Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przewoził kakao z Niemiec na Białoruś. Miał w ciężarówce nielegalny wyłącznik tachografu (zdjęcia)

Kolejny przykład nieuczciwej konkurencji w transporcie drogowym ujawnili inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie. W pojeździe transportującym kakao z Niemiec na Białoruś ujawniono nielegalny wyłącznik tachografu.

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, na drodze krajowej nr 68 w okolicach Koroszczyna w powiecie bialskim, zatrzymali zarejestrowany w Białymstoku ciągnik siodłowy z naczepą, który przewoził z Niemiec na Białoruś 21 ton kakao. Pojazd był prowadzony przez obywatela Białorusi.

Wstępna kontrola tachografu (urządzenia dokumentującego czas pracy kierowców) wykonana przez funkcjonariuszy, wykazała, że tachograf nie działał prawidłowo. Pojazd skierowano do najbliższego serwisu tachografów, gdzie dokonano szczegółowej kontroli: tachografu, nadajnika impulsów oraz okablowania. Przypuszczenia inspektorów potwierdziły się. Okazało się, że instalacja tachografu została mocno zmodyfikowana, a zainstalowany w skrzyni biegów czujnik ruchu został nielegalnie zmodyfikowany. W konsekwencji, gdy kierowca prowadził pojazd, jego tachograf mógł zapisywać, że odpoczywa.

Dla kontrolujących nie jest to nic nowego. Wyłącznik zdemontowano i przywrócono tachograf do stanu fabrycznego. Wobec przewoźnika zostało wszczęte postepowanie administracyjne zagrożona karą pieniężną w kwocie do 12 tysięcy złotych. Dodatkowo przewoźnik musiał pokryć koszty pracy serwisu.

Ujawnianie nieuczciwych praktyk w branży transportowej to jeden z priorytetów Inspekcji Transportu Drogowego. Podstawowym celem tych działań jest wzrost bezpieczeństwa na drogach, ale równie istotna jest także ochrona innych przewoźników przed nieuczciwą konkurencją.

 

Przewoził kakao z Niemiec na Białoruś. Miał w ciężarówce nielegalny wyłącznik tachografu (zdjęcia)

fot. WITD

6 komentarzy

  1. a handel kwitnie a embarga nie ma?

  2. Kto jest winien Kakao, Niemiec czy Białoruś ??

  3. Jakby był na numerach UA to na pewno by go nie sprawdzali

  4. Trzeźwiej myślący

    Mnie nie to dziwi, że przewoził kakao z Niemiec na Białoruś, ale to, że mają tam jeszcze socjalizm, a ciągle stać ich na kupno i picie kakao.
    tak, nie pomyliłem się: kupno, a nie otrzymane za darmo jak ich sąsiedzi samoloty i czołgi od Polski.
    O darmowym paliwie do nich tym razem nawet nie wspomnę.

Dodaj komentarz

Z kraju