Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Problem z kredytem na mieszkanie jak też długi po zmarłym członku rodziny. Czytelnicy pytają – adwokat odpowiada

Jak co tydzień, publikujemy cykl bezpłatnych porad prawnych, których za naszym pośrednictwem udziela jeden z lubelskich adwokatów. Dzisiaj przedstawiamy kolejną cześć odpowiedzi na przesłane pytania. Mamy nadzieję, że wyjaśnienie niektórych zawiłości prawnych, będzie przydatne nie tylko dla osób które zadały pytanie, lecz również dla innych, mających podobne problemy.


Potrzebuję uzyskać odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. Mianowicie mój brat zmarł na początku roku. Był po rozwodzie. Z tego związku miał syna. Po rozwodzie nabył na kredyt mieszkanie. Do kredytu jest dopisana siostra, ale nie widnieje w akcie notarialnym. Jak wspomniałem brat nie żyje, syn jest niepełnoletni. Minął okres 6 miesięcy i sprawy spadkowej nie było. Siostra dalej spłaca kredyt. Chciałbym wiedzieć czy siostra przez to że spłaca kredyt, nabywa jakieś prawa do mieszkania? Druga kwestia to jeżeli nie ma prawa do mieszkania czy musi spłacać ten kredyt jeżeli jest prawny spadkobierca, choć sprawy spadkowej nie było?

Zważając na to co wskazał Czytelnik, można założyć, że siostra była współkredytobiorcą albo żyrantką. Nie nabyła jednak żadnych praw do mieszkania – nie widnieje bowiem w akcie notarialnym. Jest jedynie stroną umowy kredytu, a konkretniej – dłużnikiem. Musi nadal spłacać kredyt. Zgodnie z przepisem art. 931 kodeksu cywilnego, w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Zgon nastąpił po rozwodzie, powołanym do spadku jest zatem dziecko. Brak oświadczenia spadkobiercy (w tym wypadku matki dziecka) w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia dziecka w terminie 6 miesięcy od dnia otwarcia spadku jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W takim przypadku spadkobierca będzie spłacał kredyt wyłącznie w ramach odziedziczonych aktywów masy spadkowej.

Moja cioteczna siostra zmarła we wrześniu b.r. w Szczecinie. Nie pozostawiła testamentu, zostały jednak długi w 3 bankach w łącznej kwocie ok. 70 tys. Jej syn i dorosłe wnuczki zaraz po śmierci odrzucili spadek notarialnie. Ja i mój brat obawiamy się, że w przyszłości wierzyciele odnajdą nas i będziemy spłacać owe zadłużenie. Mój brat nie ma dzieci, ja zaś mam 4 dzieci i 3 wnuków. Czy musimy w ustawowym terminie wnieść sprawę do sądu? Czy te osoby,które nie mają nieletnich dzieci mogą to uczynić u notariusza,a reszta rodziny w sądzie? Mieszkamy w różnych regionach kraju-czy można zwrócić się do sądu zgodnie z miejscem zamieszkania? Czy musi być to jeden wniosek wszystkich członków mojej rodziny?

Jeśli jest Pani przekonana, że spadkobiercy z wcześniejszych grup odrzucili spadek, należy zrobić to samo. Zgodnie z przepisem 1015 kodeksu cywilnego, oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. W tym wypadku będzie to dzień, w którym Czytelniczka oraz jej brat dowiedzieli się, że mogą odziedziczyć długi. Aby złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku nie trzeba koniecznie „wnosić sprawy do sądu”. Oświadczenie o odrzuceniu spadku może być złożone przed notariuszem lub w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie. Notariusz lub sąd prześle niezwłocznie oświadczenie, wraz z załącznikami, do sądu spadku. Oświadczenie to może być również złożone w sądzie spadku w toku postępowania o stwierdzenie praw do spadku. UWAGA! Czytelniczka wskazała, że ma dzieci i wnuki. W takiej sytuacji trzeba pamiętać o tym by zabezpieczyć je przed konsekwencjami odrzucenia spadku. Spadek odrzucony przypada bowiem dalszym zstępnym. Jeśli ten, któremu przypada spadek jest małoletni (np. wnuki), konieczne będzie złożenie do sądu rodzinnego wniosku o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu dziecka.

Bezpłatnych porad prawnych dla czytelników portalu lublin112.pl udziela adwokat Łukasz Lecyk z Kancelarii Adwokackiej mieszczącej się przy ul. Czechowskiej 4/321 w Lublinie – http://www.adwokat-lecyk.pl/

Cały czas czekamy także na kolejne pytania do adwokata dotyczące prawa karnego, cywilnego z wyłączeniem ubezpieczeń społecznych oraz rodzinnego. Korespondencję w tej sprawie prosimy kierować na nasz adres mailowy: [email protected]

(grafika – lublin112)
2017-10-29 19:30:57

Komentarze wyłączone

Z kraju