Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Wkrótce Polska podpisze umowę na zakup czołgów Abrams (wideo)

– Kongres Stanów Zjednoczonych wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 250 czołgów Abrams. To już ostatni etap rozmów przed podpisaniem umowy. Teraz czas na negocjacje. Jesteśmy przekonani, że ta transakcja zakończy się w krótkim okresie czasu i czołgi jak najszybciej będzie to możliwe trafią na wyposażenie Wojska Polskiego. To najnowocześniejsze czołgi na świecie, które znacząco wzmocnią potencjał Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w sobotę w Warszawie.

5 marca Kongres USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce czołgów Abrams. To ostatni krok przed podpisaniem umowy na zakup sprzętu.

W lipcu 2021 roku podjęta została decyzja o zakupie dla Wojska Polskiego czołgów Abrams.  Wraz z czołgami III generacji ABRAMS M1A2 SEPv3 Polska otrzyma także pakiet logistyczny oraz szkoleniowy. Zakupione zostaną także symulatory. W wojskowych zakładach remontowych zostaną stworzone warunki do zabezpieczenia eksploatacji czołgów ABRAMS. Jak już wczesnej informował szef MON czołgi trafią do jednostek rozmieszczonych we wschodniej części Polski, na wschodnią flankę NATO.

– Czołgi trafią na wschód dlatego, żeby odstraszyć ewentualnego agresora. Wszyscy wiemy, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Wojsko Polskie musi być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, żeby nie stało się z Polską to, co dzieje się z Ukrainą, żeby agresor wiedział, że jeżeli uderzy na Polskę to spotka się ze stanowczą odpowiedzią- dodał szef MON.

Zakup Abramsów to jeden z kluczowych elementów modernizacji i rozbudowy Wojska Polskiego, ale nie jedyny. Jak znaczył szef resortu zakup czołgów to  jeden z kilku elementów wzmacniania Wojska Polskiego.

– Wczoraj została podpisana umowna w sprawie partnera przy budowie okrętów dla Marynarki Wojennej, to partner brytyjski – poinformował szef MON.

W tym roku na wyposażenie Wojska Polskiego trafią pierwsze baterie Patriot oraz drony uderzeniowe Bayraktar.

– Musimy pamiętać, że jesteśmy w NATO. Jednak musimy pamiętać że wsparcia nie otrzymamy, jeżeli sami nie będziemy zabiegać o naszą wolność. To widać na przykładzie Ukraińców, którzy dzielnie bronią się przed inwazją rosyjską i to właśnie jest powodem, dla którego otrzymują wsparcie ze strony całego wolnego świata. (…) Ale pamiętajmy, że warunkiem podstawowym jest wola oporu, jest to, żeby dany kraj chciał bronić swojej niepodległości- podkreślił minister M. Błaszczak.

W ramach  wzmocnienia Wojska Polskiego prowadzone są także prace dotyczące Ustawy o obronie Ojczyzny. W tym tygodniu ustawa trafiła do  pierwszego czytania w Sejmie. Przyjęcie dokumentu pozwoli m. in. na zwiększenie  liczebności Wojska Polskiego i szybszą modernizację.

– To wszystko co robimy na rzecz wzmocnienia Wojska Polskiego, to okazanie woli oporu, to pokazanie, ż jesteśmy zdeterminowani, żeby bronić naszej Ojczyzny. (…) Te przepisy stworzą fundamenty tego, żeby zwiększyć finansowanie obronności Polski, żeby zwiększyć liczebnie Wojso Polskie. Inwestycje w bezpieczeństwo mają charakter podstawowy i są warunkiem niepodległości. Widzimy, co dzieje się za naszą granicą– zaznaczył szef MON.

Ustawa o obronie Ojczyzny to także nowe formy służby wojskowe, tzw. aktywnej rezerwy, dzięki czemu jak najwięcej ludzi będzie mogło zostać przeszkolonych, żeby bronić Ojczyzny.

(fot. wideo MON)

10 komentarzy

  1. Dodajcie jeszcze że:
    MONITOR POLSKI
    DZIENNIK URZĘDOWY RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
    Warszawa, dnia 22 lutego 2022 r.
    Poz. 274
    POSTANOWIENIE
    PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
    z dnia 22 lutego 2022 r.
    w sprawie wydania zgody na pobyt komponentu Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki,
    komponentu Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz
    komponentu Sił Zbrojnych Kanady na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
    Na podstawie art. 3a ust. 1 ustawy z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospoli-
    tej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium (Dz. U. z 2018 r. poz. 2110), na wniosek Ministra Obrony
    Narodowej, skierowany po uzyskaniu zgody Prezesa Rady Ministrów, postanawiam, co następuje:
    § 1. Wyrażam zgodę na pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w terminie od dnia 23 lutego 2022 r. do dnia
    31 maja 2022 r., następujących komponentów wojsk obcych:
    1) Stanów Zjednoczonych Ameryki, o liczebności do 6500 żołnierzy i personelu cywilnego wraz z etatowym uzbrojeniem,
    wyposażeniem i środkami bojowymi,
    2) Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, o liczebności do 700 żołnierzy i personelu cywilnego
    wraz z etatowym uzbrojeniem, wyposażeniem i środkami bojowymi,
    3) Kanady, o liczebności do 350 żołnierzy i personelu cywilnego wraz z etatowym uzbrojeniem, wyposażeniem
    i środkami bojowymi
    – w celu wzmocnienia wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej przez stronę wysyłającą w operacji wojskowej
    prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w czasie pokoju.
    § 2. 1. Komponentom wojsk obcych, o których mowa w § 1, w czasie ich pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
    w celu wzmocnienia wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, będą przysługiwać następujące uprawnienia:
    1) w przypadkach, o których mowa w art. 11 pkt 2–5 ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego
    i broni palnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 2418 oraz z 2021 r. poz. 2447), żołnierze komponentów wojsk obcych będą mogli
    użyć środków przymusu bezpośredniego, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 1–2, pkt 12 lit. a, pkt 13 i pkt 18–20 tej
    ustawy, lub wykorzystać te środki;
    2) w przypadkach, o których mowa w art. 45 pkt 1 lit. a–c oraz w art. 47 ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu
    bezpośredniego i broni palnej, żołnierze komponentów wojsk obcych będą mogli użyć broni palnej lub ją wykorzystać.
    2. Użycie i wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego i broni palnej, o których mowa w ust. 1, oraz dokumento-
    wanie tego użycia i wykorzystania odbywa się na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu
    bezpośredniego i broni palnej.
    § 3. Postanowienie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
    Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: A. Duda

  2. Niezbyt przemyślany wybór. Za każdym trzeba zasuwać z cysterną bo Abramsy są straaasznie paliwożerne, amunicja posiadana/produkowana do nich nie pasuje, więc to kolejna inwestycja i wypadałoby powymieniać krajowe mosty bo większość takich ciężkich czołgów nie udźwignie. Tak to jest, jak politycy wybierają zabawki

    • U was w Moskwie na pewno nie, ale u nas ud źwignie. My już wiemy jakim wy złomem walczycie.

    • Przed chwilą Jarosław Mika mówił w tv, że wzmocnią mosty i kupią więcej cystern i kazał podziękowac @quqla za komentarz na Lublin112 🙂

  3. Nawet najlepszy czołg w dzisiejszych czasach można szybciutko zamienić w kilkudziesięcio tonową kupę wypalonego żelastwa ,wystarczy jedna rakieta z drona ….

  4. Komorowski będąc ministrem obrony stwierdził: ,,po co nam F-16 skoro nasi piloci potrafią latać nawet na wrotach od stodoły”.

    • Święta racja, czołgi to strata pieniędzy, są wolne i bardzo proste do zestrzelenia, jak pokazała Ukraina oddziały dobrze uzbrojonych i szybko przemieszczających się ludzi są potęgą, a nie kupa szmelcu gdzie zalegają już tego setki tysięcy rozwalonych ton

    • Kłamiesz. Komorowski wychwalał umiejętności polskich lotników mówiąc „polski lotnik poleci nawet na drzwiach od stodoły”.

  5. Pięknie. Tyle że te wszystkie zakupy, o których z właściwym sobie przejęciem recytuje Błaszczak, to w najbliższych latach wystarczą raczej na defilady, a nie rzeczywiste wzmocnienie obronności kraju.

Z kraju