Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rozpoczynają się Europejskie Dni Dziedzictwa. W całym regionie przygotowano wiele wydarzeń

Od wystaw, prelekcji i spotkań po warsztaty, turnieje i rajdy rowerowe przywołujące temat niepodległości – to wszystko dziać się będzie w instytucjach kultury w całym województwie lubelskim przez najbliższe dwa weekendy września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2018.

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa przebiega pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”, tworząc szeroki wachlarz wydarzeń w województwie lubelskim, spośród których z pewnością każdy wybierze coś dla siebie. Wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa to niejednokrotnie przywołanie rocznic i jubileuszy lokalnych wydarzeń i organizacji, takich jak stulecie lotnictwa polskiego, obchody rocznicy bitwy pod Stefankowicami, wysadzenia pociągu amunicyjnego pod Gołębiem, czy stulecie piłki ręcznej, której historia sięga 1918 r i zaczęła się w obozie dla internowanych Legionów Polskich w Szczypiornie.

Nie zabraknie także spotkań przy pieśniach patriotycznych w Borkach, wierszach i wspomnieniach w Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie oraz warsztatów i gry terenowej w Państwowym Muzeum na Majdanku opartych na wspomnieniach Jerzego Kwiatkowskiego „485 dni na Majdanku”. Tegoroczna tematyka EDD to także okazja do zobaczenia interesujących wystaw fotografii, malarstwa, zabytków i zbiorów książek. Do ciekawszych należy jedna z wystaw w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Lublinie „Zawód rzemieślnik. Ja tutaj pracuję” czy „Ziemiaństwo w walce o niepodległość” w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Nie zabraknie także wykładów i prelekcji o tematyce niepodległościowej, rajdów pieszych i rowerowych, a także zajęć edukacyjnych dla dzieci, które proponuje m.in. Biblioteka Miejska w Puławach. W wielu miejscowościach Lubelszczyzny odbędą się wydarzenia plenerowe skupione wokół lokalnego dziedzictwa, takie jak zaślubiny z Wisłą i spław modeli statków w Dęblinie, piknik historyczny w Stefankowicach oraz pikniki w Niedrzwicy Dużej i Gościeradowie. W ramach tych wydarzeń, angażujących całe społeczności, możemy liczyć na koncerty, konkursy, gry terenowe, spotkania z twórcami kultury i wiele innych.

To jedynie część atrakcji w ramach wydarzeń organizowanych z okazji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które niejednokrotnie integrują małe społeczności i są impulsem do poznawania często już zapomnianych, a faktycznie bogatych lokalnych historii. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, a szczegółowe informacje o poszczególnych inicjatywach znajdują się na ogólnopolskiej stronie www.edd.nid.pl. Regionalnym koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie lubelskim jest Muzeum Wsi Lubelskiej.

120

(fot. nadesłane – materiały organizatora)
2018-09-07 18:11:11

7 komentarzy

  1. Czy będzie dziedzic Pruski z szarfą?

  2. GOSCIERADOW jest bardzo goscinny ale niestety za pieniadze podatnikow

  3. GOSCIERADOW jest bardzo goscinny,piknik jest co tydzien,niestety za pieniadze podatnikow!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. GOSCIERADOW jest bardzo goscinny niestety za pieniadze podatnikow!

    • Czyli nie za twoje, to czego pyszczysz? Napiszesz kolejny komentarz, czy pomysły na nick się skończyły? W szkole też usiłują ci do pustego łba trochę wiedzy wtłoczyć z mizernym skutkiem za pieniądze podatników.

Z kraju