Wtorek, 18 czerwca 202418/06/2024
690 680 960
690 680 960

Stado dzików wędrowało nocą po Lublinie. Zapuściły się w środek miasta (foto)

Stado liczące około 20 dzików, zarówno młodych jak też dorosłych osobników, wędrowało nocą po mieście szukając pożywienia. Zwierzęta nie zwracały uwagi na przechodniów jak też poruszające się tuż obok samochody.

Mieszkańcy Lublina przyzwyczaili się do obecności na terenie miasta dzikich zwierząt. Część z nich zamieszkało na stałe korzystając z łatwego dostępu do pożywienia, inne zaś pojawiają się przypadkowo. To głównie na skutek rozbudowy zarówno miasta, jak też terenów podmiejskich, gdzie naturalne tereny ich bytowania przekształcane są pod budownictwo mieszkaniowe.

Wciąż jednak nie brakuje na terenie Lublina miejsc, gdzie dzikie zwierzęta mogą znaleźć dobre warunki do żerowania i zamieszkania. Lublin choć jest największym miastem po wschodniej stronie Wisły, to jednak bloki i zabudowania zajmują jedynie 47 procent jego powierzchni. Reszta to lasy i grunty rolnicze. Te pierwsze zajmują blisko 12 proc. terenu, jest to głównie Las Dąbrowa.

Dlatego też na co dzień można w mieście spotkać m.in. lisy, zające, bażanty, jeże czy też dziki. Raz na jakiś czas pojawiają się sarny czy łosie, głównie są to pojedyncze sztuki, które przemieszczają się na peryferiach. W nocy z niedzieli na poniedziałek do Lublina zawędrowało duże stado dzików. Po godzinie 3 około dwudziestu osobników spacerowało po mieście szukając pożywienia. Zwierzęta nie reagowały na pojawiających się co jakiś czas przechodniów, czy też przejeżdżające samochody. Stado widziane było m.in. na placu Bychawskim, w rejonie ul. Młyńskiej czy też w pobliżu stadionu.

Warto pamiętać, aby w przypadku zauważenia takiego stada dzików starać się nie niepokoić zwierząt. W normalnych warunkach nie stanowią one żadnego zagrożenia dla ludzi, jednak jeżeli poczują się zagrożone, zwłaszcza mając przy boku młode, potrafią zaatakować. Spłoszone zaś potrafią wbiec na ulicę i doprowadzić do wypadku. Najlepiej spokojnie je ominąć i powiadomić straż miejską.

(fot. nadesłane)

Autor: redakcja

24 komentarze

  1. Dziki na ustawke przyszły

  2. Chwast night Lublin 😀

  3. Dziki wracały z dorzynek w Radawcu trochę zboczyly z drogi bo chciały zobaczyc co w miescie slychac kiedy ten marsz „Równości”będzie i chciały farbę kupic co by się pomalować i dołączyć do tęczowych.

  4. A co jakby zamiast dzików przyszło stado pająków . Dobrze ,że u nas zimny klimat bo to coś rośnie przez całe życie . Gdyby temp. w Polsce była przez cały rok 40 st w cieniu to po lasach były by pajęczyny wielkości siatek do tenisa ziemnego .

  5. Dziwne, że na piechotę szły, zazwyczaj jeżdżą BMW.