Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Oszustwo na „pracownika banku”. 75-latka zostawiła pieniądze w reklamówce przed drzwiami

Niestety, pomimo licznych ostrzeżeń i apeli, oszuści wciąż znajdują nowe ofiary. Przekonała się o tym 75-letnia mieszkanka Białej Podlaskiej, która padła ofiarą oszustwa, tracąc 12 tysięcy złotych.

Przedwczoraj po południu policjanci z Białej Podlaskiej otrzymali zgłoszenie o zuchwałym oszustwie. Z relacji 75-latki wynika, że kilka dni temu skontaktowała się z nią nieznajoma kobieta, przedstawiając się jako pracownik banku. Oszustka przekonywała, że oszczędności seniorki są zagrożone z powodu działalności złodziei w okolicy. Zaleciła, aby w celu ich „zabezpieczenia”, pieniądze zostały włożone do reklamówki i pozostawione przed drzwiami mieszkania. Pokrzywdzona, działając zgodnie ze wskazówkami oszustki, wkrótce odkryła, że torba z jej oszczędnościami zniknęła. W trakcie całego zdarzenia, rzekoma pracownica banku utrzymywała kontakt telefoniczny z seniorką, odwodząc ją od zgłaszania sprawy policji.

Oszustwo to jest brutalnym przypomnieniem o potrzebie zachowania ostrożności w kontaktach z nieznajomymi. Oszuści są bardzo przebiegli i potrafią wykorzystać każdą okazję, by wyłudzić od nas pieniądze. Ważne jest, aby przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie telefonicznych lub internetowych instrukcji, zweryfikować tożsamość rozmówcy. Policja apeluje o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności. Przed przekazaniem jakichkolwiek wartości lub informacji osobom podającym się za pracowników instytucji, należy skontaktować się bezpośrednio z daną instytucją w celu potwierdzenia tożsamości dzwoniącego.

Dodatkowo, ważne jest, aby rozmawiać z osobami starszymi w naszym otoczeniu o potencjalnych zagrożeniach. Informowanie ich o metodach działania oszustów i zachęcanie do konsultacji z bliskimi w przypadku otrzymania podejrzanych propozycji, może uratować ich przed utratą majątku. Oszuści nie ustają w swoich próbach wyłudzenia pieniędzy, dlatego nasza czujność i wiedza na temat takich zagrożeń są najlepszą obroną przed stratami.

23 komentarze

 1. debli zm wschodniej prowincji przekroczył wszelkie granice

  • A na zachodzie pewnie nie ma takich akcji tępaku poczytaj więcej informacji.

  • Eee, przesadzasz… granicy z Białorusią nie dał rady przekroczyć, rzeki wezbrały, mokradeł przybyło, a i sam Wielki Płot małego Jarosława też sprawia pewne utrudnienia.

  • Olgierd Jedlina

   No tak, przekroczył. Zwłaszcza w takich komentarzach. Komentujący jest przekonany, że takie cuda dzieją się tylko na wschodzie. Jestem przekonany, że sam stamtąd pochodzi.

 2. 75-latka zostawiła pieniądze w reklamówce przed drzwiami – miała to i zostawiła…
  Ja np. nie mam. więc nie zostawię.
  Ale jakby kto miał nadmiar kasiorki to chętnie podam numer swojego konta.

 3. Szkoda komentować. Po ostatnich wyborach Polacy udowodnili że to takie cebulaki jak ta dziaderka. IQ68

  • Dlatego głosowali na peło.

  • ani socjolog, ani cebulaki.
   Starsi ludzie (i nie tylko) są podatni na takie oszustwa. Zawsze ktoś przygotowany do takiego przestępstwa będzie miał przewagę nad tą atakowaną osobą – bo jest przygotowany. I tak jest w każdej dziedzinie.

   Jakoś nie widać aby nagłaśniać takie przypadki, przeprowadzić akcję uświadamiania, zasad postępowania.

   Czy to tv czy ksiądz w kościele – cisza…

   • „jasiu”, uświadamiania przez księży się spodziewasz ? Przecież oni dale wierzą, że Jezusa przyniósł bocian.

    • Właśnie,bo w takich Chinach ostrzeżenia wiszą w każdym miejscu użyteczności publicznej.

    • fajnie się pisze.
     Jak trafi w kogoś z Twojej rodziny, to zmienia się ten „sposób widzenia świata”.

     No i przyda się odrobina empatii.
     Nie wszyscy dookoła to wrogowie.

   • Dokładnie starsi są bardziej łatwowierni kiedyś ludzie wierzyli sobie na słowo ..!!

 4. oddała bardziej potrzebującym

  • Dziadek Józek ze Slamsowa

   Też tak myślę. Dobry (podobnież) Bóg, odfajkuje jej dobry uczynek.

 5. Rozumiem, że to starsza osoba, może kojarząca wątki troszkę wolniej, może trochę bardziej łatwowierna. Ale przerażające są te opisy – pracownica banku ostrzega przez złodziejami w okolicy i najlepszym rozwiązaniem jest schowane pieniądze położyć przed drzwiami, tak żeby zmylić rzekomą szajkę. Przecież to absurdalne. Tak absurdalne, że aż wierzyć się nie chce, że ktoś z takim planem rozmowy w ogóle dzwoni po ludziach. A jeszcze bardziej nie chce się wierzyć, że ktoś w takie opowiadania wierzy. Ale jak nie w dobrego policjanta, to w dobrą pracownicę banku, albo zakochanego żołnierza z Kambodży, albo samotnego lekarza z Sudanu, który został milionerem, ale nie ma na przesyłkę i bilet…

  • Tak, czy siak, łatwowierny zawsze się znajdzie.
   Ponawiam prośbę: jeśli ktoś ma nadmiar gotówki, podam numer mojego konta.

  • Tak trudno zgadnąć, że te pieniądze miał „zabezpieczyć” ktoś godny zaufania?

 6. ja pierd … znowu

 7. Ta 75-latka gdyby jeszcze pipę przed drzwiami wystawiła to odbiłaby sobie część kosztów. Ręce opadają.

 8. Wystawić torbę przed drzwi można człowieka przestraszonego namówić. Ale mieć jego adres żeby szybko łup zabrać!!!! To musi być przygotowana akcja.

 9. Najbliższa rodzina sąsiedzi itp .

Dodaj komentarz