690 680 960

Służba więzienna oraz osadzeni włączyli się w pomoc uchodźcom z Ukrainy (zdjęcia)

Jedni organizują zbiórki, inni przekazują wersalki lub termosy do przewożenia posiłków, a kolejni służą jako kierowcy. W akcję pomocy uchodźcom zaangażowali się także funkcjonariusze służby więziennej, a nawet sami osadzeni w zakładach karnych.

W pomoc uchodźcom z Ukrainy, uciekającym przed rosyjską inwazją, włączyła się również służba więzienna a także osadzeni w zakładach karnych i aresztach śledczych w województwie lubelskim. Jak podkreśla kpt. Edyta Radczuk z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie konflikt na Ukrainie to niewyobrażalne cierpienie tysięcy niewinnych ludzi, dlatego też niesienie im wsparcia to nasz wspólny obowiązek. Z tego też względu jednostki penitencjarne z naszego regionu podjęły szereg działań pomocowych skierowanych do uchodźców.

Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Hrubieszowie przewożą uchodźców z przejść granicznych w Dołhobyczowie i Zosinie do punktu recepcyjnego w Hrubieszowie. Wykorzystują do tego celu nie tylko samochody służbowe, lecz również prywatne auta. Do tej pory zapewnili transport już ok. tysiącu uchodźcom. Część funkcjonariuszy tak zaangażowała się w akcję, że od razu po służbie ruszają do punktów recepcyjnych oraz na przejścia graniczne, gdzie działają jako wolontariusze. Jednostka przekazała także termosy na ciepłe posiłki i napoje, z których wydawana jest żywność osobom wjeżdżającym do Polski specjalnymi pociągami.

Kiedy tylko pojawiła się informacja, że potrzebna jest pomoc przy rozładowywania i segregacji pomocy humanitarnej, jaka trafia do magazynów w Lublinie, wybrana została grupa osadzonych w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim i Areszcie Śledczym w Lublinie, którzy wraz z funkcjonariuszami zostali skierowani do tych działań. Dotychczas zaangażowano w nie łącznie około 100 skazanych i 30 funkcjonariuszy.

Wsparcie niosą także Zakłady Karne we Włodawie, Zamościu oraz Areszt Śledczy w Krasnymstawie. Przekazane zostały wersalki, tapczan, komplety wypoczynkowe, koce oraz termosy do przewożenia posiłków. Z kolei w Zakładach Karnych w Białej Podlaskiej, Chełmie, Hrubieszowie, Opolu Lubelskim, Włodawie, Zamościu, a także Aresztach Śledczych w Lublinie i Krasnymstawie zorganizowano zbiórki pieniędzy i artykułów pierwszej potrzeby dla uchodźców z Ukrainy.

(fot. st. chor. Jarosław Kowalczyk)

2 komentarze

  1. Autokary kierować do lewaków z Wawy którzy tak chętnie chcieli pomagać uchodźcom.

    • pie…………………………………………
      obyś Ty się nie znalazł w takiej sytuacji jak oni
      dziękuję miłego popołudnia życzę:)

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!