Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Piątek kolejnym dniem z silnymi burzami. Miejscami możliwe podtopienia

W piątek nadal będą nam towarzyszyły w regionie burze. Podstawowym zagrożeniem będą w dalszym ciągu obfite opady deszczu do 30-70 mm, które miejscami spowodują podtopienia.

W piątek sytuacja synoptyczna nie ulegnie większej zmianie. Dalej różnica ciśnienia w naszej części Europy będzie niewielka. Od centrum na wschód wędrować ma powoli pofalowany front atmosferyczny. Poprzedzony linią zbieżności wiatru. Tylko wschód kraju będzie jeszcze w masie zwrotnikowej. Przeważający obszar kraju znajdzie się w chłodniejszej masie polarno morskiej. W naszej części Polski występują sprzyjające warunki do rozwoju burz. Temperatura wyniesie od 27°C do 29°C.

W nocy z czwartku na piątek szczególnie aktywne burze przechodziły przez Roztocze. Nad ranem komórki burzowe rozwinęły się w centralnej części regionu. Podczas burz głównym zagrożeniem okazały się intensywne opady i duża liczba wyładowań atmosferycznych. Z uwagi na uniesiony tryb konwekcji ograniczone było ryzyko ze strony opadów większego gradu i silniejszego wiatru, ale lokalnie mogło powiać w burzach do 70 km/h.

Po godzinie 7 szczególnie aktywne burze są obserwowane w powiecie ryckim, lubartowskim i parczewskim. Strefa burz przemieszcza się umiarkowanie szybko z południowego-wschodu na północny-wschód i wykazuje dużą aktywność elektryczną. Z uwagi na dużą wodność atmosfery lokalnie możliwe są podtopienia.

Dziś w regionie należy spodziewać się dalszej intensyfikacji zjawisk pochodzenia konwekcyjnego. Rozwój burz następować ma na przedpolu frontu pofalowanego, w zwrotnikowej masie powietrza.

Podstawowym zagrożeniem będą w dalszym ciągu obfite opady do 30-70 mm, które miejscami spowodują podtopienia. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka burz, prowadząc do większych zalań, a nawet miejscowy powodzi błyskawicznych. Podczas burz powieje wiatr do 90 km/h i wystąpią opady gradu.

Szczyt aktywności burzowej przypadnie na drugą część dnia. Wiele jednak wskazuje, że warunki do rozwoju lokalnych burz będą przez całą noc z piątku na sobotę. Jednak największa aktywność burzowa jest spodziewana w pierwszej części nocy. Podstawowym zagrożeniem po zachodzie słońca będą liczne wyładowania atmosferyczne i intensywne opady prowadzące do lokalnych podtopień.

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz o znacznym natężeniu ocenia się na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

14 komentarzy

 1. Co mi tam jakieś burze mogą zrobić…
  W oknie postawię jakiś obrazek świętego przed nim dwie świece (poświęcone) i mogą mi nagrzmieć… 😆
  A nawet jakbym sie topił… to od czego straż… niech mnie ratujom… należy i sie…

 2. Wczoraj też straszyliście superburzami i co? I były ale „delkatne”

  • Widzimy kolejny komentarz nie podparty faktami. Zalane mieszkania i zerwane dachy na Powiślu, lokalne zalania i podtopienia. Trzeba było również ewakuować harcerzy. Ehhhh po co pisać bez sprawdzenia?

   • Babcia emerytka

    No i majom to o co sie modliły, deszcze zamiast suszy, a burze w gratisie

   • Lubelski Rolnik

    Użytkownikowi, który się podpisał jako „Ktoś” chodziło o jego miejsce zamieszkania, jakim zapewnie jest centrum Lubelszczyzny, a nie Powiśle. Zgodzę się z jego wypowiedzią bo u mnie wczoraj również lekko popadało, a nad ranem w centrum województwa Lubelskiego nie było żadnych opadów, więc nie piszcie głupot.

    • Po raz kolejny napiszemy to samo, co piszemy od lat. Burze to zjawiska lokalne, a nie globalne. Po drugie w jednym miejscu może dojść do powodzi błyskawicznej w ciągu tygodnia dwa razy, a kilometr dalej deszcz może nie spaść przez miesiąc. Trzeba być kompletnym ignorantem, aby pisać o tym, że piszemy o głupotach. To, że u Pana nie było burzy, czy nie padało nie oznacza, że nie było tych zjawisk wcale w całym regionie. Może trzeba dla Szanownych Czytelników, mających problemy z oceną zjawisk burzowych zorganizować jakiś wykład online informacyjny, jak dochodzi do powstawania burz, gdzie one się pojawiają i dlaczego ciągle ktoś pisze w komentarzach bzdurne wpisy w stylu „piszecie głupoty, bo u mnie burz nie było”… Naprawdę zanim doda się taki komentarz warto skorzystać z dostępnych dla każdego narzędzi pogodowych, aby swoje rewelacje w komentarzach zrewidować :).
     Mapa burz i wyładowań –

 3. Wszędzie dookoła pada a u mnie sucho jakby ktoś doope wypiął.

 4. Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

  Dopiero co żem se wróżyła u Cyganki przed „Novą”… pwiedziała, że dziś najwieksza burza jaka może dla mnie zaistnieć to w domu, jak sie chłop dowie skąd wracam. 😆

 5. Lubelski Rolnik

  Chodziło mi głównie o to, że wiadomość do użytkownika „Ktoś” jest zwyczajnie nie na temat. Gościu mówi o centrum Lubelszczyzny, a wy mówicie o Powiślu. W centrum Lubelszczyzny nikogo nie ewakuowano więc o co wam chodzi?

  • Prognozy nie są dla centrum woj. lubelskiego, a dla całego regionu. Skąd Pan wie, że nie ewakuowano?

   • Lubelski Rolnik

    Bo gdyby ewakuowano kogoś po wystąpieniu opadów, to Szanowana Redakcja napisałaby tu o tym ?
    No przecież Lublin112 to podstawowe źródło informacji na temat województwa Lubelskiego, więc o czym my tu mówimy 😛

   • Lubelski Rolnik

    Hah, tak myślałem że was tym zgasze :p
    Powodzenia życzę! ?

 6. Betonową pustynie lubelską burze omijają

 7. Burza mocna już produkowana przez samolociki latające nad Lublinem i okolicami, tylko popatrzcie w gore jak się robi coraz bielej aż ciemno i burza

Z kraju