Sobota, 24 lutego 202424/02/2024
690 680 960
690 680 960

Od czwartku obowiązują surowsze kary za znęcanie się nad zwierzętami

Od minionego czwartku obowiązują przepisy ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości w reakcji na liczne przypadki znęcania się nad zwierzętami oraz szokujące przykłady bestialskiego uśmiercania zwierząt. Zmiany pozwolą skuteczniej przeciwdziałać takim brutalnym zachowaniom.

Zmiany w nowych przepisach były szeroko konsultowane z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się problematyką praw zwierząt. Wiele ze zgłoszonych nowych rozwiązań wykorzystano w ustawie, które weszła w życie w miniony czwartek.

– To dobra wiadomość, szczególnie dla tych, którzy od dawna domagali się, aby polskie państwo nie było bezradne wobec zwyrodnialców znęcających się nad zwierzętami. Nowe przepisy sprawią, że państwo będzie stanowczo zajmowało się osobami, które w sposób haniebny, brutalny i bestialski traktują zwierzęta – podkreśla Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki, który kierował w Ministerstwie Sprawiedliwości pracami nad projektem.

Ci, którzy zdecydują się znęcać nad zwierzętami muszą liczyć się z surowszą karą za swoje postępowanie. Ustawa przewiduje zwiększenie kar za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi z 2 do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku dokonania tego ze szczególnym okrucieństwem kara wzrosła do 5 lat.

Obligatoryjne, a więc nieuchronne dla sprawcy, stało się orzekanie przez sąd nawiązki, w wysokości od 1000 zł do 100.000 zł na cel związany z ochroną zwierząt.

Do tej pory sąd mógł, ale nie musiał, orzec nawiązkę w granicach od 500 do 100.000 zł. Orzekano ją średnio w 39 proc. skazań, przy czym w 88 proc. kwota nawiązek nie przekraczała 1000 zł. W ostatnich pięciu latach nawiązkę w wysokości od 5000 do 10.000 zł orzeczono dwa razy, natomiast od 10.000 do 20.000 tys. zł – zaledwie raz.

Ustawa wprowadza zmianę dotyczącą zakazu wykonywania zawodów związanych z kontaktem ze zwierzętami. Orzeczenie takiego zakazu pozostaje fakultatywne przy podstawowym typie czynów karalnych popełnianych na zwierzętach. Natomiast przy znęcaniu się ze szczególnym okrucieństwem – stało się obligatoryjne. Zakaz ten ma być jednak stosowany jedynie, gdy sprawca popełnił przestępstwo w związku z wykonywaniem tego typu zawodów.

Zmiany obejmują też środek karny w postaci zakazu posiadania zwierząt. Podobnie jak w przypadku zakazu wykonywania zawodu, fakultatywne pozostaje orzeczenie takiego zakazu przy podstawowym typie czynów karalnych popełnianych na zwierzętach. Środek ten stał się natomiast obligatoryjny przy znęcaniu się ze szczególnym okrucieństwem. Nowe przepisy umożliwiają też orzekanie zakazu posiadania zwierząt w razie warunkowego umorzenia postępowania.

W ustawie wydłużony został czas, na jaki można orzec zakaz posiadania zwierząt i zakazy wykonywania zawodów, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie – z 10 do 15 lat. Ustawa wprowadza karę pozbawienia wolności w wysokości od 3 miesięcy do lat 5 za niestosowanie się do tych zakazów.

Podniesienie górnej granicy kary do 5 lat za czyn dokonany ze szczególnym okrucieństwem ujednolica także systematykę kar w ochronie zwierząt, gdyż w ustawie – Prawo łowieckie już od 1995 r. kara za różne formy kłusownictwa i polowania niezgodnie z przepisami (np. w okresie ochronnym) wynosi do 5 lat pozbawienia wolności.

Z kolei kara finansowa być nieuchronna i bolesna. Sądy w przypadku stwierdzenia popełnienia przestępstwa będą obligatoryjnie zasądzać nawiązkę. Dodatkową korzyścią z tego przepisu będzie wzmocnienie pozycji organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną zwierząt. Bo nawiązki będą wpływać właśnie na konta tych organizacji.

2018-04-21 08:20:30
(fot. pixabay.com)

8 komentarzy

 1. Pies burek a może azor

  Co tam ustawy i kary ??jeśli ktoś chory psychicznie to on według swoich zasad postępuje.Widziałem w TV jak pani doktor internista opiekowała się psami.Psy nawzajem sie zjadały a ona twierdziła że mają opiekę.Zagroda z tymi psami wyglądała tak że tam wejść nie można było bo było jedno bagno.Kaźdy kto ma odrobinę wrażliwości napewno nie ma się czego obawiać .

  • Kara powinna być wychowawcza. Takich „ludzi” należy zamykać w klatce z tymi zwierzętami bez podawania karmy przez tydzień. Może zdążą… zrozumieć potrzeby swoich podopiecznych.

 2. Wczoraj odebralam dziecko z przedszkola. Byli na placu zabaw i znalezli dzdzownice. Po chwili ktos nieuwaznie ja rozdeptal. Czy dziecko bedzie odpoeiadalo za nieumyslne spowodowanie smierci?
  A co z lampami owadobojczymi? Kkurcze te muchy tak sie strasznie smaza jak podleca 🙁 czy pojde za to do wiezienia?

  I przed chwila skonczylam smazyc kotlety na obiad? Ten kurczak mial marzenia i plany na przyszlosc 🙁 a ja go zjadlam 🙁 jestem zlym czloeiekiem

  • czy ta publiczna spowiedź to działa na ciebie jak psychiczny onanizm?

  • biedne dziecko to twoje dziecko, być wychowywanym przez idiotkę to musi być straszne, ciebie powinno się przypiąć do kaloryfera, nie dawać jeść i kijem napierać w pysk do nie przytomności

 3. Zawsze byłem przeciwny znęcaniu się nad zwierzętami ale to co teraz wyprawiają ekoterroryści to już się w głowie nie mieści. Zbieranie setek tysięcy na schroniska, wysyłanie psa ze złamana łapą do kliniki w Hiszpanii.. Do tego uporczywe utrzymywanie niepotrzebnych zwierząt przy życiu zamiast je uśpić. Właśnie takie zachowania wywołują agresję ludzi wobec zwierząt.

  • Dokładnie tak! Zaraz nas tutaj zlinczują , ale twoja wypowiedz jest jak najbardziej prawdziwa! Ludzie umierają, a na psy po 40 tys. na jakieś węglowe protezy! to jest chore!! Obrzydliwe jest to że weterynarze lecą na kasę- dlaczego nie leczą tych biednych piesków za darmo?! A rozwiązań jest naprawdę dużo:
   -zakaz rozmnażania psów niehodowlanych, nie rasowych bądź poza rejestrem
   -darmowe sterylizacja i kastracje( przygarnęłam kota- w lecznicy zaśpiewali 300 zł za sterylkę, szczęście że znajomi wet.zrobili po kosztach- 80 zł)
   -po ok.1 mcu pobytu psa w schronisku- usypianie: kochający inaczej myślą ze pieski są szczęśliwe w schronie?
   -KARANIE ZA POSIADANIE PSA BEZ RODOWODU, BEZ UDOKUMENTOWANEGO POCHODZENIA- winni są zarówno ci z pseudohodowli jak i ci co od nich kupują
   -PODATKI OD POSIADANIA PSÓW! Masz samochód -płacisz, masz dom- płacisz, masz dzieci- płacisz(nie mówię tu o patusach i dziadach biorących 500+ i inne zasiłki), sam się hodujesz- płacisz! dlaczego dla kundli jest wyjątek
   -surowe kary za niesprzątanie po psach i puszczanie ich wolno
   -surowe kary za trzymanie dużych ras w blokach- u mnie na osiedlu na balkonie 1 m x 1,5 ujada non stop trzymany tam owczarek
   te rozwiązania spowodowałyby zmniejszenie populacji psów, które do niczego potrzebne nie są ( 90%),a ci którzy by chcieli takiego psa mieć, musieliby naprawdę przemyśleć czy stać ich na jego utrzymanie,i czy nie jest to jedynie chwilowa fanaberia, mała podaż spowodowałaby znaczną poprawę bytu tych zwierzaków( touhgt but true)
   wspierajmy dziką przyrodę,rezerwaty, lasy..
   niestety za duże pieniądze kosi się na ludzkiej głupocie więc rozwiązania wyżej nie wejdą nigdy w grę

 4. Nie pij tyle

Z kraju

Polityka i społeczeństwo