Sobota, 24 lutego 202424/02/2024
690 680 960
690 680 960

Rząd wydał zakaz przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Na liście zboże i szereg artykułów

Zboże, mięso, jaja, a także szereg innych produktów, które powstają dzięki pracy rolników, objętych zostało zakazem przywozu do Polski z Ukrainy. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

W sobotę po południu minister rozwoju Waldemar Buda poinformował, że zgodnie z kierunkową decyzją Rady Ministrów podpisał właśnie rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Przepisy zostały stworzone w porozumieniu z Ministrem Finansów i Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jak wskazuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rząd upoważnił ministra rolnictwa oraz ministra rozwoju do wydania stosownych aktów prawnych w zakresie ochrony polskiego rynku rolnego przed destabilizacją. W zakres tych działań wchodzi właśnie także wprowadzenie czasowego zakazu importu towarów rolno-spożywczych zza naszej wschodniej granicy.

Na liście jest m.in. zboże, które import stał się przyczyną licznych protestów rolniczych i doprowadził do destabilizacji rynku. Z uwagi, iż sprowadzanych zaczęło być również szereg innych towarów pochodzenia rolniczego, zakaz obejmuje również cukier, chmiel, len i konopie, nasiona, susz paszowy, owoce i warzywa, drób oraz mięso: wołowe, cielęce, kozie, wieprzowe i baranie. Do tego dochodzą jaja, produkty pszczele, wino a także alkohol etylowy.

Jak przekazał resort rolnictwa, urzędnicy pozostają w stałym kontakcie z władzami Ukrainy. Ma to na celu doprowadzenie do rozwiązania trudnej sytuacji związanej z destabilizacją rynku rolnego.

(fot. archiwum)

45 komentarzy

 1. Wipasz zrezygnuje z fabryk kurczakòw koło Kodnia?

 2. Przez rok wwieźli tyle,że polski rolnik i tak splajtuje,bo go kredyty zjedzą. Zdrada stanu i nic więcej. Ten rząd tylko mowi po polsku,bo interes reprezentuje ukrainski.

  • Ten rząd reprezentuje interes rosyjski:
   – przed wojną Morawiecki spotykał się z pupilkami putina: Le Pen, Orban, Salvini
   – po wybuchu wojny Morawiecki założył nowe prywatne konto pocztowe i pisał do Dworczyka o dostawach dla Ukrainy( rosjanie mogli przechwycić)
   – pozwolili na niekontrolowany napływ ukraińskiego zboża niszcząc polskich rolników
   – konflikt z UE( zmieniają system sądowniczy, aby służył partii(jak w rosji)
   USA po wybuchu wojny tupnęło nóżką to PiS wspiera Ukrainę, ale jednocześnie szkodzą Polsce.

 3. I tak kartoflu będziemy głosować na PIS choćbyś się co dzień produkował nie wiem ile razy.

  • To ty przestań się produkować publikując posty i podpisując się w taki sposób, żeby utożsamiać się określoną grupą społeczną czy zawodową.

 4. Ferma drobiu, chyba ściemniasz, to zboże Ukraińskie jest tak brudne, że drób by ci od zjedzenia przytulii padł!

 5. Polskie gorzelnie bankrutują! Cena etanolu spadła z 5,80zł/l na 3,30zł/l. To poniżej kosztów produkcji, a Orlen i inne firmy kupują etanol z Ukrainy po 1,5-2zł/l.

 6. Dzięki pisowi Polacy jedzą robaki w chlebku z ukraińskiego zboża. Oby tylko robaki ( napewno były inne dodatki)

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo