Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Skoki narciarskie – jakie są najważniejsze zasady zawodów?

Od niedawna oglądasz zawody w ramach tej dyscypliny? Nie do końca wszystko jednak „ogarniasz”? W takim razie przeczytaj nasz dzisiejszy tekst. Dowiesz się z niego, jakie są kluczowe zasady w tej dyscyplinie. Przede wszystkim pod kątem całościowych not zawodników, które mają wpływ na zajmowane potem miejsca.

Ilu zawodników bierze udział w zawodach?

Każdy konkurs zaliczany np. do Pucharu Świata jest poprzedzony treningami i kwalifikacjami. Jeśli chodzi o ten pierwszy dział, to uzyskiwane wyniki w czasie ćwiczeń nie mają szczególnie dużego znaczenia. Można zatem skakać słabo, a i tak dalej liczyć na dobry wynik we właściwym konkursie. Dużo ważniejsze są kwalifikacje. Szczególnie dla zawodników, którzy nie są w czołowej dziesiątce Pucharu Świata (ci mają bowiem awans „z urzędu”). Kwalifikacje mają na celu wyłonienie pozostałych 40 zawodników do standardowego konkursu. W sumie skacze zatem 50 skoczków. Potem odbywa się pierwsza seria. Do kolejnej awansuje 30 zawodników.

Na notę składa się m.in. długość skoku

Co decyduje o poszczególnych miejscach? Nota za dwa skoki lub jeden (w zależności od tego, ile serii uda się rozegrać). Jakie składowe są tutaj istotne? To przede wszystkim długość skoku. Dawniej, jeszcze za czasów Adama Małysza, najczęściej było tak, że kto skoczył najdalej, ten wygrywał konkretne zawody. Potem jednak zostały m.in. wprowadzone przeliczniki za wiatr, belkę itp. Nie każdemu się to podobało. Kiedy te zmiany zostały wprowadzone, to rozmaite portale publikujące newsy sportowe cytowały działaczy, trenerów, czy samych zawodników, którzy nie byli zadowoleni. Zmiany zostały jednak aktywowane i obowiązują do dzisiaj… W skokach kluczowe jest zaś to, że za osiągniecie punktu konstrukcyjnego zawodnik otrzymuje 60 punktów. Za każdy metr więcej ma dodawane oczka (a za każdy metr mniej te punkty są odejmowane). Ile? To zależy od rozmiaru skoczni. W przypadku obiektów, na których najczęściej odbywają się zawody Pucharu Świata, jest to 1,8 punktów. Czyli jak skoczek przekroczy o metr punkt konstrukcyjny, to otrzyma 61,8 oczek.

Bardzo ważne są noty od sędziów

Na końcowy wynik zawodnika składają się także oceny od sędziów. Tutaj wszystko jest o wiele bardziej przejrzyste. Każdy skok jest oceniany przez pięciu arbitrów. Noty skrajne są odrzucane. Czyli do finalnej sumy wliczane są jedynie trzy punktacje. Załóżmy, że dany zawodnik otrzymał następujące noty (maksymalna to 20): 19, 18, 20, 17, 16. Noty 16 i 20 są odrzucane. Mamy zatem 17, 18 i 19. Czyli skoczek otrzymuje 54 punkty.

Czasami o czołowych miejscach decydują przeliczniki

Dawniej ten aspekt nie był brany pod uwagę. Jak już jednak wiesz, wprowadzono pewne zmiany, które obowiązują do dzisiaj. Przeliczniki dotyczą wiatru oraz belki (im ona wyższa, tym mniej dodanych oczek). Szczególnie to pierwsze zagadnienie wzbudza sporo wątpliwości. Cała idea ogólnie polega na tym, aby zawody były bardziej uczciwe. Jeśli zatem zawodnik ma kiepskie warunki, to potem otrzymuje za to większe bonifikaty. W praktyce nie zawsze zdaje to jednak egzamin.