Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Sąd uchylił zakaz prezydenta Lublina. Marsz Równości może zostać zorganizowany

Blisko 3,5 godziny trwało postępowanie sądowe dotyczące odwołania Bartosza Staszewskiego wobec wydanego przez prezydenta Lublina zakazu organizowania Marszu Równości. Sąd stanął po stronie organizatorów zgromadzenia i uchylił zakaz.

W czwartek o godzinie 8.15 przed Sądem Okręgowym w Lublinie rozpoczęła się rozprawa dotycząca odwołania złożonego przez organizatorów Marszu Równości wobec zakazu, jaki wydał prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Obie strony wysunęły szereg argumentów. Przedstawiciel Urzędu Miasta powoływał się głównie na względy dotyczące bezpieczeństwa czyli zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców oraz mienia. Wszystko dlatego, że wiele przesłanek mówi o tym, iż zgromadzenie może nie mieć charakteru pokojowego.

Z kolei organizatorzy tęczowego pochodu, wspierani przez przedstawiciela Rzecznika Praw Obywatelskich, powoływali się na wolność zgromadzeń, która jest zagwarantowana w konstytucji. Poruszono też szereg przepisów mówiących m.in. o tym, że to służby mają w swoim obowiązku zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom zgromadzenia. Zwłaszcza, że dotychczasowe przypadki wskazują jednoznacznie, iż to uczestnicy są atakowani przez osoby nie związane z marszem. Ze strony samego marszu ma nie dochodzić do przypadków agresji czy też łamania przepisów.

Ostatecznie sędzia Jolanta Szymanowska uznała, że II Marsz Równości nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego. Tym samym uchyliła zakaz prezydenta Lublina. Bartosz Staszewski, organizator Marszu Równości wyjaśniał, że takiej decyzji się spodziewał. Podkreślił, że prezydent Lublina już drugi raz zakazał organizowania pochodu i po raz drugi przegrał w sądzie. Z kolei Zbigniew Dubiel, radca prawny Urzędu Miasta dodał, że podtrzymuje stanowisko prezydenta i w ciągu 24 godzin miasto złoży zażalenie na decyzję sądu.

Sam Marsz Równości zaplanowany jest na najbliższą sobotę. Ma się rozpocząć o godzinie 13:00 na al. Racławickich na wysokości Centrum Spotkania Kultur. Uczestnicy chcą przejść ul. Lipową, ul. Narutowicza, ul. Głęboką, ul. Sowińskiego a następnie przez Al. Racławickie aby zakończyć swój pochód w miejscu, skąd wyruszyli. Całość ma potrwać cztery godziny.

(fot. lublin112)

75 komentarzy

 1. A czy mamusia organizatora wie ze synek lubi ssac? I co ona na to,dumna z wychowania. Pewnie prawdziwa katoliczka starej daty

 2. powinna być zasada – aby te marsze mogły organizować z płaszczyzny administracyjnej tylko osoby z udokumentowanym dzieciństwem, gdzie wychowywało ich dwoje tatusiów/dwie mamusie, w jednym domu.
  wtedy, i tylko wtedy, mogą iść do urzędu z wnioskiem o propagowanie takiego pe*****wa!

 3. Jaka jest szansa, że to odwołanie będzie skuteczne ? Swoją drogą „dewaloper” plusuje.

 4. To niech sąd obsadzi swoimi pracownikami i zabezpieczy trase tego marszu. Znowu policjanci dostana pare cegiel na kaski za ochrone dziwaków.

 5. Ja nie mogę… W zeszłym roku to samo. Niech idą i pójdą. Jaki problem?
  Przejda i będzie spokój.

 6. Próby zakazywania tych jakże radosnych imprez są bezcelowe, podobnie jak zakłócanie przebiegu tego spędu – bo dokładnie o awanturę chodzi organizatorom. Zastanawia mnie czy nie można byłoby wydać zakazu uczestniczenia w tym marszu jedynie osobom nie zamieszkałym w Lublinie. Chcą marszu? proszę bardzo, ale zakłócać normalne funkcjonowanie miasta mogą jedynie osoby które w tym mieście żyją i płaca tutaj podatki. Ciekawe ilu by tych miłośników niepełnej tęczy było gdyby zatrzymać obwoźną część trupy? Innymi słowy – nikt nie ma nic przeciwko temu aby sąsiedzi przespacerowali się ulicami – nawet z tęczowymi sztandarami, ale nie zgadzam się aby i pod oknami japę darły przybłędy. Nie sądzę też aby którykolwiek z mieszkańców odważył się profanować uczucia religijne osób które spotyka na co dzień na ulicy… to mogłoby być bardzo brzemienne w skutkach… Czy nie dałoby się uchwalić prawa, że wszystkie marsze i manifestacje po za Państwowymi mogą być organizowane jedynie przez mieszkańców i tylko Oni mogą brać w nich udział???

 7. Chory kraj….

 8. Znowu na zdjęciach będą te same przyjezdne twarze np. pewien rumiany pulpecik . Wydaje mi się iż mimo ogromnej przewagi niechęci społeczeństwa do propagowania zboczeń to należałoby ich olać. Im naprawdę chodzi o hałas przed Brukselą, robienie z nas średniowiecznych ciemniaków. Dopóki Vat-owcy nie wrócą do koryta to tak już będzie.

 9. wspaniałe niezwisłe niezależne sądy , ty człowieku czekaj na sprawę miesiącami a zboczeńcy dostają wyrok w kilka godzin, nie mogę się doczekać kiedy PIS zrobi porządek z tym szambem

Wiadomości z info112