Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Prawo jazdy pokażesz w telefonie. Ważna zmiana już za trzy miesiące

Wkrótce nie trzeba będzie mieć dokumentu prawa jazdy przy sobie. Zastąpi je cyfrowe rozwiązanie, a gwarancją bezpieczeństwa ma być profil zaufany, dzięki któremu uruchomimy wirtualny portfel z najważniejszymi dokumentami.

Już za 3 miesiące, a dokładnie od 5 grudnia kierujący pojazdem nie będą musieli wozić ze sobą drukowanego prawa jazdy, ponieważ będą mieli je w swoim telefonie. Dziś minister cyfryzacji Marek Zagórski podpisał potrzebne dokumenty, dzięki czemu stanie się to możliwe. Nadchodzące zmiany są efektem tzw. pakietu deregulacyjnego. Chodzi tutaj o ustawę z 14 sierpnia 2020 r. gdzie zapisano, że trzy miesiące po złożeniu podpisu przez ministra cyfryzacji zniknie obowiązek wożenia prawa jazdy. Pakiet to wspólna inicjatywa ministerstwa cyfryzacji i resortu infrastruktury.

Już niebawem kierujący pojazdami wszystkie potrzebne dokumenty będą mieli w swoich telefonach i przeznaczonej do tego aplikacji mObywatel. Taką aplikacje można pobrać już dziś. Kierowcy znajda tam m.in. zakładkę mPojazd, czyli odzwierciedlenie dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

Z takiej aplikacji będzie mógł korzystać każdy, kto zarejestrowany jest w Centralnej Ewidencji Pojazdów. mPojazd będzie przechowywał dane na temat marki i modelu samochodu, roku produkcji, numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz terminu badania technicznego. Dodatkowo kierowca będzie mógł bez problemu sprawdzić liczbę posiadanych punktów karnych. Ci którzy nie pamiętają o terminie swojego ubezpieczenia lub przeglądu mogą liczyć na komunikat z przypomnieniem na 30 dni przed dniem wygaśnięcia.

 

 

Poza danymi pojazdu znajdziemy tam zakładkę mTożsamość czyli nasz wirtualny dowód osobisty. Jak informuje minister Marek Zagórski mObywatel będzie tzw. wirtualnym portfelem na najważniejsze dokumenty, do którego dodawać będziemy coraz nowsze elementy.

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarancją jest profil zaufany, który będzie niezbędny, aby ją uruchomić. Aplikacje pobierzemy ze sklepu Google Play oraz AppStore.

(fot. MC)

12 komentarzy

 1. Ale się dzieje

  • A co z innymi udogodnieniami
   Miała być możliwość pozostawienia tablic z innego powiatu oraz likwidacja karty pojazdu i jeszcze coś tam – co z tym?

 2. Patrząc jak się kierowcy poruszają odnoszę wrażenie że część to nawet na kursie nie była a co dopiero być w posiadaniu PJ!

 3. no to część obywateli będzie wykluczonych z tego przywileju…po prostu nie mają smatrfona ani profilu zaufanego…

 4. Jeszcze trochę to bez telefony nie będzie wolno nam wyjść z domu.

  • socjalistyczne rządy tak działają podobnie jest w komunistycznych chinach – tam już obywateli mają w systemie i wiedza kto kiedy i gdzie sr.a.
   u nas niewolnicy Polacy cieszą się z tych możliwości nie wiedząc, że tym samym sznur na szyję sobie plotą i budują to własne socjalistyczne niewolnictwo przy wydatnym udziale rządzącej obecnie opcji.

 5. czyli jak zatrzymaja prawo jazdy to zabiata telefon?

 6. Po co telefon, zaszczepią wszystkich na covid 19,i wszystko będą mieli jak na tacy podane.

 7. i doręczenia sądowe przez profil też przyjdą 😀

 8. przez 15 lat nie można było nic zrobić przez internet, nigdzie „pracownicy” nie potrafili ogarnąć systemów, nagle wszedł jegomość koronoświrus, i w 2 dni nagle wszystko mogło być załatwione zdalnie, to nie wiem czy jak zwykle z nas robią głupców, czy sami nimi są?? teraz nawet ginekolog przez telefon robi badania, kaszpirowski leczył z TV to się śmiali wszyscy, teraz lekarze leczą przez telefon i każdy zadowolony

 9. Coraz mocniej przywiązują nas do smartfonów. Zobaczymy co „dobrego” z tego wyjdzie

 10. A fajne gierki bedom?

Wiadomości z info112