 24. Coś mi tu nie pasuje, oni celowo robią te artykuły żeby straszyć a zatrzymanie i udowodnienie jest prawie nie możliwe. To jest tylko na pokaz, żeby odstraszyć.

 25. Pracownicyc ITD tez po godzinach jeżdżą na uber i taxify.

 26. To na jazde z rodziną tez trzeba mieć livencje.
  Takie pier….
  Znajamość miasta to zabawne .😊
  A zlotowy nawigacji maja porozwieszane po 3 na szybie
  Zawisc lucka nic wiecej.
  Zlotowa to zlodziej koniec tematu.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7615zł -0.01%
  • GBP 4.8468zł 0.06%
  • EUR 4.2875zł -0.13%
  • CHF 3.7921zł -0.38%

  Polub nas

  Materiały wideo

  „Grzesiu czego ty nie śpisz”. Spotkanie leśniczego z niedźwiedziem (wideo)
  Fotograficzne podsumowanie roku 2018 w Porcie Lotniczym Lublin (wideo)
  Spadł z motoroweru przed nieoznakowanym radiowozem (wideo)
  Wjechała rowerem na przejście. Po chwili doszło do potrącenia (wideo)
  Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Rzeszowie. Nagranie z monitoringu (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Globalna wioska” w Lublinie. Bedzie można poznać kulturę, kuchnię i zwyczaje panujące w kilkunastu krajach
  Lublin na weekend. Sprawdź co się wydarzy
  „Zdrowy Nowy Rok, Zdrowe Ferie” – bezpłatne badania profilaktyczne w Tarasach Zamkowych
  UMCS zaprasza na Noc Biologów 2019
  13 stycznia po raz 27. zagra Orkiestra Świątecznej Pomocy [PROGRAM]
  x

  Szanowny Czytelniku!

  Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

  Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

  Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

  Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

  Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

  Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

  Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

  Kto jest administratorem danych osobowych?

  Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

  Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

  Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

  • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
  • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

  Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

  Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

  Twoje prawa

  Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

  Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

  * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.