-Otruli mi psa! Niebezpieczne opryski na terenie Lublina?

Od kilkunastu dni na terenie Lublina trwają opryski terenów zielonych, które mają zwalczyć chwasty. Mieszkańcy skarżą się, że są one niebezpieczne dla zwierząt oraz ludzi.

W Lublinie trwają opryski trawników, mające na celu usunięcie z nich chwastów dwuliściennych. Jednak jak twierdzą nasi czytelnicy, mają oni poważne obawy co do bezpieczeństwa zwierząt oraz dzieci w miejscach, gdzie ich dokonano.

– Nigdzie na ma żadnych informacji na ten temat. Przecież to środki chemiczne, które mogą być niebezpieczne. Na własne oczy widziałem, jak najpierw intensywnie pryskali trawniki, a zaledwie kilkanaście minut później pojawiła się na trawniku gromadka małych kilkuletnich dzieci, które chciały tam rozkładać kocyk – tłumaczy pan Michał.

– Rano na Czubach opryskali trawę jakimś środkiem, a gdy wyszedłem z psem na spacer, ten po chwili zaczął się dziwnie zachowywać, teraz cały czas wymiotuje, obawiamy się, żeby nie doszło do najgorszego i nie zdechł – zadzwonił do nas kolejny czytelnik.

Podobnych zgłoszeń dostaliśmy wiele, tak o chorych zwierzętach domowych jak i o dzieciach, dla których opryskiwany teren często służy do zabawy. – Administracja na pewno wiedziała, że coś takiego będzie miało miejsce, dlaczego nikt nie wywiesił żadnego ogłoszenia – mówi pani Joanna z dzielnicy Czuby. Z kolei w ubiegłym tygodniu jeden z mieszkańców dzielnicy LSM zaalarmował nas, że z powodu owych oprysków jego pies zdechł. Zastanawia się on nawet, czy nie wytoczyć miastu procesu, ponieważ nikt z mieszkańców osiedla nie został o opryskach powiadomiony.

Jak ustaliliśmy, te są wykonywane na zlecenie urzędu miasta. – Opryski nie powinny być niebezpieczne dla zwierząt ani też ludzi – tłumaczył nam pracownik firmy, która je wykonuje. Jednak nie potrafił on odpowiedzieć na pytanie, jaki środek jest do nich używany. Choć obiecał ustalić nazwę środka, nie odbierał już więcej telefonów. Tymczasem jak ustaliliśmy, jest to najprawdopodobniej Randap. Jest on dopuszczony do używania w mieście, jednak nie jest aż tak do końca bezpieczny, jak niektórzy zapewniają. Może wywołać biegunkę, wymioty albo powstanie wysypki na skórze. Wszystko gdy zbyt wcześnie ma się kontakt z opryskaną nim np. trawą. Dlaczego więc nie ostrzega się mieszkańców przed wykonywaniem oprysków – Bo nie ma takiego obowiązku – usłyszeliśmy. Państwowy Zakład Higieny potwierdza, że Randap, nie ma właściwości trujących.

Tłumaczono nam, że jeżeli pracownicy używają go zgodnie instrukcją na opakowaniu, to nie zagraża on ludziom, zwierzętom ani też owadom. Skoro producent informuje, że to środek bezpieczny, to nie ma potrzeby ostrzegania mieszkańców, gdyż żadne zagrożenie nie istnieje. Innego zdania są zaś lekarze weterynarii. – W ubiegłym roku mieliśmy sporo przypadków, kiedy zgłaszali się do nas osoby z psami, które miały problemy żołądkowe. Najgorszy jest okres od wykonania oprysku do czasu, gdy preparat wchłonie się w ziemię. Szczególnie dotyczy to psów małych bądź też wrażliwych ras – mówi pani Agnieszka z lecznicy przy ul. Tumidajskiego.

– Zastanawia mnie teraz, kto zapłaci za leczenie mojego boksera? – dodaje pani Magda, której pies także się zatruł. -Sami pracownicy którzy wykonywali opryski ostrzegli mnie, żebym zabrała psa, gdyż może się zatruć, jednak było już za późno. Na lekarzy i leki wydałam już ponad 500 złotych, wiec dlaczego twierdzą że preparat ten jest bezpieczny?- kończy pani Magda.

2015-05-30 19:46:34
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

42 komentarze

 1. Poprawcie nagłówek „chwaty”

 2. Wytoczyć proces miastu !!! Trują nas już z każdej strony.

  • Wytocz, wytocz. Tylko najpierw udowodnij, że pies zatruł się właśnie środkiem ochrony roślin. Na proces stać, a na badanie toksykologiczne już nie? Bez dowodów to sobie możesz procesy wytaczać.

 3. Wczoraj na LSM w parku ,to jest substancja która wypala zielsko psa tez moze pewnie

 4. to nie randap., bo on zabija wszystko, co zielone, ale to na marginesie
  każdy środek chwastobójczy ma czachę na opakowaniu, co oznacza, że jest niebezpieczny dla ludzi i zwierząt
  oprysk nalezy wykonywac w ubraniu ochronnym, rękawicach i maseczce na drogi oddechowe
  jeśli ktoś dotknie jeszcze mokrej trawy, jest tak samo narażony na działanie środka, jak osoba opryskująca
  czy to zwierzę, czy człowiek, może dostać wysypki i zatrucia ogólnoustrojowego
  produkt jest drażniący, niebezpieczny dla oczu i dla organizmów wodnych
  administracja danego terenu bezwzględnie powinna poinformować użytkowników terenów zielonych o zamiarze oprysku z podaniem dokładnego czasu oprysku i nazwy środka chemicznego, który będzie użyty
  ale administracja co? ma nas w czterech literach i nasze zwierzaki też, nie wspominając o dzieciakach

  • Pytałam kobiety która pryskała chwasty mówiła ze to randap ,było to wczoraj w parku lsm

   • Jakby to był randap to nic z tego trawnika by nie zostało. Randap to środek ,którego czynnym składnikiem jest glifosat, roślina to wchłania i od korzenia po czubek zdycha po dobie.

  • Masz racje Randap zabija wszystko łącznie z trawą.Jak już to mogli pryskać czymś w rodzaju Mniszka który eliminuje tylko chwasty dwuliścienne.

 5. jeśli jest pryskanie to chyba nikt normalny świadomie nie wyprowadza w tym czasie swojego pieska w to miejsce. Taka chemia działa max kilka godzin.. no ale chyba pies to nie krowa i tej trawy nie je. Pryskanie w zabudowanym terenie na pewno jest wykonane profesjonalnie, bo tak na prawdę żeby zakupić jakikolwiek mocniejszy oprysk trzeba mieć uprawnienia i być po szkoleniach itp… Pryskanie od komarów na ogół zaczyna się od 23.00. A jeśli komuś przeszkadza to może pora przeprowadzić się tam gdzie chwasty czy komary to norma do której po prostu trzeba przywyknąć…

  • drogi Panie, po pierwsze o opryskach nikt nie informuje, po drugie to nie są opryski na komary tylko na chwasty, po trzecie jeśli Pan nie wie to psy wyjadają niektóre źdźbła trawy bo jest im to potrzebne, więc jeżeli nie wie Pan co pisze to proszę się powstrzymać …

 6. Randap bezpieczny.. Dobre sobie, to jeden z najlepszych i najsilniejszych środków.. W niektórych krajach zakazany ze względu na swoją szkodliwość.. Oprysku dokonuje się w maskach i pełnym ubraniu. Jest silnie toksyczny i w zasadzie szkodzi wszystkiemu. Nie mniej to raczej nie to, bo randap wypala też trawniki.

  • Oni mieli to w pojemnikach plastikowych byli tylko w rękawiczkach chlapali chwasty pędzlem było to około 10 osób w kamizelkach około godziny 15 ,pani sama mi mówiła ze randap i nie wie czy bezpieczne ? A ludzie z psami tam chodzili nikt nie pytał co robią a pies trawy jesc nie modi jak to pies nosem wszędzie wacha oblize i sprawa załatwiona!!!!
   Piszecie ze nie randap ???? Ja tam byłam i pytałam randap

  • Szkodliwy to on jest ale jak się go używa do desykacji zbóż, a potem to zboże zjada. Niestety rolnicy idą na łatwiznę i dalej opryskują nim zboża, a potem my to jemy.

   • ole- piszesz o czymś o czym nie masz zielonego pojęcia . Wyczytasz coś w internecie a nie rozumiesz o co biega , a przedstawiasz opinie, ucz się gimbazo bo nic z ciebie nie wyrośnie. Ten środek jest dolistnym herbicydem o działaniu układowym, i nigdzie indziej nie ma zastosowania.

    • Znawca Rzeczy – ależ intelektem błysną. Ole dobrze napisał, tylko ty pojąć tego nie możesz, bo jeszcze dobrze googli nie przestudiowałeś. Właśnie wypowiedziałeś się o czymś, na czym się kompletnie nie znasz i nie ogarniasz. Stosowanie Randapu do desykacji zbóż jest niedozwolone, bo ten środek nie jest do tego przeznaczony, co nie oznacza że się tego nie praktykuje. Sam tego nie pochwalam, ale wiem że inni używają go do tego celu. Jeśli ktoś uważa, że ten środek jest śmiertelny dla ludzi, lub zwierząt, jak się nim pochlapiesz, lub dotkniesz to ja już dawno powinienem nie żyć. Ale jak go np. pies zje z trawą, to różnie może być.

   • Jak by pryskali Randapem to by i zboża nie było.Wpisz w neta Randap i się dowiesz.

    • A wiesz co to jest desykacja i kiedy się ją robi? Tak „randapem” można to robić, choć jest zabronione.

 7. Rad czytaj ze zrozumieniem, swiadomie nikt nie wyprowadzi ale nieswiadomie i owszem , mieszkam przy wawozie i nie ma zadnych informacji o opryskiwaniu!!! Zaczepilem pracownika ktory powiedzial, ze to Randap, popryskali trawniki i w 5 minut pojechali dalej, a za chwile w tych miejscach bawily sie dzieciaki czy tez psy i tu jest problem.

 8. Randap na zboże…? Tym nie pryska się zbóż, bo je wypala.

 9. „Jedna baba, drugiej babie wsadziła do d…… grabie” – chciało by się zaśpiewać. Tak rodzą się plotki a na poważnie. Poziom wiedzy o środkach ochrony roślin i chwastobójczych w społeczeństwie jest porażający. Randap pali wszystko. więc śmiem twierdzić, że użyto innego środka do zwalczenia chwastów dwuliściennych. W celu informacji- trawy są roślinami jednoliściennymi. Jeżeli za kilka dni, w miejscach oprysku wszystkie rośliny ulegną spaleniu- możliwe, że użyto wymienionego środka. O wiele bardziej martwią mnie opryski roślin preparatami zabijającymi pszczoły niż srające psy na trawnikach. Ekolodzy z Bożej łaski. Macie dostęp do internetu to poczytajcie trochę. Każda substancja chemiczna może być niebezpieczna w zależności od dawki. Trawniki na LSM są trawnikami tylko z nazwy. Cieszę się, że w końcu ktoś się tym zainteresował i próbuje po latach zlikwidować te dzikie zachwaszczone tereny w naszym mieście- siedliska komarów, meszek, kleszczy i alergenów.

 10. Jak jest podejrzenie to do lekarza lub weterynarza. Najczęściej są poparzenia. Nie rozumiem ludzi co w smród wchodzą- zaraz po oprysku unosi się kilka godzin i powinien skutecznie odstraszać nawet gdy tabliczek nie ma.
  Trawnik mógł być chwastoksem opryskany choć może i środkami nie dostępnymi dla kowalskiego typu jak na podkłady kolejowe. choć wątpię, że tak silne środki były by potrzebne.
  Rundap i chwastoks to ta sama kategoria oprysków tyle że mają inny zasięg zwalczania gatunków chwastów. Nie są szkodliwe dla pszczół po oblocie, ludzi i zwierząt z zachowaniem bezpieczeństwa, w myśl jak powdychasz to nie umrzesz jak się napijesz to nic nie pomoże.
  Nie wyobrażam sobie, żeby chwasty zdominowały trawniki bo na pielenie ręczne nikogo nie stać. Jestem też za truciem komarów, kleszczy i im podobnych. Dzieci i psy na jednym trawniku też się wykluczają więc nie ściemniejcie o kocykach bo tyle co jest kup na trawnikach to się słabo robi. Jestem też za opodatkowaniem psów na cele sprzątania po nich tak przy okazji.

  • Tu jest mowa o parku czytaj !!!! Wąwozie !!! I dlaczego osoby pryskają w miałyby kłamać czym pryskają !
   I niby jak ludzie maja sie zorientować ze 1 minutę temu chlapali świństwem chwasty ???? Jasnowidztwo????

   • Byłaś tam, widziałaś jak pryskają, wdychałaś i jak widzę post to znaczy że żyjesz. więc o co „kaman”? Psy należy wyprowadzać w kagańcu i na smyczy. W przeciwnym razie jaką masz pewność, że nie zeżarł jakiegoś gówna i się nie zatruł? A może wątróbka z biedronki mu zaszkodziła? Ciekawe czy sprzątasz odchody po swoim pupilu i biegasz za nim po trawnikach, w co szczerze wątpię.

   • he he po 1 minucie śmierdzi, nie trzeba być jasnowidzem. park czy wąwóz też bywa użytkowany przez dzieci, właściwie to był kiedyś bo teraz dzieci zamiast się wybiegać siedzą przed kompem. psów teraz jak szarańczy jest, może nawet więcej niż dzieci.

 11. jak pryskają trawniki, to wielka afera, a jak opryskują nas całymi dniami z nieba, to nikt nie zaprotestuje

 12. Na kiego grzyba wychodził tam z psem skoro widział że były tam prowadzone opryski?
  Głupota ludzka nie zna granic i teraz się skarży.
  Żyje w kraju idiotów.

 13. Mój bokser również się zatrul w tamtym roku, a miał niecały rok i bardzo źle to znosił. W jednej z klinik na czubach lekarz potwierdził, że to wina opryskow bo mają mnóstwo przypadków zatrucia po spacerach po parlu JP II. piękna polityka miasta, nie ma co….

 14. Cytat:”Randap na zboże…? Tym nie pryska się zbóż, bo je wypala.”
  Pryska się.Mosanto specjalnie modyfikuje najróżniejsze rosliny by Randap nic im nie zrobił.To jest to najgorsze GMO.A ty później wpierdzielasz randap pod różnymi postaciami i raczycho.I do piachu.

  • Nie ma się co wysilać tłumacząc to zagadnienie wyrośniętej gimbazie. Szkoda czasu. Za to miło poczytać, że jednak są tutaj ludzie, którzy „są w temacie” np. (Januszek, Praktyk, ole).

 15. Widzę, że tutaj robi się z igły widły. Najpierw nanoszenie środka miało odbywać się poprzez punktowe smarowanie roślin (w tym wypadku mógł być to Randap). Zaraz potem ktoś inny mówi, że to był oprysk i pryskano wszystko jak leci (no to już Randap raczej nie był). Czekam na wersję, która przedstawi oprysk Randapem z samolotu, w postaci smugi kondensacyjnej. Niezły ubaw 🙂

  • nikomu nie dogodzi teraz. informację mogli by rozwiesić ale o ile nie rozwiesili ktoś mógł nie przeczytać. jak przeczytała to i tak pies musi kupę zrobić- gdzie?- na dworze, i już widzę człowieka z psem biegnącego na następne osiedle , żeby pies kupe zrobił. zapewne kagańca większość właścicieli też nie ma bo w ich mniemaniu pies łagodny. po oprysku tez łapy może sobie poparzyć teoretycznie. więc w czasie oprysku gdzie pies ma kupę zrobić?- na chodnik?- kto po piesku posprząta- NIKT więc lepiej, że nie informują wychodzi bo ludzie na chodnikach w kupach całych osiedli by grzęźli

 16. W ubiegłym roku mój pies okropnie się zatruł, wymiotował i wypróżniał się żywą krwią! Pani weterynarz powiedziała, że to mogło być zatrucie właśnie tego typu opryskiem, wiele pacjentów zgłaszało się wówczas z podobnymi objawami zatrucia… z psem było tak źle że myślałam, że zdechnie… to była masakra… ;( boję się o niego.. skoro teraz znów pryskają, czy ktoś może widział aby na czubach w wąwozach w okolicy ul. wyżynnej również teraz pryskali? jeżeli tak proszę o info ponieważ chciałabym w porę ustrzec się przed tego typu zatruciem!

 17. Dzisiaj wracając z psami widziałam jak opryskują , z samochodu i w maskach gazowych – czyli jednak nie jest to takie bezpieczne …

  • W maskach gazowych? No to ładnie. Teraz już się gaz do masek wpuszcza. Czy bezpieczne czy nie, taki jest obowiązek przy stosowaniu środków ochrony roślin.

  • Nie jest bezpieczne? Niesamowite! Komary mają chyba od tego zdychać, a nie zażywać kąpieli zdrowotnych!

 18. a co ja mam powiedzieć – żona chce krwi

 19. Po co w ogóle używać herbicydów na trawnikach miejskich? Koszenie trawników powinno wystarczyć. „Chwasty” w potocznym rozumieniu to rośliny potrzebne różnym mniejszym organizmom do rozwoju (każdego cieszą kolorowe motyle), ale dla statystycznego mieszczucha „bioróżnorodność” to wymysł „ekoterrorystów”, a ideałem dla ich oka są równiutkie, angielskie trawniczki (wszak każdy wychował się w pałacu królewskim). Zrozumiałabym zorganizowaną walkę z parzącym barszczem, ale z kwiatkami?

 20. Czytam i szlag mnie trafia na komentarz „pies trawy nie je”, „po co wyprowadzaja” . Niedouczeni ignoranci tak pies trawe je, a jak nie ma inf to ludzie wyprowadzaja i dzieci i psy. Ostrzeżenie powinno byc i nie ma glupiego tlumaczenia ze nie muszą bo nieszkodliwe KAZDY OPRYSK JEST SZKODLIWY bo to jest agresywna chemia!!! Ja za leczenie swojego psa w zwiazku z zatruciem opryskami na osiedlu zaplacilam ponad 1tys zl. Na szczęście pies przezyl,ale nie wszystkim sie to udalo. Rozpacz mojej starszej sasiadki, ktorej pies nie przeżył straszna bo to byl jedyny czlonek jej rodziny, ale tacy IGNORANCI nie zrozumieja takiej sytuacji.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8665zł -0.18%
  • GBP 5.0608zł -0.31%
  • EUR 4.5772zł -0.23%
  • CHF 4.2732zł 0.04%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach