690 680 960

Rozpoczął się montaż Masztu Niepodległości. W tym tygodniu widoczne będą efekty prac

Na rondzie przy zamku w Lublinie odbywa się montaż Masztu Niepodległości. Prace mają potrwać kilka dni i w niedzielę bądź poniedziałek konstrukcja ma zostać ukończona. 11 listopada nastąpi jej poświęcenie.

W piątek w Lublinie rozpoczęły się prace związane z montażem Masztu Niepodległości. Konstrukcja ma mieć wysokość 35 metrów i będzie upamiętniać przypadającą na ten rok 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na jej szczycie zawiśnie mającą 50 metrów kwadratowych biało-czerwona flaga. Od samego rana ekipa montuje dostarczone z Puław elementy. Wykorzystywane są do tego dwa potężne dźwigi.

Widoczna jest już cała podstawa masztu. Do zamontowania pozostała jeszcze właściwa konstrukcja, która będzie górować nad miastem. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, maszt będzie gotowy już w niedzielę, ewentualnie w najbliższy poniedziałek. Z kolei uroczyste poświęcenie odbędzie się 11 listopada, w dzień obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Maszt ma odzwierciedlać wielokulturowość Lublina. Miejsce również zostało wybrane nieprzypadkowo, rondo im. Romana Dmowskiego łączy bowiem ważne miejsca i arterie Lublina. W pobliżu znajduje się prawosławna cerkiew, kirkut czy też Kaplica Trójcy Świętej. Pomysł budowy masztu zrodził się kilka lat temu w Fundacji Niepodległości. Inwestycję sfinansowały trzy największe spółki w regionie: PGE Dystrybucja, Zakłady Azotowe Puławy oraz kopalnia węgla w Bogdance. Całość kosztować będzie ponad 670 tys. złotych.

(fot. lublin112)

34 komentarze

  1. A zasłoni taki piękny widok na wzgórze zamkowe i po co ta wątpliwa pamiątka ……….

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!