Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Rekonstrukcja historyczna w związku z 100. rocznicą Odzyskania Niepodległości

Dzisiaj na ulicach Lublina odbędzie się rekonstrukcja historyczna w związku z 100. rocznicą Odzyskania Niepodległości. Na niektórych ulicach pojawią się utrudnienia w ruchu.

W niedzielę w ramach projektu „Lublin – Wschód Niepodległej” odbędzie się inscenizacja historyczna przemówienia Ignacego Daszyńskiego z 7 listopada 1918 roku o utworzeniu Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. Jednym z elementów inscenizacji będzie przemówienie aktora wcielającego się w postać Daszyńskiego z balkonu Pałacu Lubomirskich, obecnie siedziby Wydziału Politologii UMCS. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Lubelskie w Lublinie.

Patrole wojskowe piesze (ok. 30 osób) i konne (6 koni) w umundurowaniu z tamtej epoki będą poruszały się w okolicach Starego Miasta: od Zamku Lubelskiego, ul. Zamkowa, Grodzka, Rynek, Bramowa, Jezuicka, Olejna, Złota, Ku Farze, pl. Ku Farze, Plac Łokietka, ul. Krakowskie Przedmieście, Przechodnia, Kozia, Wróblewskiego, Staszica do Zielonej, ul. Zielona, Plac Litewski przy budynku UMSC.

Rekonstrukcja przysięgi żołnierzy polskich na wierność Radzie Regencyjnej odbędzie się o godz. 12.00 na Palcu Łokietka. Warty historyczne wystawione będą przed Ratuszem, Trybunałem Koronnym i Zamkiem Lubelskim.

(fot. UM Lublin)

Komentarze wyłączone