O bezpieczeństwie w trakcie wakacji mówili przedstawiciele policji, sanepidu, kuratorium oświaty, WOPR-u i WITD (zdjęcia)

W piątek nad Zalewem Zemborzyckim odbyła się konferencja prasowa dotycząca bezpieczeństwa w trakcie rozpoczynających się właśnie wakacji. Udział w niej wzięli przedstawiciele policji, sanepidu, kuratorium oświaty, WOPR-u oraz WITD.

W piątkowym spotkaniu z dziennikarzami nad Zalewem Zemborzyckim udział wzięli: Komendant Wojewódzkiej Policji w Lublinie inspektor Artur Bielecki, Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny dr n. med. Maria Jolanta Korniszuk, Prezes Regionalnego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Wawruch, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Lublinie starszy wizytator Jerzy Surma, Naczelnik Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie Paweł Gruszka.

Przed nami wakacje. Dla dzieci i młodzieży to czas długiego odpoczynku od szkolnych zajęć, a dla dorosłych okres zasłużonych urlopów. Jak co roku, okres wakacyjny to czas wyjazdów i podróży. O tym, jak nadchodzące wakacje spędzić w sposób bezpieczny i z wypoczynku przywieźć tylko dobre wspomnienia mówili przedstawiciele lubelskich instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

W czasie wakacji na drogach prowadzone będą wzmożone kontrole policyjne. Mundurowi reagować będą na wszelkie przypadki naruszenia przepisów ruchu drogowego. Szczególną uwagę zwracać będą na sposób przewożenia dzieci. Kontrolą objęte będą także autokary, ich stan techniczny, wyposażenie obowiązkowe pojazdów, a przede wszystkim stan trzeźwości kierujących. W rejonach wiejskich policjanci stanowczo interweniować będą w przypadkach przewożenia dzieci na ciągnikach i maszynach rolniczych. Będą również zwracali szczególną uwagę na placówki organizujące wypoczynek dla dzieci, na zabezpieczenia kąpielisk i basenów.

Wakacje to również czas spędzany nad wodą, która co roku zbiera śmiertelne żniwo. Dlatego niezmiernie ważne jest dbanie o bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów wodnych, rekreacji na wodzie czy najzwyklejszych kąpieli. Główne przyczyny tych tragicznych w skutkach zdarzeń na wodą to niezmiennie: brawura, brak wyobraźni, ostrożności i niestety także alkohol. Do wielu tragicznych zdarzeń nad wodą dochodzi na terenie niestrzeżonych prywatnych kąpielisk. Dlatego zaapelowano, aby wybierając się na wypoczynek, wybierać te kąpieliska, na których bezpieczeństwa wypoczywających strzeże ratownik.

Sporo uwagi podczas dzisiejszego briefingu poświęcono szczególnie bezpieczeństwu dzieci i młodzieży. Z uwagi na ich udział w licznych koloniach i obozach organizowanych na terenie woj. lubelskiego, takie miejsca zorganizowanego wypoczynku będą kontrolowane przez pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych. Biorąc pod uwagę, że zagrożenie epidemiczne nadal trwa, konieczność przeprowadzania takich kontroli jest niezbędna. Ponadto w związku z podróżowaniem urlopowiczów do nowych miejsc, przypomniano o wciąż obowiązujących obostrzeniach, które mają na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa. Mówiła o tym kierownik Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży WSSE w Lublinie dr Renata Gawron.

Mundurowi zwrócili uwagę na to, że do obowiązków dorosłych należy także wpajanie pociechom zasad bezpiecznych zachowań oraz wzorców postepowań w przypadku zagrożeń, na przykład podczas spotkania z nieznajomym, czy agresywnym psem. Policyjne apele skierowano także do tych wszystkich, którzy wyjadą na wakacje poza miejsce zamieszkania, by zabezpieczyli je właściwie przed włamaniem. O tych poradach przypomniała komisarz Dorota Gil – Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Lublinie.

(fot. lublin112.pl)

7 komentarzy

 1. Nawet policjanci jeżdżą rowerami po chodnikach.

  • No i nawet, jeżeli tylko przez chwilę, któryś z tych rowerzystów poruszał się szybciej od drugiego, to wyprzedzał. Nie jest to zabronione, o ile nie odbywanie się w miejscu, w którym jest to zabronione, ale na każdym kierującym pojazdem, spoczywa w takiej sytuacji (przy wyprzedzaniu mi.in. rowerzysty) obowiązek zachowania bezpiecznego (i co najmniej 1,0-metrowego) odstępu. Tutaj nie ma nawet 0,5 metra (licząc po obrysie rowerów).

  • Ale śmiesznie by wyglądało, gdyby policjanci z rowerami przeprowadzali rowery po przejściu dla pieszych, podczas, gdy, zaraz za nimi, ich koledzy w radiowozie, by po tym przejściu przejeżdżali.
   Ciekawe, do których, nasi drogowi i internetowi Szeryfowie, by się bardziej pluli.

  • Ciekawe jak zareagowali by Ci policjanci, gdyby, ktoś ich pouczył, że:
   -„rowerem nie jeździ się po chodniku” (jeżeli poruszaliby się po chodniku)
   -„rowerem nie jeździ się po ulicy” (jeżeli poruszaliby się jezdnią)

 2. Takie akcje powinny być przeprowadzane co najmniej raz w tygodniu w szkole, przez policjantów, strażników miejskich a nawet samych nauczycieli. Teraz to już tylko pokazówka.

 3. Podpis elektroniczny

  Zabrakło GOPR i TOPR no i księdza prowadzącego.

 4. Czy można zgłosić uciążliwy hałas (skutery wodne) policji?
  W soboty, niedziele i wieczory spokój i prawo do wypoczynku mieszkańców ulicy Krężnickiej powinny być chronione.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska