690 680 960

Posłanka apeluje o zakończenie sporu w sprawie górek czechowskich. „Chciałabym być głosem rozsądku”

Monika Pawłowska zaapelowała do lokalnych polityków, by nie wykorzystywali sprawy górek czechowskich w celach politycznych, a tym samym, nie robili na złość mieszkańcom. Zapowiedziała, że postara się, aby tematem zajął się lubelski zespół parlamentarny.

W poniedziałek posłanka Porozumienia Jarosława Gowina Monika Pawłowska zorganizowała konferencję na temat górek czechowskich. Dokładnie chodziło o spór w sprawie planowanych na części terenu dawnego poligonu wojskowego bloków, które chce zbudować lubelska spółka TBV. Plany wskazują, że zabudowane ma zostać 30 ha górek, w zamian za co inwestor stworzy na pozostałych 75 ha park, który przekaże miastu. Sprzeciwia się temu cześć mieszkańców oraz aktywiści.

Monika Pawłowska wyjaśniała, że spór ten jest niepotrzebny, a także szkodliwy dla mieszkańców i samorządu. Podkreśliła również, że w sprawie górek pojawia się bardzo dużo kłamstw i manipulacji, co więcej, doszło do politycznych sporów i prób wykorzystywania tego tematu dla celów stricte osobistych. Dlatego też zaapelowała do lokalnych polityków, by nie wykorzystywali sprawy górek czechowskich w celach politycznych, a tym samym, nie robili na złość mieszkańcom.

Posłanka przekazała również swoje stanowisko w tej sprawie. Jak tłumaczyła, cały ten teren powinien być dostępny dla wszystkich mieszkańców. Do tego dochodzi jego zagospodarowanie w taki sposób, aby przyciągał ludzi. Zwłaszcza, że miasto obecnie stoi przed okazją otrzymania za symboliczną złotówkę 75 ha naturalistycznego parku, za którego wykonanie zapłaci inwestor.

– Czy to nie jest korzystne dla miasta? Nielogiczne są dla mnie wszelkie próby blokowania tej inwestycji. Chciałabym być głosem rozsądku w tej sprawie i postaram się w najbliższym czasie podjąć wszelkie kroki, aby o tym dyskutować ale bez użycia populistycznych haseł i politycznych emocji. To należy się mieszkańcom Lublina – wyjaśnia Monika Pawłowska.

Jednocześnie posłanka zapowiedziała, że postara się, aby sprawą górek czechowskich zajął się lubelski zespół parlamentarny, w celu wypracowania wspólnego stanowiska. To z kolei powinno też sprawić, że zakończą się polityczne spory na ten temat. Monika Pawłowska przypomniała również, że Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok stwierdzając, iż interes społeczny nie jest sprzeczny z interesem przedsiębiorcy.

Słowa posłanki, a zwłaszcza opowiedzenie się za planami developera, wzburzyło przedstawicielkę Inicjatywy „Górki Czechowskie Wietrznie Zielone”, która zarzuciła Monice Pawłowskiej kłamstwa i chęć politycznego lansu. Poszło o słowa, w których posłanka wskazała, iż w sprawie górek odbyła spotkania z wszystkimi stronami konfliktu. Tymczasem aktywistka zapewniła, że z żadną z osób, ze strony obrońców górek, rozmów nie było. Zarzuciła jej również stawanie po stanie developera, a nie mieszkańców. Posłanka zapowiedziała, że w najbliższych dniach ogłosi kolejne kroki w sprawie górek czechowskich.

(fot. Monika Pawłowska)

31 komentarzy

 1. A po co jakiś parlamentarny zespół ma zajmować się sprawą górek? Dwa lata temu było ogólnospołeczne referendum i wyniki byly jasne – 70% głosujących mieszkańców wyraziło sprzeciw wobec zabudowywania górek przez developera. Referendum może i bez wysokiej frekwencji, a później kompletnie olane przez ratusz, ale chyba więcej decydowania być nie powinno. Jest właściciel ziemi, jest społeczeństwo, a miasto już skompromitowało się w tej kwestii od samego początku i sprzedania działki za bezcen.

  • w referndum było za mało głosów żeby uznać je za ważne
   jakby pytać ludzi o zdanie to nic by w pl nie wybudował

 2. Chyba wybory za pasem bo trzeba się ujawnić w dzialalnosci politycznej. Nawet nie slyszalem o tej pani a tu proszę nagle jakiś polityk bedzie zajmowal sie naszymi gorkami.

 3. Pani chorągiewka polityczna znów w akcji. Ciekawe gdzie trafi jak PiS przegra wybory. Ma jeszcze kilka opcji.

 4. Znaczy się deweloper „uderzył” wyżej…

  • Czy to znaczy, że „uderzył” ją w górną półkę ? Jak tak to musiało jej posmakować.

 5. Pewnie ma obiecany apartament, w jednym z tych bloków, które ma wybudować developer.

 6. Poparcie dla pana Prezydenta krzysztofa z za rozwój lublina

  Naprawdę czego to ludzie chcą pan prezydent lublina postawił na rozwój lublina za żadnego prezydenta takiego rozwoju nie było porobil nowe szosy i pelne infrastruktury odsłonił lublin na nowoczesność zrobił stadion dworzec saski itp w dodatku pozbylismy sie tych chaszczy na górkach i kleszczy chcę zrobić poprostu ład w tym Lublinie jeszcze podpisał konkretno umowę z deweloperem ze miasto ma z tego korzyść przeszlo 75ha czyli 750000m2 na lublin przeszło darowizno. Czyli lublin jest kilkaset mln do przodu czego wy ludzie chcecie jeszcze takiego prezydenta jak w lublinie nie było co zrobił dla lublina ukłon panie Prezydencie Krzysztofie i tak trzymać

  • Tere fere qq .gdyby nie kasa to nic by pan prezydent nie zrobił. a te peany na „rzecz” obecnie panującego prezydenta to gdzie indziej piej .zabudowa górek spowoduje i tak już postępujące ocieplenie klimatu UDOWODNIONO ŻE TERENY ZIELONE W ZNACZNYM STOPNIU OBNIŻAJĄ TEMPERATURĘ W MIASTACH , NAWET O POŁOWĘ .

   • gdyby nie kasa to pis by 500+ nie dał i nic by nie zrobił
    a sory rozpiprzyli by wszystko co sie da

   • Do popa za duzo naoglodales sie telewizji na temat globalnego ocieplenia klimatu i tej małej dziewczynki thunberg czy jakiej tam u nas chcą wzystko zamykać kopalnie elektrownie itp a w innych krajach unijnych sie otwiera i stawia sie na rozwój kraju zebys taki jak ty pracował za granicą a nie za miskę ryżu jak ja widzę nie masz logiki w glowie i rozumu

 7. „Klasa” polityczna. Sprzedajne ….. i …….. .

 8. obok DSK jest teren za darmo przekazany dla kupców przez miasto aby wybudowali tam BAZAR. I co teren łynęli i pewnie apartamentowce wybudują jak cena jeszcze podrośnie.

 9. obrońcy chaszczy i śmietników sie odezwali

 10. ktoś się nieźle obłowić chce na tym przekształceniu. pewnie pare mieszkań popłynie za załatwienie sprawy z kożyścią dla dewelopera a ze strata dla miasta.tak duszno w mieście. korytarze oddychające miasta zabudowane. masakra jakaś. mieszkańcy mówią dość nieuczciwości i przekrętom. jak kupili pod rozrywkę to niech tak zostanie.pomysl jest taki żeby wszystko odsprzedali miastu za symboliczną złotówkę.

  • Są odpowiednie strony poświęcone górkom, wystarczy poczytać, wnioski takie jak zawsze – dymanie Polaków po raz n-ty. Będzie jak w Krakowie – smog wawelski 🙂
   Świeżego powietrza życzę.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Ludowy „U Cioci Pauliny”
Święto Kwitnącej Lipy
Bukowskie Jagodzianki. Gwiazdą wieczoru będą Pogwizdani
Dni Konstantynowa. Gwiazdą wieczoru będzie MiłyPan.
Święto Róż w Końskowoli