Wtorek, 16 lipca 202416/07/2024
690 680 960
690 680 960

Dziki stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia żołnierzy. Będzie odstrzał tych zwierząt

Na ogrodzony teren jednostki wojskowej dostały się dziki. Teren ten tak im się spodobał, że obecność zwierząt zaczęła stanowić problem. Armia obawia się o życie i zdrowie swoich pracowników.

Na terenie położonej w środku lasu jednostki wojskowej w Jawidzu koło Lubartowa, zamieszkały dziki. Podlegający pod Ministerstwo Obrony Narodowej Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Lublinie zwrócił się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego o wydanie zgody na odstrzał tych zwierząt. Bytujące tam dziki mają bowiem stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników resortu obrony narodowej oraz wartowników ochraniających obiekt.

Urzędnicy zajęli się sprawą i postanowili działać. Pomysł ten skonsultowany został z Radą Działalności Pożytku Publicznego oraz z organizacjami pozarządowymi, które nie zgłosiły uwag. Został także przekazany w celu zaopiniowania do Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Lublinie, Ligi Ochrony Przyrody oraz Polskiego Związku Łowieckiego. Uwagi miała jedynie Liga Ochrony Przyrody, która poprosiła, żeby nie strzelać do loch ciężarnych i prowadzących młode.

Do prośby odniosła się także Regionalna Rada Ochrony Przyrody stwierdzając, że odstrzał nie spowoduje zagrożenia dla populacji tych zwierząt. Dlatego też wydana została zgoda na odstrzelenie 60 dzików, jakie bytują na terenie jednostki wojskowej.

(fot. lublin112)

44 komentarze

 1. Nie wiem jak jest teraz ale naście lat temu pestek nie żałowali, nawet człowiek klął że musi tachać pełną ładownice z magazynkami do kałacha. Kiedys przy magazynach amunicji jak by coś tłukło się po krzaczorach to po dwóch komendach zostało by z dzika sitko wszak to obiekty ścisłe i nie było by się potrzeby wiele tłumaczyć .

 2. kurcze to trzeba naszą armie zwolnić a zatrudnić dziki 🙂 skoro sie żołnierze boją dzików to jak nasz mają przed wrogkiem bronic?

 3. Czy tego powodu że jest pierwszy dzień wiosny i dzieciaki zamiast iść do szkoły poszły na wagary ,na lublin112 ? Kiedyś szło się do parku albo do kina a teraz same gimby laszczą się przed klawiaturą wypisując durne komentarze.

 4. Czy jeden z drugim ma chociaż trochę pojęcia o broni ,czy chociaż prawa jej użycia, dla was wojsko to żołnierz ,bron i ognia ŻENUJĄCE KOMENTARZE ,to nie jeden cywil ma broń i co do wszystkiego ma strzelać np bo siąsiada kot wszedł mu na działkę najlepiej posadzic tyłek przed kompem , klawiaturę w łapy i mieć taką wladzę . Będąc w Ustce w wojsku na warcie zwierzaki hasały jak chciały, myślisz że wojsko to więzienie siatka drut kolczasty i prąd

 5. Do wszystkich krytykujących jednostkę i jej żołnierzy! A co oni mają zrobić? Wylegitymować i uprzejmie poprosić o opuszczenie terenu jednostki. Bo gwarantuje wam że jakby dowódca kazał im strzelać do dzików to byłaby afera na cały kraj że żołnierze się „bawią w wojnę” i strzelają do biednych dzików. Inna sprawa że dopóki taki dzik nie zaatakuje człowieka to strzelanie do niego jest niezgodne z obowiązującym aktualnie prawem o użyciu broni palnej. A za to zarówno dowódca jak i żołnierz, byliby publicznie zlinczowani i skazani na więzienie.

 6. tysiąc walecznych...

  dzielna żołnierz z dzielnym żołnierzem boi się dzika?

 7. Skoro dziki są zagrożeniem dla naszej „armii”, to ją lepiej rozwiążmy. Szkoda na nią pieniędzy.

 8. A w razie „W” jedzenia w lesie dla żołniezy też nie będzie.

 9. Julita Łysakowska

  Zagrożenie dla życia żołnierzy… Kraj debili

Z kraju

Sport